Yaşlanmanın Önüne Geçebilmek İçin Yapılan Bilimsel Çalışmalar


0

Yaşlanmak hayatın getirilerinden bir tanesi olmasına rağmen kimse yaşlanmak istemiyor. Matematiksel olarak yaşlanmanın önüne geçmek imkansız bulunsa da bilim insanları genç ve sağlıklı olmanın sırlarını araştırmaya devam ediyor. Yaşlanma karşıtı teknolojilere her geçen gün yeni bir çalışma eklenirken bu zamana kadar yapılan bilimsel çalışmalara bir göz atalım…

Kök Hücre Teknolojisi

Kök Hücre Teknolojisi

Kaliforniya’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde 2016 yılında yapılana araştırmalarda yaşlanmış farelerin hücrelerini yapay pluripotent kök hücreler kullanarak yeniden programlamayı araştırmacılar başarmıştı. Kök hücreler yetişkin hücrelerden geliştirilerek bilim insanlarının deri hücrelerini yeniden embroyonik duruma getirmesine olanak sağlıyordu. Araştırmada denek olarak kullanılan hücreleri yeniden programlanan farelerin, üzerinde deney yapılmamış gözlem grubundakilerinden %30 daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir. Yapay pluripotent kök hücrenin bazı risklerden dolayı insanlarda denenmesi uzak bir ihtimal olsa da kök hücrelerin yaşlanma karşıtı çalışmalarda kullanılması ilginç veriler ortaya koydu.

Mutant mtDNA

dna

CalTech ve UCLA‘daki bilim insanları 2016 yılının Kasım ayında hücredeki mitokondriyi kullanarak DNA’yı etkili biçimde onarabilecek bir yöntem keşfetmeyi başardılar. Hücrelerde mitokondriye ait iki tip DNA bulunduğunu birisinin normal mtDNA diğerinin ise mutant mtDNA olduğunu biliyoruz. Yapılan araştırmalarda mutant mtDNA’nın oluşumuyla birlikte hücreler zaman içinde yaşlanarak ölüyor. Araştırmada bu durumun otofagi olup olmadığı ve hücrelerin kendi kendini yemesi ile ilgileniyordu. Bir meyve sineğinde mitofagi aktivitesini arttıran araştırmacılar mutant mtDNA’yı kas hücrelerinde azaltmayı başardılar ancak insanlarda yaşlanmayı azaltıp azaltmayacağı konusunda araştırmalar devam ediyor.

Yaşlı Hücrelerde Bölünme

yaşlı hücreler

Ortak bir araştırma sürdüren Exeter ve Brighton Üniversitesi kırmızı şaraptaki resveratrol gibi kimyasallar kullanılarak yaşlı hücrelerin yeniden canlandırılabileceğini öğrendi. Bu verilere göre yaşlı hücrelerde genç hücreler gibi bölünerek yeniden gençleşebilecekti. 2017’de gerçekleştirilen bu araştırmanın sonucuna göre önümüzdeki yıllarda daha uzun bir yaşama sahip olabiliriz.

Rejuvenate Bio

köpek

Rejuvenate Bio köpeklerdeki yaşlanma sürecini engellemek için yapılan bir araştırma. Harvard’a bağlı gizemli bir start-up olan Rejuvenate Bio hakkında çok fazla bilgi yok fakar kalp, böbrek ve diğer hastalıkların riskini azaltarak bazı genleri değiştirdikleri söyleniyor. Şirket İspanyol Cocker ve Doberman gibi yaşam süresi kalıtsal olarak kısa olan cinslere odaklanmış durumda.

Selonitik İlaçlar

ilaçlar

Fareler üzerinde National Institute of Aging’in yaptığı yakın zamanlı araştırmaya göre önceden var olan ilaçların birlikte kullanımı yaşam süresini uzatarak yaşlılıkla birlikte gelen sorunları geciktiriyor. Fareler üzerinde dasatinib ve kuersetin uygulanmış olup Lösemi tedavisinde kullanılan datatinib ve meyve sebzede bulunan kuersetin uyuglanan bu fareler, diğer farelerden daha uzun süre yaşıyor. Bu formül insanlarda aynı sonucu verirse insanların ömrünü uzatmak ve yaşlılığı durdurmak mümkün olacak.

Sentetik Peptit

el

Marshall Üniversitesi’nin Joan Edwards Tıp Fakültesi’nde yapılan yeni bir araştırma sonucunda Na/K-ATPase oksidan amplifiaksyon döngüsünün yaşlanma karşıtı olarak kullanıma uygun olacağı sonucu ortaya çıkarıldı. Ayrıca hastalık riskini ve yaşlanma belirtilerini azaltan sentetik peptit pNaKtide testinden de geçerek başarılı oldu.  NAKL nedeniyle Batılı tarzda besledikleri fareler üzerinde deneme yapan araştırmacılar pNaKtide ile yaşlılığın yavaşlatılabileceğini ortaya koydular. İnsan derisi üzerinde yapıldığında da sonuçlar benzerdi. NAKL etkili şekilde kullanılırsa pNaKt,de tedavisi ile yaşlanma süreci yavaşlatılabilir.

Pürüzsüz Hücreler

hücreler

Yaşlılık belirtileri olan kırışıklıklar sadece cildimizde gerçekleşmiyor, hücrelerimizde kırışıyor. Virginia Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda yaşlanmanın karaciğer yağlanması gibi birçok sonucunun hücre çekirdeğinde oluşan kırışmalardan meydana geldiğini ortaya koydu. DNA’nın çalışmasını da etkileyen çekirdekteki kırışma için araştırmacılar hücre zarını pürüzsüzleştirmek amacı ile virüslerden yararlanılabileceğine inanıyor. Araştırmacılar virüslerin hücreleri pürüzsüz hale getirebilecek bir protein olan lamini taşımak için kullanılabileceğine bu sayede de hücrelerin yeniden genç hücrelere dönüşerek yaşlanma belirtilerini önleyeceğini düşünüyorlar.

Taze Kan

kan

Şubat ayında Cell Reports’ta yayınlanan bir çalışmada yaşlanmaya karşı olan savaşta asıl iksirin genç insanların kanı olduğu yazılmıştı. Araştırmacılar genç fareden aldıkları kanı yaşlı farelere enjekte ederek bu fareleri gözlem altında tuttular. Yaşlı farelerin beyni nöron ve kök hücreler üretmeye, genç farelerin beyin yapısı gibi çalışmaya başladığını ve yaşlılığın etkilerini azalttığını gözlemlediler. Sonuçlar kesin olmasa da böyle bir ihtimal de var.

Yaşlanma Karşıtı Haplar

ilaç

Nikotinamid Adenin Dinükleotit (NAD+) ile fareler üzerinde yaptıkları deneyde yaşlanmanın belirtilerinin önüne geçtiğini fark eden Harvardlı araştırmacılar yaşlanma karşıtı ilaç fikrinin üzerinde çalışmaya başladı. Hücre fonksiyonları için sağlıklı bir molekül olan NAD+ deneyde farelerin suyuna katılmış ve bununla beslenen farelerin ciltlerindeki yaşlılık izlerinin azaldığı gözlemlenmiştir. 2017 Kasım ayında aynı çalışma insanlar üzerinde yapılarak benzer sonuçlar gözlenmiştir. İlaçlar onaylanırsa yaşlanmanın önüne geçilebilir.

Yaşlanma Karşıtı Bakteri

bakteri

Rapamisin adı verilen bakterinin solucan, sinek ve farelerde ölümü geciktirdiği birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Yaşlanma karşıtı ilaçlarda rapamisin kullanımı araştırılmakta olup köpekler üzerinde denemeler yapılmaktadır. Birçok şirketten şimdiden rapamisin ilaçların kabulü için sıraya girmiş durumda.

Gen Silme

dna

Washington Üniversitesi araştırmacıları 2015’te yok edilerek insan yaşamını uzatabilecek genleri 10 yıllık bir araştırma sonucunda belirledi. Araştırmalar sonucunda insan yaşamını %60 uzatabilecek olan 238 yok edilmesi gerekilen gen tespit edilmiştir. Bu genlerin çoğu memelilerde bulunduğundan aynı sürecin insanlar üzerinde de etkili olabileceği düşünülüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı