Ziyarete Açılan Sümela Manastırı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


3

Trabzon’un Maçka İlçesinin Altındere Köyü sınırları içinde, Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır.Restorasyon ve güvenlik çalışmalarının birinci etabı tamamlanıp ziyarete açılan Sümela Manastırı içinde pek çok gizemi barındırıyor. Sizlerle birlikte Karadağ eteklerine gidip Sümela Manastırı’nı yeni özellikleri ile keşfedelim.

Restorasyon Çalışmalarında Farklı Bilgilere Ulaşıldı

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan tarihi Sümela Manastırı , restorasyon çalışmaları sırasında daha önce bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli bir geçitle ulaşılan bir alan tespit edildi.

Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak kabul ettiği şapel olduğu belirlenen alanda bugüne kadar görülmemiş ‘cennet ve cehennem’, ‘ölüm ve yaşam’ tasviri taşıyan freskler yeralıyor.

Şapel Ve Çile Odalarına Ulaşıldı

Sümela Manastırı’nda bugüne kadar bulunamamış ve Çile odası adı verilen yeni alanlara ulaşıldı.Sümela Manastırı içerisinde yer alan Kaya Kilisesi’nden daha eski bir şapel de bulundu. Bu bölüm şimdilik ziyaretçilere açık olmayacak fakat 2. etap restorasyon çalışmalarından sonra bu alan görülebilecek.

Manastıra giden 300 metrelik yürüyüş yolunun yeniden düzenlenmiş ve bu alandaki tarihi su kemerleri ile manastıra çıkan merdivenler restore edilmiş.

Sümela Manastırı’nın Konum Özellikleri

Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan Sümela Manastırı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğinin bir örneğidir. Sümela Manastırı’nın başlıca bölümleri: Ana kaya kilisesi, şapeller, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma’dır. Bu yapılar oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Manastırın girişinde su getirdiği düşünülen büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumdadır.

Sümela Manastırı'nın Konum Özellikleri

Sumela Manastırı’nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır.

Eşsiz Freskler İle Sümela Manastırı

Manastırın ana bölümünü meydana getiren kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarları fresklerle bezelidir. Kaya kilisesinin iç kısmında avluya bakan duvarda III. Alexios dönemine ait fresklerin varlığı tespit edilmiştir. Şapeldeki freskler  18. yüzyılın başlarına tarihlenmektedir ve üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülmektedir. En alt tabakanın freskleri daha mükemmel niteliktedir. Fresklerde işlenen başlıca konular İncil’den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana’nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.Sümela Manastırı

Sümela Manastır’nın Mimari Planı

Dar uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları bulunuyor. Buradan bir merdivenle iç avluya inilir. Manastırın ana kısmını oluşturan ve kilise haline getirilen mağaranın önünde farklı manastır binaları bulunmaktadır. Diğer tarafında ise kütüphane yer alır.

Yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm keşiş odaları ve misafir odaları olarak kullanılmıştır ve 1860 yılına yapıldığı düşünülüyor. Avlunun çevresinde yer alan binalarda bulunan odalardaki dolaplar, hücreler, ocaklar Türk sanatının etkilerini de gösterir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı