Yogaya Yeni Başlamak İsteyenler İçin Tavsiyeler


0

Yoga kelime olarak birleştirici, bütünleştirici anlamına geliyor. Ruhu, bedeni ve aklı bütünleştirmek olarak da açıklanabilir. Yoganın sağlığımıza birçok katkısı olduğuna dair bilimsel çalışmalardan her gün olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Ayrıca hayatın kargaşası ve stresinden uzaklaşmak isteyenler için yeni bir yöntem oldu. Dinç bir zihne sahip olmak ve huzur bulmak isteyenler için yogaya başlamanın vakti geldi demektir.  Yogadan ziyadesiyle faydalanabilmek için yeni başlayanlara birkaç tavsiyemiz olacak. İşte öncesinde bilmeniz gerekenler…

Etraftakilere Değil Kendinize Odaklanın

Yoga Kendinize Odaklanın

Yoga, fiziksel harekelerin fazla yapıldığı bir terapi yöntemidir. Vücudunuzu esnetip derin düşüncelere dalmanız gerekecektir. Bu yüzden etrafınızdakilerin yaptığı pratiklerden etkilenip canınızın sıkılmasına izin vermeyin. En basit hareketler bile zaman alacak. Bu yüzden başkalarının pratikleri hevesinizi kırmasın. Sadece kendi nefesinize ve hareketlerinize odaklanın.

Yoga İçin Rahat Kıyafetler Seçin!

Yoga Kıyafeti

Yogaya başlamadan önce rahat kıyafetler edinin ve onları giyin! Fiziksel hareketlerinizi sınırlandıracak kıyafet ya da aksesuarlardan kaçının. Esnek bir vücudunuz olmasa bile seçeceğiniz kıyafetler işinizi daha da zorlaştırmasın.

Sakın Pes Etmeyin! Tadını Çıkarın!

Yoga Yapmak

Kolaydan zor harekeler geçmek sabır isteyebilir. Olmuyor deyip vazgeçmek yerine yavaş yavaş ilerlemenizin tadını çıkarın. En zorlu ve imkânsız dediğiniz anlarda bile başarıya kilitlenip her gün harcadığınız çabayı düşünerek yoga yapmanın keyfine varın. Yavaş yavaş, özümseyerek, yogayı bir yaşam tarzı haline getirerek yoga yapmaya devam edin.

Nefesiniz Bedeninizle Bağlantıda Kalsın

Yoga Tavsiyeleri

Yogada nefes kontrolü oldukça önemlidir. Zor bir hareket deneyip başardığınızda eğer nefes alıp vermede zorluk yaşadıysanız yaptığınız hareketin bir adım önüne çekilin. Vücudunuzu nefesinizle orantılı olarak hareket ettirin. Yaptığınız pozlarda nefes akışını bozacak bir pozisyonda kalmamanız sizin için daha iyi bir seçenek.

Sadece Esnek Ve Güçlü Bir Bedene Sahip Olanlar Yapabilir Düşüncesinden Kurtulun!

Yogaya Başlamak

Yoga denince akla yapılması oldukça güç hareketler geliyor olabilir. Ancak yoga sadece imkânsızı başarmak ya da bedeninizi en zor şartlara göre disipline etmek değildir. Gördüğünüz havalı hareketlerin yapamayacağınız düşüncesiyle sizi yogadan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Güç ve esneklik gerektiren duruşlar gözünüzü korkutmasın. Sabredin ve her gün matınızı üzerine çıkarak yeni şeyler keşfetmenin hazzını yaşayın.

Duygu Yoğunluğu Yaşadığınızda Ona Mani Olmayın!

Duygu Yorgunluğu ve Yoga

Yoga, ruhen yaşanılan yorgunluk sayesinde biriken kötü enerjiyi vücudunuz sayesinde kurtulmanızı sağlar. Biriken bu negatif enerjiden kurtulurken yapılan hareketler elbette rahatlamanızı sağlayacak. Ancak bu yoğunluğun etkisinden kurtulurken duygusallaşabilir, hafifleme hissiyatıyla gözyaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz. Engellemek için hiç çaba sarf etmeyin. Duygularınızı bastırmak adına kendinizi tutmayın. Aksine kendinize izin verin ve rahatlayın.

Dinleme Pozunu Es Geçmeyin!

Savasana Nedir

Yogada son dinlenme pozuna Savasana denir. Sanki hiçbir etkisi yokmuş gibi gelebilir ama oldukça önemli bir harekettir. Bu hareket ile vücudunuzun rahatlamasına izin verin ve yaptığınız duruşların etkisini göstermesine yardımcı olun. Gözlerinizi kapatarak tüm vücudun rahatlamasına odaklanın. 

Hatta başlamak için yoga kamplarını tercih edebilirsiniz. Sonbaharda gidebileceğiniz yoga kampları için yazımızı okuyabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey