Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları


1

“Türk Tiyatrosu’nun Güneşi” olarak adlandırılan Yıldız Kenter 17 Kasım 2019 tarihinde vefat etti. Usta tiyatrocunun vefatının ardından Voynn ailesi olarak “Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları” yazımızı kaleme alarak hem eserlerini hem de kendisini saygıyla anmak istiyoruz.

Yıldız Kenter Kimdir?

Yıldız Kenter Kimdir?

Asıl adı Ayşe Yıldız olan Yıldız Kenter 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesi aslen İngiliz olan Olga Cynthia babası ise Türk Diplomat Ahmet Naci Kenter’dir. Kenter 1948 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’nı sınıf atlayarak bitirmiştir. Ardından çok önemli bir burs olan Rockefeller Bursu’nu kazanarak Amerika’da American Theatre Wing, Actor’s Studio ve Neighbourhood Play House’da oyunculuk ve oyunculuk öğretimi teknikleri üzerine çalışmalar yapmıştır. Türkiye’ye döndüğünde 11 yıl Ankara Devlet Tiyartosu’nda oyunculuk öğretmenliği ve sahne öğretmenliği yapmıştır.

Tiyatro kariyerine 1948 yılında W. Shakespeare’nin ünlü yapıtı 12. Gece oyunu ile başlamıştır. İlk olarak Devlet Tiyatrolarında daha sonra ise kardeşi Müşfik Kenter ile kurduğu Kent Oyuncuları’nda sahne almıştır. 1962 yılında Tiyatroda Yılın Kadını ödülünü alan Kenter 1968 yılında Kenter Tiyatrosunu kurmuştur. 1981 yılında Devlet Sanatçısı unvanı ile ödüllendirilen Kenter 1995 yılında tiyatro’ya katkıları nedeniyle Onur ödülü almıştır. 1999 yılında ise Martı adlı oyunda canlandırdığı Madam Arcadina rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. Yaşamına onlarca ödül sığdıran, tüm hayatını tiyatroya adayan ve yüzlerce öğrenci yetiştiren büyük oyuncu 17 kasım 2019 tarihinde akciğer rahatsızlığı nediyle vefat etmiştir.

Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları: Kraliçe Lear,2010

Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları Kraliçe Lear

Yıldız Kenter ve Sedef Şahin’in 2010 yılında sergilediği tiyatro oyununda yaşlanmanın hayattaki bedelleri, kuşaklar arası çatışmaların komik ama aynı zamanda hüzünlü hikayesi konu edilmiştir. Kenter Tiyatrosu’nda sergilenmiş oyun Kanadalı yazar Eugene Stickland tarafından kaleme alınmıştır.

Anna Karenina, 2006

Anna Karenina

Yıldız Kenter, Cüneyt Türel, Hakan Gerçek, Demet Evgar, Engin Altan Düzyatan, Cengiz Bozkurt, Osman Sonant, Derya Aslan, Yeşim Koçak gibi usta oyuncular ve dev bir kadro ile sergilenen Tolstoy’un unutulmaz aşk şaheserinde Anna Karenina Kenter Tiyarosu’nda bir kez daha sahnede hayat bulmuştur.

Hamlet, 1968

Müşfik Kenter, Şükran Güngör, Yıldız Kenter, Kamran Yüce, Suphi Tekiner, Candan İsen, Bülent Koral, Pekcan Yaşar gibi devleşmiş isimlerin oyunculukları ile 1968 yılında Kent Oyuncuları tarafından ilk açılışını yapan Kenter Tiyatrosu’nda sergilenen Hamlet’in Türkiye’de Türkçe olarak oynanan 15. oyunu özelliğini taşımaktaydı.

Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları: Vatan İçin, 1951

Yıldız Kenter, Cahit Irgat, Mümtaz Ener gibi oyuncuları rol aldığı sinema filminde yönetmen koltuğunda Aydın Arakon yer almıştır. Filmde düşman kuvvetlerinde görev alan nazır kızı ile evli binbaşı Sami’nin vatan öyküsü anlatılır.

Pembe Kadın, 1966

Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı filmde köyden kente giden eşini bekleyen ve sevgilisinden ayrılmak istemeyen kızını öldüren Pembe Kadın’ın öyküsü anlatılır. Filmde Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Ekrem Bora, Sema Özcan, Gülen Kıpçak gibi duayen oyuncular rol almıştır.

Kartal Yuvası, 1975

Kıbrıs’ta yaşayan bir Türk kadınının Rumlara karşı vermiş olduğu mücadeleyi anlatan filmde Türken Tekin, Yıldız Kenter, Oktar Durukan, Cemil Şahbaz, Coşkun Göğen gibi oyuncular yer almış. Filmin yönetmenliğini Natuk Baytan üstlenmiştir.

Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları: Uğurlugiller, 1979

Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları: Uğurlugiller, 1979

1961 ile 1979 yılları arasında yayınlanmış olan Selçuk Kaskan’ın radyo skeçlerinden derlenerek senaryoya alınan film dönemin Türk aile yapısını anlatmaktaydı. Yıldız Kenter Filmleri ve Tiyatro Oyunları arasında yer alan filmin oyuncuları Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Tevfik Gelenbe, Savaş Dincel, Mübeccel Vardar ve Ayhan Kavas gibi büyük oyunculardı.

Eylül,Sezon 1, 2011

Yıldız Kenter, Emin Gürsoy, Arzu Yanardağ, Eray Özbal ve Mehmet Ulay’ın oyunculukları ile Veli Çelik yönetmenliğinde yayınlanmış dizi Aslı ve Yusuf’un hikayesini anlatmaktadır. Aslı akciğer kanseridir, hem hastahanede yatan Aslı hem de eşi Yusuf içlerine kapanmışlardır. Aslı hastahanede Elena ile arkadaş olur. Elana hastahanedeki tedavisinin bitmesinin ardından tek tanıdığı kişi olan Aslı’nın eşi Yusuf’u arar ve ikili birbiri ile yakınlaşmaya başlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı