Yaşam Kalitenizi Arttıracak 20 Tavsiye


0

Günlük hayatta karşımıza çıkan zorlukların hayat kalitemizi azalttığını ve bunun sonucunda hayatımızın hep böyle devam edip, düzelmeyeceğini düşünürüz. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Karşımıza çıkan zorluklar ile ancak hayat kalitemizi arttırarak, güzel alışkanlık edinerek başa çıkabiliriz. Bizi biz yapan şey alışkanlıklarımızdır. Edinebileceğiniz ve günlük yaşamınızın bir parçası haline getirebileceğiniz bu alışkanlıklardan 20 tanesini sizin için derledik.

1.Uykunuzdan vazgeçmeyin

Sabah erken saatte uyanmanız gerekirken herhangi bir şey ile uğraşıp uykunuzdan feragat ederseniz, uykunuzu alamadan kalkıp gün boyu zorluk yaşayabilirsiniz. Vücut en az 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bu yüzden erken kalkmanız gerekiyorsa gece erken uyuyun ve dinç bir şekilde uyanın. Bu gününüzün daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.

2.Güne erken başlayın

Güne erken başlayıp sabah saatlerinin tadına varın. Erken uyanırsanız; sabahları daha enerjik olacaksınız, geceleri daha iyi uyuyacaksınız, gün içinde işlerinizi halletmeniz için dolu dolu zamanınız olacak. Güne erken başladığınız zaman vücudunuzdaki ve hayatınızdaki olumlu etkileri fark edeceksiniz.

3.Egzersiz yapın

Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek size birçok fayda sağlayacaktır. Gün içinde daha zinde hissedecek ve vücudunuz çok daha sağlıklı olacaktır. Sabah yapılan sporun daha yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden sporunuzu erken saatlerde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

4.Kitap okuyun

Kitap okumak insanı bambaşka dünyalara götürür, hayal gücü ve yaratıcılığı arttırır. Kitap okudukça olayları daha iyi yorumlayabilir veya daha geniş bir perspektife sahip olabilirsiniz.

5.Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin

Sevdiğiniz insanlar ile birlikte olmak size mutluluk verir, hayatın stresinden uzaklaştırır. Bu yüzden mutlaka sevdiğiniz insanlarla birlikte vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

6.Hayır demekten çekinmeyin

Çoğu zaman insanların taleplerine olumsuz cevap vermenin yani hayır demenin o kişiyi geri çevirmek anlamına geldiği ve kendimizce başka sebeplerden ‘’hayır’’ demekten çekiniriz. Ancak kendi hayatımızın kontrolünü elimizde tutabilmemiz için gerekli durumlarda ‘’hayır’’ dememiz gerekiyor. Böylelikle hayatın getirdiği bazı sorumlulukları üstlenmeyerek, onların getirebileceği olumsuzluklardan da kurtulabiliriz.

7.Cep telefonunuz sürekli elinizde olmasın

Cep telefonunuz, ailenizle veya arkadaşlarınızla vakit geçirirken cebinizde kalsın. Sosyal ortamlarda sürekli telefonla uğraşmak yerine insanlarla iletişim kurmak sizi daha mutlu edecektir.

8.Geçmiş olayları unutup geleceğe bakın

Geçmişe takılıp kalmak ve insanların size karşı yaptığı yanlışları sürekli hatırlamak sizi sürekli strese sokar. Geçmişi unutup geleceğe odaklanırsanız çok daha mutlu ve kaliteli bir hayat yaşarsınız.

9.Hayat kalitenizi düşüren insanlardan uzak durun

Yaşamınız boyunca sürekli hayatınıza yerleşmeye çalışan ve size negatif enerji veren insanlar olacaktır. Bu insanlardan uzak durup, yanında mutlu olacağınız insanlarla olursanız daha mutlu bir hayat sürersiniz.

10.Bol bol su için

Sağlık, kuşkusuz ki insanın yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktör. Vücudun ihtiyacı kadar su tüketmek vücudu sağlıklı ve zinde tutacaktır. Kaliteli ve mutlu bir yaşam ise ancak sağlıklı bir vücutta mümkün olacaktır.

11.İşlenmiş, sağlıksız besinlerden uzak durun

Sağlığımız için son derece zararlı olan işlenmiş gıdaları tamamen terk edip, doğal ve işlenmemiş gıdaları tüketirseniz sağlığınız olumlu yönde etkilenecektir. İşlenmiş sağlıksız besinler vücudumuzda da birçok sorunu beraberinde getirir. Bunlardan kurtulmak daha refah bir hayata sahip olmanızı sağlayacaktır.

12.Kin gütmeyin

Kin ve nefret duyguları barındırmak, elinize kendinizi yormaktan başka hiçbir şey geçirmez. Bu duygularla yaşamaya çalışırsanız her zaman kendinizi kötü hissedersiniz. Bu duygulardan arınıp her şeyi zamana bırakmak kendiniz için en mantıklısı.

13.Kendinize vakit ayırın

Kendinize ayıracağınız vakit ile yaşamınızdaki olumsuzlukları unutabilir, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Kendinize vakit ayırmayı asla ihmal etmeyin.

14.Yeniliklere kapalı olmayın

Yeniliklere açık olmak insanın ufkunu genişletir. Yenilikler ile insan olaylara ve kendisine dışardan bakabilir ve kendisini geliştirebilir. Ayrıca insana açık görüşlülük katar. Böylece her koşula daha kolay uyum sağlayabilirsiniz.

15.Merak duygunuzu yitirmeyin

Yaşanan olaylardan veya gördüğünüz şeylerden sonra ‘’neden?’’ sorusunu sorma heyecanınızı yitirmeyin. Bu durum sürekli yeni şeyler öğrenmenize vesile olur.

16.Hiçbir şey sizden önemli değil

Hiçbir şeyi içinize atıp kendinizi boşa üzmeyin. İçinize attığınız her şey sadece sizi üzer ve yük olur. İçinizdekiler biriktikçe yaşamınız zorlaşır. Bu yüzden içinizdekileri boşaltıp rahatlayın.

17.Çocuklarla zaman geçirin

Yetişkin insanların günlük hayatı genellikle monoton ve sıkıcıdır. Herhangi bir gün bir çocukla vakit geçirmek, o çocuğun mutluluğun ve yaşam sevincinin size geçmesini sağlayacaktır. Böylece hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

18.Sokak hayvanlarını besleyin

Sokaklarda yaşayan hayvanlar, yiyecek mama ve su konusunda oldukça sıkıntı çekiyorlar. Herhangi bir sokak hayvanının karnını doyurmak veya susuzluğunu gidermek size büyük mutluluk sağlayacaktır. Onlara mama veya su verdikten sonra sadece uzaktan izlemeniz bile yeterli olacaktır.

19.Para biriktirin

Yarının bizi neyin beklediğini bilmediğimiz bir hayatta birikim yapmak çok önemlidir. Çünkü her an neyin lazım olacağını bilemeyiz. Bu yüzden para biriktirmek çok önemlidir. Sadece kumbaranıza atacağınız bozukluklar bile uzun vadede işinize nasıl yarayacağını deneyip görebilirsiniz.

20.Kendinizi sevip, hayata karşı pozitif olun

Hayata karşı pozitif olmanızın koşulu kendinizi sevmenizdir. Kendinizi sevip olan her olaya karşı pozitif yaklaşırsanız daha mutlu ve kaliteli bir hayat sürersiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı