Zayıflamada Proteinin Önemi


0

Sağlıklı yaşama sahip olmak ve bunu sürdürebilmek, günümüzde çok kıymetli. Spor salonlarında harcanan vakitler, farklı diyet yöntemlerini deneyebilmek için tercih edilen birbirinden farklı diyetisyenler ve dahası. İşin kötüsü, diyet yapacağınıza dair bilgi verdiğiniz herkesin bu konuda ayrı bir fikri var! Hatta herkes kendi fikrinin doğruluğundan da çok emin. Ancak pek azı, zayıflamada proteinin önemi hakkında net bir bilgiye sahip. Oysa ki günümüzün en çok konuşulan diyet türleri arasında protein ağırlıklı beslenme biçimi geliyor. Diyette ve zayıflama sürecinde protein tüketiminin önemi ve faydalarını gelin birlikte inceleyelim.

 

Protein Ağırlıklı Beslenme Biçimi Zararlı mı?

protein ağırlıklı belesnmek

Zayıflama amacıyla yapılan diyetler söz konusu olduğunda protein ağırlıklı beslenme biçimi en çok konuşulan konudur. Fazla abartılmazsa, bir zararı yoktur. Doğal yöntemlerle kilo vermekte en etkili yollardan birisi. Protein ağırlıklı beslenme biçiminde unutulmaması gereken en önemli nokta ise protein haricinde pek çok etkenin de kilo vermeye etkisinin oluşu. Bir diyetisyene danışmadan diyet yönteminizde veya beslenme düzeninizde bir değişiklik yapmamalısınız.

Kilo Kontrolünü Sağlayan Hormon Seviyelerinde Değişiklik

kilo kontrolü sağlayan hormonlar

Kilo almak olarak nitelendirdiğimiz olay, beyinde hipotalamus isimli bölge tarafından düzenlenir. Metabolizmanın kontrolünü sağlayan hipotalamus, ne zaman ve hangi miktarda yemek yiyeceğimizde dair bilgileri işler. Yüksek protein alındığı takdirde, ghrelin isimli açlık hormonunun düzeyi azaltılır. İştah azaltan ve tokluğu simgeleyen GLP-1, peptid YY ile kolesistokinin isimli hormonların düzeyi artırılır. Karbonhidrat ve yağ unsurları, protein ile değiştirilir ve açlık hormonu böylece azalmış olur.

Nitekim açlıkta azalma görülmesi kilo vermeye yol açar. Az kalori tüketimi de, yüksek protein tüketmenin en büyük sonuçlarından birisi.

Protein Sindirilirken Kaloriler Yakılır

protein sindirilmesi

Besinlerin termik etkisi bulunuyor. Yemek yendikten sonra, sindirim esnasında yakılan kaloriler bu termik etkinin sonucu. Araştırmalar bize net ve rakamsal sonuçlar sağlamasa da proteinler %20 ilâ %30, karbonhidratlar %5 ilâ %10 ve yağlar %0 ilâ %3 oranında termik etkiye sebep olur. Yaklaşık rakamlar bile bize yağ ve karbonhidratların termik etkisinin proteinlerden çok düşük olduğunu gösteriyor. Haliyle, vücudumuzun protein tüketimi sonrası kalorilerin %20 ilâ %30’unu metabolize işlemi sırasında yakıyor.

Daha Fazla Kaloriyi Daha Hızlı Yakabilirsiniz

kalori yakımı

Besinlerin termik etkisini kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Yüksek protein, yüksek termik etkiye yol açacağı için uyku hâli de dahil olmak üzere neredeyse bütün gün boyunca kalori yakmanıza neden olur. Yapılan araştırmalar günde 80 ile 100 kalori arasında bir yakımın, yüksek protein tüketimi sayesinde gerçekleştirilebildiğini gösteriyor.

İştahta Azalma Her Zaman Kötü Değildir

iştahta azalma

Diyet yapmanın ana sebepleri arasında iştahı kontrol altına alma isteği yatar. Proteinin iştah azaltma ve bu sayede açlık hissini bastırma etkisi var. İştah azalması hâlinde kalori alımında bir düşüş gözleneceği gibi, fazladan kontrole gerek kalmadan doğal bir şekilde besin döngünüzü düzene koymanız sağlanır.

Gece Gelen Açlık Hissine Veda

gece acıkma

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin en büyük engelleri arasında gece geç saatlerde çıkagelen tatlı krizlerinin olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Geceleri acıkan insanların, gün boyu tükettikleri kalorinin daha fazlasını gece yedikleri abur cuburlar ve tatlılardan aldıkları da bilinen bir gerçek. Yüksek proteine dayalı beslenme sistemi ise geceleri bastıran açlık hissini durdurur ve uzun süreli tokluk sağlar. Yapılan araştırmalar, yüksek protein tüketen insanların gece bastıran açlık krizlerinde %60 azalma yaşandığını kanıtlar nitelikte.

Protein, Verilen Kiloları Geri Almamanızı Sağlar

protein kilo alma

Disiplinli, zorlu diyetler kısa zamanda kilo vermenizi sağlayabilir. Fakat bu durumu pek çok kez tecrübe edenler de bilir ki, hızlı verilen bu kilolar kısa sürede geri alınabilir. Yüksek proteinli beslenme sistemine sadık kaldığınız takdirde verdiğiniz kiloları geri alma ihtimaliniz çok düşük olur. Protein, sadece kilo vermenizi değil verdiğiniz kiloları almanızı da engeller.

Metabolizmayı Hızlandırarak Kas Kaybını Önler

metabolizma hızlanması

Kilo vermek, yağ kaybı ile eşleştirilmemeli. Sadece yağ değil, kas kaybı yaşanabilir. Kilo vermede asıl istenen ise yağların azalmasıdır. Kilo verdikçe, kas kaybı yaşayabileceğiniz gibi metabolizmanızın yavaşlaması da söz konusu olacaktır. Yüksek protein tüketiminde kas kaybınız azalacağı gibi vücut yağınızın azalmasıyla metabolizma hızınızın artması sağlanacaktır.

Basit, Hızlı ve Lezzetli Bir Şekilde Kilo Verirsiniz

basit ve lezzetli besinler

Birçok yiyecekte bulunan protein sayesinde maddi ve manevi olarak yıpranmayacağınız bir diyet gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek protein, gıdaya tat olarak da olumlu etki yaptığı için lezzet faktörünü de diyete ekleyebilirsiniz. Vücut için faydalarının saymakla bitmeyeceği proteini sadece kilo verme unsuru olarak görmediğiniz sürece sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası hâline getireceksiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey