Yaz Aylarında Klimasız Serinleme Yöntemleri


0

Yaz sıcaklığının aşırı hissedildiği günlerde klimasız serinlemek zor bir hal almaya başladı. Sizlere bahsedeceğimiz bu yöntemlerle klimasız bir şekilde serinlemeniz mümkün olacak. Gelin klimasız nasıl serinleyebiliriz bilikte göz atalım…

1- Hava dolaşımını sağlayabilmek için vantilatör ve tavan pervanesi kullanmak, sıcak havayı dışarı atmanızı sağlayacaktır. Kapıları açarak vantilatörü çalıştırmak ev içindeki havanın değişimini sağlayacağından serinlemenizi sağlar.  Vantilatörlerinizi stratejik noktalara yerleştirerek evi en iyi şekilde serinletmesini sağlayın. Evinizin iki ucundan gelen bir cereyan var ise bu iki noktaya vantilatörlerinizi yerleştirerek daha iyi serinleyebilirsiniz.

2- Serin olan gecelerde evin bütün pencerelerini açarak hava dolaşımına izin verin. Güneş doğduğunda ise bütün kapı ve pencereleri kapatarak evi serin tutmaya çalışın. Akşamları hava tekrar serinlediğinde camları açarak vantilatörü çalıştırın. Ayrıca pencerelerinizin önüne bitkilerinizi koyarak güneş enerjisini onların çekmesine izin verin böylelikle evinize daha az güneş girecektir.

serinleme yöntemleri

3-Yaz aylarında en faydalı şey kuşkusuz sudur. Vücudumuzun su oranı dengelemek açısından bol bol su içmemiz gerekir. Suyun serinletici etkisinden de faydalanarak soğuk duş alın, havlu ıslatarak başınızın, omuzlarınızın üzerine koyarak serinleyebilirsiniz. Bileklerinizi soğuk su ve buz ile ovalamanızda kanınızın soğumasına ve kısa sürede vücut ısınızın düşmesinde yardımcı olacaktır.

4- Sıcak hava yükselir bundan dolayı üst katlar daha sıcak olur eğer bodrum katınız var ise bodrum katına inmek sizin için bir çözüm olabilir.

5- Evin ısınmasına neden olan sıcaklık kaynaklarını azaltın. Mesela açık olan lambaları kapatabilirsiniz ampuller düşündüğünüzden fazla ısı yayar, açık bilgisayarlarda olduğu gibi… Elektronik cihazları bekleme moduna almak yerine kapalı tutun. Gerekli olmayan tüm elektronik cihazları kapatın.

6- Sıcak havalarda alkol ve kafein kullanımına dikkat edin. Bu iki maddenin de idrar söktürücü özelliği olduğundan vücudunuzda su kaybına neden olur.

7- Vücudunuzun ısınmasına neden olacak büyük porsiyonlu ve fazla proteinli yiyeceklerden kaçının. Soğuk yiyecekler tüketin. Soğuk içeceklerde olduğu gibi soğuk yiyeceklerde sizleri serinletecektir.

8-Evdeki vantilatörünüzün etkisini arttırmak için açık bir soğutucu ya da bir kase buzun arkasına vantilatörünüzü yerleştirin.

cafe

9-Sıcaklık artık dayanılmaz bir hal aldıysa halka açık kliması olan yerlere gidin. Kütüphaneler, avmler, sinemalar, cafeler…

10- Evinizin sizinse ve müstakil bir ev ise tavan yalıtımı yaptırmanız çok akıllıca bir hamle olur. Böylelikle kışın sıcak havayı içerde tutabilirken, yazın serin havayı içeride tutabilirsiniz. Merkezi soğutma sisteminiz var ise havanın dışarı çıkmasına neden olan tüm boşlukları kapatmanızı öneririz.

11- Ev sizinse ve bahçeniz varsa evin doğu ve batı cephelerine ağaç dikerek güneşin direkt olarak eve vurmasının önüne geçebilirsiniz. Dikeceğiniz ağaç türü kışın yapraklarını döküyorsa kışın evinizin güneş almasına da mani olmaz.

12- Evinize güneş vurmaması için hızlı bir çözüm istiyorsanız tente taktırarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

hayvanlar

Eğer güneş çarpması, krampları gibi yaz sıcağının olumsuz etkilerini hissederseniz mutlaka bir doktora görünün. Çok acil durumlarda ambulansları arayarak ambulans gelene kadar rahatsızlanan hastayı serin tutmaya çalışın.

Ve sizden ricamız bu sıcaklarda susuz, aç olan hayvanlara yardımcı olmanız. Kapınızın önüne su ve yiyecek koyarak onlarında ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olun.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı