Yurt Dışında Yaşama Kılavuzu

Hayallerini yurt dışına göre yapanlar, bu yazı tam size göre!


1

Her konuşmanızın sonu yurt dışına taşınmak istiyorum ile bitiyor ise hayalinizde yurt dışında çalışma ve yaşamak var ise bu yazımıza göz atın. Unutmayın tatile çıkar ya da şehir değiştirir gibi, farklı kültürün egemen olduğu bir ülkeye taşınmak hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Zor olsa da imkânsız olmadığını söyleyebiliriz. Küçük bir yardım ve birkaç ipucu ile hayallerinizin peşinden gidebilir ve yurt dışında iş bulabilir ve hatta para bile kazanabilirsiniz.

Uluslararası Firmada Çalışıyorsanız Şanslısınız

Uluslararası firmada çalışıyor olmak

Dünyanın birçok ülkesinde ofisleri ya da tesisleri olan bir şirkette çalışıyorsanız, işiniz kolay. Şirketin yurt dışı ofislerindeki iş fırsatlarını araştırın. İnsan Kaynakları Departmanı ile iletişime geçip yurt dışı fırsatlarını değerlendirdiğinizi ve yurt dışı ofislerinde çalışabilmek için hangi koşulları sağlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ülke Kriterlerinizi Belirleyin

Ülke kriterlerinizi belirleyin

Her ülkenin yaşam tarzı ve kültürü farklıdır. Sırf ülke değiştirmek uğruna size hitap etmeyen bir ülkede yaşamaya çalışmanız, yurt dışı hayalinizin hüsran ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Sadece yaşam ve kültür farklılıkları değil aynı zamanda ülkenin iklimi, yaşam koşulları, iş fırsatları gibi detayları da çok iyi düşünmelisiniz. Yaz mevsimini seven bir kişiliğiniz var ise Finlandiya’da bulduğunuz iş fırsatı sizi uzun dönemde mutlu etmeyecektir.

Yaşamaktan zevk alabileceğiniz birkaç ülkeyi düşünün. Elbette sadece eğlence kısmını değil bütün detaylarını düşünmelisiniz. Bu kıstas iş arayışınızı daraltacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Yabancı Dil Bilgisi Kolay Değil

yabancı dil bilgisi kolay değil

Ülkenin ana dilini bilmiyorsanız bile çok iyi düzeyde İngilizce bilgisi başlangıç için şart. Zaten başka bir ülkeye hem yaşamaya hem de çalışmaya gidiyorsanız yabancı dil bilgisi olmazsa olmazınız olmalıdır.

Eğitim Fırsatlarını Araştırın

Farkındayız, oturduğunuz yerden yurt dışında iş bulmak çok da kolay değil, her ne kadar LinkedIN gibi faydalı bir platform olsa bile. Siz de hem kendinizi test etmek istiyorsanız hem de rahat rahat iş aramak istiyorsanız yurt dışındaki eğitimleri araştırabilirsiniz.

Özgeçmişinde Global Düşünün

Özgeçmişinde Global Düşünün

Profesyonel bir özgeçmiş iş hayatındaki herkes için geçerli. Hele ki yurt dışındaki işleri araştırıyorsanız, özgeçmişiniz çok daha global düzeyde ve profesyonel bir İngilizce ile hazırlanmalı. Unutmadan belirtelim; iş deneyimlerinin yanında özgeçmişinizde yazacağınız referanslarda oldukça önemli.

İş İlanları ve Başvurular

Bütün adımları uyguladıysanız sıra geldi iş ilanlarını araştırmaya ve size uyanlara başvurmaya. Yoğunlukla LinkedIN platformunu kullanabileceğiniz gibi internette çok sayıda global iş ilanlarının bulunduğu siteler mevcut.

İş ilanlarına başvururken sadece “apply” tuşuna basmamak gerek, güzel bir ön yazı, işi ne kadar çok istediğinizi ve işin tanımına ne kadar uygun olduğunuzu ifade edebileceğiniz ilk yer.

Oturma ve Çalışma İzni Problemi

Oturma ve Çalışma İzni Problemi

Elinizi kolunuzu sallaya salaya farklı bir ülkeye yerleşip bir de çalışamayacağınız elbette biliyorsunuzdur. Zaten uluslararası iş ilanlarında da oturum ve çalışma izninizi mutlaka belirtiler. Kimi şirket buna sponsor oluyor kimi şirket ise oturma ve çalışma izninizin olmasını şart koşuyor.

İnanın bu izinleri bireysel olarak almak çok zor, iş bulmuş olsanız bile. Siz siz olun, bu izinlere sponsor olan şirketlere başvurun.

İşe Kabul Edilmek İçin Neler Yapılmalı

Onlarca kişi arasından sıyrılarak işe kabul edilmek hiç kolay değil. Özellikle Skype mülakatları için kendinizi hazırlayın. Heyecanlandığınız bir zamanda bile akıcı İngilizce konuşabildiğinizden emin olun. Ayrıca iş görüşmesini yapacağınız ülkedeki iş prensiplerini internette mutlaka araştırın.

Alacağınız Maaşı Hesaplayın

Alacağınız Maaşı Hesaplayın

Yabancı bir ülkede geçinmek için asgari bütçe ne olmalı, araştırın. İş için size teklif edilen meblağlar kulağa başlangıçta hoş gelebilir; fakat o ülkede rahat geçinmek için yetersiz kalabilir.

Yurt Dışında Yaşamak İçin Kolay Yol Da Var

Başlığa aldanmayın, kimisine göre kolay kimisine göre saçma olabilir; ama gitmek istediğiniz ülkenin vatandaşı birisiyle evlenmeniz de direk size kapıları açacaktır.

Meşhur “Homesick” Olayına Maruz Kalma Problemi

Homesick

Evet, her şeyi başardınız ve düzeninizi kurdunuz. Ancak geride bıraktıklarınızı istediğiniz zaman görememek, her an yanlarında olamamak kadar üzüntü veren bir duyguyu da yaşamak bu başarının içerisinde. Ne olursa olsun asla hayallerinizden hemen vazgeçmeyin. İnanın her şeye alışacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı