Aldığı Ödüllerle Kendinden Söz Ettiren Başarılı Oyuncu Ve Yönetmen: Yılmaz Erdoğan


1

Yönetmenliği, tiyatro oyunculuğu ve filmleri ile Yılmaz Erdoğan, seyircilerini gerek kahkaha tufanına sürüklemesi gerek duygusallığını ön plana çıkartması gerekse filmlerinde anlatılan dönemleri bizlere yaşatması ile akıllara kazınmıştır. Yönettiği birçok yapımda yaşlısından gencine her kesime hitap etmeyi başarmıştır. Sosyal mesaj içerikli yapımları ile de dik duruşunu asla bozmayan Erdoğan, belki de bizlere görmediklerimizi hatırlatmıştır. Yılmaz Erdoğan’ın en iyi yapımları listemizde bazı filmleri ve tiyatroları sizler için bir araya getirdik.

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü

1999 yılında iki perde olarak gösterime sunulan “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” oyunu komedi, trajedi ve dram içerikli olarak izleyicilerden büyük beğeni toplamıştır. 3 yıl boyunca gösterimde kalan oyun yönetmenliği ve oyunculuğunu yapan Yılmaz Erdoğan’a 10 ödül kazandırmıştır. Olağan üstü zekâsıyla çevresindeki insanların dikkatini çeken Gülseren 1948 yılında İstanbul’da Dünya’ya gözlerini açmıştır. 30 yılı kapsayan dönem de hızlı bir şekilde değişen hayat şartlarının olumlu ve olumsuz yanlarını ortaya koymaktadır.

Otogargara

Otogargara

Demet Akbağ, Olgun Şimşek ve Yılmaz Erdoğan’ın başrolünü oynadığı oyun, müzikal ve komedi dalında izleyicilerine kendini göstermiştir. BKM’de gösterime giren ilk müzikal olarak yayınlanan Otogargara, şehirlerarası otobüs terminalinde hayatın içerisinde yer alan yaşanılmış olayları trajedi ve komedi ile birleştirerek sahnelemiştir. Yapılan yolculuklarda otobüste karşılaşan farklı insanların, farklı tavırları ve yaşanmışlıkları anlatılmaktadır.

Bir Demet Tiyatro

Bir Demet Tiyatro

Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ başta olmak üzere birçok ünlü oyuncunun yer aldığı TV programı 1995’ten 2002 yılına kadar bizleri ekran karşısına bağlamıştır. Oyuncu kalitesinin yüksek seviyede olmasıyla bizleri güldürürken düşündürmeye sevk etmiştir. Yayınlandığı her bölümde farklı skeçlerle, bizleri ekrana bağlayan ve her anıyla komedinin, duygusallığın ve sosyal mesajların üste seviyede sergilendiği, dönemin en iyi ve beğeni alan programları arasında yer almaktadır.

Vizontele

Vizontele

İlk filmi 2001 yılında vizyona giren Vizontele, yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı, başrollerinde birbirinden kaliteli oyuncuların yer aldığı ( Demet Akbağ, Tarık Akan, Erdal Tosun, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan), dönemin en iyi filmlerindendir. Yazın açık hava sinemasının fazlasıyla rağbet gördüğü Hakkâri’nin bir köyünde yaşayan insanlarla teknolojinin tanışmasını trajikomik bir dille anlatmaktadır. Filmde anlatılan dönemin en ilgi çekici icatlarından olan televizyon, henüz Anadolu’da yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber köylülerin bu büyük icatla tanışması anlatılmaktadır. Deli Emin rolüyle karşımıza çıkan Yılmaz Erdoğan meraklı, sevecen, temiz yürekli bir köylü rolündedir. Kasabaya giren icat sayesinde köylü halkının da hayatı değişecektir.

Çok Güzel Hareketler Bunlar

Çok Güzel Hareketler Bunlar

Oyuncuların gerek yaşanmışlıkları gerekse hayal dünyasında yaşattıkları olayları derleyip skeç haline getirdikleri bu yayında, Yılmaz Erdoğan’ın yönlendirmesiyle hatasız bir oyunculuk çıkararak yazdıklarını oynayarak izleyicilere aktarmışlardır. İlk olarak 2008’de yayınlanmış olup konsept olarak tiyatroyu andırırken izleyicilerin verdikleri puanlarla skeçlerin ne kadar başarılı olduğu görülmekteydi. Ancak daha sonrasında bu durum ortadan kaldırılmıştır. Şuan için ikinci versiyonu ile televizyonlarda devam etmektedir.

Organize İşler

Organize İşler

Film legal ve illegal işlerin, doğru ve yanlış insanların burun buruna yaşadıkları İstanbul’da geçmektedir. Süperman kılığına bürünmüş bir kişinin hayatını sürdürmeye çalışırken aniden kendisini suç örgütlerinin arasında bulacaktır. Bu denli karmaşık bir durumda bile kendi gibi iyi niyetli bir kişiye âşık olacak herkesin kafasında bir soru işareti oluşturacak ve hayata tutunmaya çalışacaktır. İyiler, kötüler ve daha kötülerin anlatıldığı film de başrolleri Yılmaz Erdoğan, Özgü Namal, Cem Yılmaz, Tolga Çevik ve Demet Akbağ oynamıştır. Filmin ikincisi ise Kıvanç Tatlıtuğ performansıyla ön plana çıkmış ve izleyicilerden oldukça olumlu yorumlar almıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı