Yurt Dışı Tatili ve Sorunsuz Olabilmesi Adına Sizler 15 Tüyo

Yurt dışı için tatil planları yapacak olanların gözden geçirmesinde fayda sağlayacak tüyolar


3

Hayalini kurduğumuz tatilin planlarını bile yapmak eğlenceliyken, bunun hazırlık sürecinde biraz yoruluruz ve her zaman eksiksiz olduğunu düşünürüz. Ancak her zaman bir eksiğimiz olur ya da beklenmedik sorunlarla karşılaştığımızda eksiğimiz olduğunu fark ederiz.

Tatil planı yaparken, ilk adım tabi ki de bir rota oluşturulmalı ve gezeceğimiz yerleri ile çevrelerini gözden geçirmeliyiz. Yanımızda götürebileceğimiz tahmini hava şartlarına göre kıyafetimizden tutunda, para birimine kadar olan şeyleri de düşünüp kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Her şeyi tamamlayıp tatile hazırız dediğimizde bile bazı durumlar da sorun yaşamak kaçınılmazdır. Sizler için yurt dışı tatilini az da olsa rahata kavuşturmak için, o an heyecanla göremediğiniz ufak detayları sıraladık. Ne olursa olsun tatile çıkmadan bu tüyolara göz atıp yolculuğa öyle çıkmanızı tavsiye ederiz.

 1. 1 Mutlaka sağlık sigortası yaptırılmalı ve bir doktora görünmeliyiz


  Tatil yolculuğuna çıkmadan son kez doktorumuza görünmeli ve gideceğiniz yerlerde ne tür hastalıklarla karşılaşabileceğinizi öğrenip kendimizi ona göre hazırlamalıyız. En olmadık zamanda ve en olmadık yerde hastalanmayacağımızın garantisi hiçbir zaman yoktur. Bundan dolayı seyahat edeceğimiz yerlerde geçerli olan sağlık sigortamızı da yaptırmayı unutmayalım.

 2. 2 Pasaportunuzun kopyalarını çıkartın


  Pasaport, farklı bir ülkeye yapacağınız seyahatinizde mutlaka yanınızda bulunması gereken belgenizdir. Vizesiz ülkelerde bile pasaport gerekliliği bulunmaktadır. Çünkü nasıl kendi ülkenizde nüfus cüzdanınızı yanınızdan ayırmıyorsanız, seyahat edeceğiniz ülkede pasaportunuzu da yanınızdan ayırmamanız gerekiyor. Ancak bunu kaybettiğinizde yanınızda kopyasının bulunması sizin için önemli olacak. Güvenlik güçleri sorgulama yapmak istediğinde zor durumda kalmayarak bu durumu kolaylıkla atlatabileceksiniz.

 3. 3 Gideceğiniz ülkelerdeki büyükelçiliklerin bilgilerini taşıyın


  Gideceğimiz ülkelerde bulunan büyükelçiliklerin telefon numaralarını, adreslerini ve ulaşım şekliyle ilgili notlar almalısınız ve bunları yanınızdan ayırmamalısınız! Çünkü başınıza gelecek zorluklarla karşılaştığınızda büyükelçilikler size yardımcı olacaktır.

 4. 4 Gideceğiniz ülkenin para birimini öğrenin


  Hangi ülkeye gidersek gidelim orada kullanılan para birimiyle Türkiye’de kullanılan para birimini birbirinden farklı olacaktır. Orada yapılacak alışverişlerimizi gideceğimiz ülkenin para birimine göre yapacağımız için önceden hazırlıklı gitmekte fayda vardır.

 5. 5 Kredi kartınızın gittiğiniz ülkede kullanıldığından emin olun


  Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tatil artık yaklaştı mı? Yanınızda nakit taşımak zor mu geliyor? Gittiğiniz ülkede bulunan ürünlerin buradan çok daha ucuz olduğu için o anda yeteri kadar nakitiniz olmamasına rağmen almak mı istiyorsunuz? O zaman sizi düşündürmeden ve yormadan halledebileceğiniz, yurt dışı harcamalarınız için hatırlatmamız şudur ki, bankayı arayıp kredi kartınızın yurt dışı harcamalarına açık olup olmadığı öğrenmek, açık değilse yurt dışı kullanıma açtırmak olacaktır.

 6. 6 Dövizcilere dikkat edin


  Öncelikle gideceğiniz ülkedeki yaygın para birimini ve döviz çeşidini öğrenmelisiniz. Asla karaborsada döviz bozdurmayı düşünmeyin çünkü hüsrana uğrayabilirsiniz ve başınıza bir şey geldiğinde şikâyette bulunamazsınız. Para işlerimiz için en garanti olan dövizciler veya bankanızı tercih etmeniz olacaktır.

 7. 7 Paranızın hepsini aynı yerde taşımayın


  Nerde olursak olalım maalesef ki hırsızlık olayları bizleri hep hüsrana uğratmış ve mağdur etmiştir. Bu yüzden hangi ülkede olursak olalım paramızın hepsini aynı yere koymamalı, kendimizi sağlama almalıyız. Ya da iyi ihtimalle başımıza hırsızlık olayı gelmese bile cebimizden düşürmeyeceğimizin garantisi yok. Böyle bir durumda tatilimiz sekteye uğrayabilir ama kesilmiş olmayacaktır.

 8. 8 Ziyaret etmek istediğiniz yerlerin biletlerini gitmeden alın


  Eğer ki imkânımız varsa gitmek istediğiniz yerlerin biletlerini önceden almalıyız. Çünkü seyahatimiz de bazı şeyleri, günler hatta saatlere bölerek kendimizi ayarlıyoruz. İstediğimiz saatte, gideceğimiz yerin biletlerinin o an için kalmaması bize vakit kaybı ve can sıkıntısı olarak geri dönecektir. 


 9. 9 Seyahat rehberi edinin


  Yurt içi ya da yurt dışı gezilerimizde bir seyahat rehberine ihtiyacımız olacaktır. Çantamızda bulundurmamız gereken kitaplardan bir tanesi olmalıdır. Gideceğiniz rotada değişiklik yapmayacak olsanız bile yolunuz üzerinde belki sizi daha fazla mest edecek yerler vardır ve bunu atlamak istemeyeceksinizdir…

 10. 10 Orada bulunacağınız süre zarfında gerçekleşecek etkinlikleri araştırın


  Mutlaka gideceğiniz ülkelerdeki etkinlikleri araştıralım öyle gidelim o zaman bu tatil daha eğlenceli ve keyifli hale gelecektir. Tatilimiz dolu dolu olsun istiyorsak orada bulunan etkinlikler bunu taçlandıracaktır.

 11. 11 Telefonunuzun yurt dışı ayarlarını açın


  Tatilinize çıkmadan gideceğiniz ülkelerdeki GSM operatör ile paketlerini araştırın. Bunlardan ziyade telefonunuzun yurt dışı ayarlarını açtırmayı unutmayın.

 12. 12 Sırt çantanızda yedek kıyafet taşıyın


  Gittiğiniz yerde tedarikli gezmekte fayda vardır. İnsanın başına nerede ne geleceği belli olmadığından dolayı kıyafetlerimizi her an değiştirme ihtiyacı duyabiliriz. Bunun için yedeklerini yanımız da bulundurmalıyız.

 13. 13 Yolculuğa çıkmadan önce bavulunuzun ağırlığını kontrol edin


  Tatilin belki de en düşündüren yanlarından biri de bavulunuzun ne kadar dolu olup olmadığıdır. Siz istiyorsunuz ki her şey yanınızda olsun! Ama kurallar da, yasaklar da peşinizi bırakmıyor maalesef. Bunun için yapmanız gereken, sıkıntı yaşamamak için bavulunuzu en aza indirgemeli ve kilo hesabını iyi tutmanız gerekmektedir. Yoksa birkaç eşyanızdan o anda mahrum kalabilir ya da ceza yeme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

 14. 14 Telefonunuza seyahat uygulamaları indirin


  Birçok uygulama var, seyahat sırasında sizleri rahatlatacak. Gideceğiniz yerden tutunda kalacağınız yer, yemek yiyeceğiniz mekânlara kadar her şey bu uygulamalarda yer aldığından dolayı sizlere oturduğunuz yerden rahatça plan yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bunları telefonunuza indirerek yolculuğunuzu daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.


 15. 15 Yolculuk öncesi yaptığınız hazırlıkların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin


  Tatile çıktık mı, çıkacağız mı derken zaman akıp geçiyor birde bunların üzerine stres ekleniyor. Şu mu olsa, bu mu olsa, nereye gideceğiz, neler almalıyım, neyle karşılaşacağız gibi sorular çok dönüyor kafamızda. Bunları bir kenara atıp sadece tatile odaklanmak en iyisi belki de. Çünkü daha gitmeden kendinizi karamsarlığa itiyorsunuz ve gideceğiniz yerdeki gücünüzü tüketiyorsunuz. Bu sebeplerden dolayı tatilinizi iyi bir şekilde geçirmeye odaklanın ve hedeflediğiniz gibi olacağına inanın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı