Zippo Hakkında İlginç Bilgiler


0

Zippo’nun öyküsü 1930’lu yıllarda Bradford, Penssylvania’da Bradford Golf Klübü’nde başlamıştır. George G. Blaisdell, bir arkadaşının Avusturya yapımı ve oldukça biçimsiz bir çakmağı kullanmaya çalışırken çabalamasını izlemiş ve bu olaydan ilham almıştır. Arkadaşının Avusturya yapımı çakmağı zor koşullarda çalışsa bile tasırımının kötü olduğunu gözlemlemiştir. Bunun üzerine Blaisdell, Amerika’nın en büyük ve en bilindik simgelerinden biri olan Zippo çakmağı tasarlamıştır.

Zippo’nun Günümüzdeki Hali

Çakmağı tasarımı üzerine uzun süre düşünen Blaisdell, geliştirmiş olduğu Zippo çakmağı 1932 yılında yenilemeye ve daha işlevsel hale getirmeye karar vermiştir. Kötü hava şartlarında bile çakmağın yanmasını sağlayan tasarımı ile kullanıcıların büyük beğenisini toplayan Zippo, Blaisdell’in düşündüğü gibi işlevsel ve çekici görünüme kavuşmuştur. Zippo kelimesi ise Blaisdell’in ‘’Zipper’’ (fermuar) kelimesinin tınısını sevmesi ve çeşitli kombinasyonlar denemesi ile modern olduğunu düşündüğü ‘’Zippo’’ kelimesi ortaya çıkmıştır.

Zippo’nun II. Dünya Savaşı’ndaki Yeri

II. Dünya Savaşı’nın Zippo üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’na girmesi ile Zippo, tüketici pazarı için olan üretimini durdurdu ve tüm üretim gücünü Amerika’nın askeri personeli için kullandı. Milyonlarca Amerikan askerinin dayanıklı ve zor şartlarda bile çalışan Zippo çakmaklarını kullanması ile Zippo, Amerika’nın önemli sembollerinden biri olmuştur. Tüm askeri personelin ihtiyacını karşılaması için bu dönemde Zippo fabrikaları tam kapasite ile üretim gerçekleştirmiştir. Zippo, bu sayede ekonomik anlamda güçlenmiş ve kalıcılığı sağlamıştır. Çelik kaplamalı, siyah-çatlak desenli Zippo’lar bu dönemde üretilmiştir. Siyah-çatlak desen kullanılması askerlerin keskin nişancılar tarafından farkedilmesini engelliyordu. Bu dönemde pirinç metalin zor bulunması ile de üretim çelik ile gerçekleştirilmiştir.

Tüm Zippo Çakmaklar Ömür Boyu Garanti Altında!

Ürettiği ürünlerin kalitesinden o kadar emin olan Zippo şirketi, üretime başladığı günden bugüne kadar hiç kimseden çakmak tamiri için ücret talep etmemiştir.

Zippo’nun Yaygınlaşmasında Hollywood ve Broadway Etkisi

Zippo çakmakları sadece sigara veya puro yakma aleti değil aynı zamanda tarz sahibi kişilerin ayrılmaz bir aksesuarı olarak görülüyor. Zippo’nun bu etkiye sahip olmasının nedeni şüphesiz Holywood ve Broadway filmlerinin sahnelerinde kullanılmasıdır. Zippo çakmaklar şu ana kadar 2000’den fazla filmde boy göstermiştir. Filmlerde boy göstermesi ile de popülerliğini arttırmış ve insanlar üzerinde olumlu bir algı oluşturmuştur.

Reklam Amacı ile Kullanılan Tek Çakmak Zippo!

1930’lu yılların ortalarında 500 tane özel Zippo çakmak üretilmiştir. Bu çakmaklar prestij ve nüfuz sahibi şirketlerin reklam çalışmalarında kullanılmış ve bu konuda oldukça başarılı olmuşlardır. Reklam amacı ile kullanılan ilk çakmak ünvanına sahip olan Zippo, günümüzde koleksiyonerlerin özel ilgisine hitap etmektedir. Zippo sahibi olanların %21’i bu koleksiyonculardan oluşmaktadır. Üretildiği günden itibaren popülerliği ve bilinirliği her geçen gün artan Zippo, günümüzde de halen birçok kişi tarafından kulanılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey