Yüz Tanıma Teknolojisini 5 Soruda Açıklıyoruz

Son yılların akıllı telefonları güvenilir kullanma çözümü olan yüz tanıma teknolojisine dair merak ettiğiniz her şeyi 5 başlık altında ele aldık.


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Günümüzün en yaygın teknolojik özellikleri arasında bulunan yüz tanıma, ilk olarak 2001 senesinde Google tarafından ortaya çıkarılmıştır. 8 sene önce Android 4.0 işletim sistemiyle birlikte yaşamımıza dahil olan teknoloji, artık neredeyse tüm akıllı cihazların temel özelliklerinden biri olma konumunda. 2017 senesinde Samsung’un piyasaya sürdüğü S8 ve S8 Plus, ardından iPhone X ile çok daha yüksek bir bilinirliğe da ulaşmıştır. Temel çalışma prensibi ise akıllı telefonumuzun ön yüzeyinde bulunan kamera veya kızılötesi sensörler yüzümüzü tanıyıp kilitli ekranı açmasıdır. Bu fonksiyonun hem daha güvenilir kullanım hem de zamandan ciddi bir tasarruf etmemizi sağladığı söyleniyor. Peki, bu gerçekten doğru mu? Yüz tanıma teknolojisi güvenli mi? 5 soruda yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam edebiliriz.

 1. 1 Yüz Tanıma Özelliği Akıllı Cihazlarda Nasıl Çalışmaktadır?


  Özelliğin nasıl çalıştığı ile ilgili bize en doğru bilgiyi verecek teknoloji, Apple tarafından üretilen Face ID olacaktır. Gerçek derinlik olarak ifade edilen True Depht kamera sistemi ile çalışan Face ID, tam 30 bin görünmeyen nokta ile yüzün 3D görselini çıkarmaktadır. Üç boyutlu olarak kaydedilen imaj, ilk olarak Face ID sisteminin içerisinde kaydedilmektedir. Bunun sonrasında devreye iPhone X girecektir. X’in kamerası, tüm noktaları birleştirmekte ve yüzün algılanmasını sağlayarak ekranı açılma işlemini gerçekleştirmektedir.

  Sistemin yazımızın giriş kısmında belirttiğimiz gibi kızılötesi ışınlarla çalıştığını bir kez daha hatırlatmalıyız. Yani ekranı yüz tanıma teknolojisiyle açmak için illa ki aydınlık bir ortamda bulunmanıza gerek kalmıyor. Tam bu noktada bir ayrıntıya da değinmek istiyoruz. iPhone modelleri dışındaki akıllı cihazların geneli, yüz tanıma sistemini kızılötesi ışınlarla değil, ön kamera ile kullanıyor. Bu da akıllara yüz tanıma teknolojisi güvenli mi sorusunu getiriyor.

 2. 2 Yüz Tanıma Teknolojisi Herhangi Birinin Yüzünü Algılayıp Yanlışlıkla Ekran Kilidini Açar mı?


  Kullanıcıların şüphesiz aklında yer eden sorulardan olan yüz tanıma teknolojisi güvenli mi sorusu birçok uzman tarafından cevaplandırılmaktadır. Konunun uzmanları yüz tanıma teknolojinin en güvenilir çözümlerden olduğunu söylese de riskler de bulunmuyor değil elbette. Özel olarak ön kamera kullanımıyla açılan telefonlarda bu riskin daha yüksek ihtimalle karşınıza çıkabileceğini de unutmamalısınız. Özellikle telefon sahibinin herhangi bir fotoğrafını kullanarak ekran kilidinin açılabildiği uygun fiyatlı akıllı cihazlarda piyasada oldukça fazla sayıda mevcut. Günümüz şartlarında bir kişinin fotoğrafının ne kadar kolayca temin edilebildiği düşünülürse, telefonunuzda yüz tanıma teknolojisini kullanmaya karar vermeden önce bir kez daha enine boyuna araştırma yapmanızı öneriyoruz.

 3. 3 Yüz Tanıma Başarısız Olursa Telefonunuz Kilitli Kalır mı?


  Ciddi endişelerden birisi de akıllı telefonların yüzünüzü tanımama ve kilitli kalma konusudur. Ancak bunu sorun etmekten kurtulabilirsiniz. Cihazınızda yüz tanıma sistemini kullanmak için aktif hale getirdiğinizde telefonunuz sizden parola desen, sayısal bir şifre ya da parmak izini alternatif olarak girmenizi isteyecektir. Düşük de olsa, yüz tanımama durumunda yedek olarak belirlediğiniz bu şifreleri eksiksiz girmeniz yeterlidir. Eğer yüz tanıma teknolojisini uzun süredir kullanıyorsanız, unutma ihtimaline karşı yedek şifre ya da deseninizi bir yere kaydetmenizi tavsiye edebiliriz.

 4. 4 Yüz Hatlarınız İlgili Firma Tarafından Kayıt Altına Alınıp Başka Platformlarda Paylaşılır mı?


  Hiçbir telefon markası yüz hatlarınızı kaydediyor ya da başka birileriyle paylaşıyoruz demez. Eğer böyle bir beklentiniz varsa hayal kırıklığına uğramanız fazlasıyla muhtemel. Ancak olası istihbarat gerektiren durumlarda bu tip paylaşımların şirketler tarafından yetkili yasal kurumlarla paylaşıldığı senelerden beri konuşuluyor. Bu bilgiler dedikodu mu bilmiyoruz ancak eğer kendinize güveniyor ve herhangi bir suç işlemediğinizden eminseniz yüz tanıma sistemini rahatça kullanabilirsiniz. Üst seviye de aranan biri değilseniz, tehdit unsuru oluşturacak bir belaya bulaşmamış iseniz, cihazınızı aldığınız firmanın başka bir 3. kişi ile yüz hatlarınızı paylaşmayacağını da altını çizerek söyleyebiliriz.

 5. 5 Yüz Tanıma Teknolojisini Telefonlarımızda Kullanmalı mıyız?


  Telefonunuz sizin için son derece özel ise, pek çok gizli kalması gereken bilgi, belge ya da dokümanınız varsa yüz tanıma teknolojisi ideal bir seçimdir. Ayrıca aktif bir internet bankacılığı kullanıcısıysanız, banka hesap bilgileri ya da kripto para cüzdanlarınıza başkaları tarafından erişilme ihtimalini ortadan kaldırmak istiyorsanız bu üst düzey teknolojiyi tercih etmeniz vereceğiniz en doğru karar olacaktır.

  Yüz tanıma sisteminin zamanla yarışanlar içinde mantıklı bir seçenek olacağından söz edebiliriz. Saniyeler bile benim çok oldukça değerli diyorsanız her zaman hayatınızı basitleştirecek teknolojiyle telefonunuzu kullanabilirsiniz. Telefonunuzu değiştirmek ya da sıfır bir akıllı telefon almaya karar verdiğinizde, sağladığı hız, sunduğu güvenilirlik ve pratik fonksiyonuyla yüz tanıma teknolojisine sahip olup olmadığına da bakmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı