Yapay Zekânın Ve Robotların Ürkütücü Kullanım Senaryoları

Yapay zekanın günden güne gelişmesi ile beraber ürkütücü senaryolar da artmaya başladı. Her ne kadar kolaylıklar sağlasa da bunları göz ardı etmemek lazım!


2

Geçen yıllarda bilgisayarların, internetin ve telefonların kullanımının daha ne kadar ileri gideceği konuşulurken, günümüzde yapay zekâ ve robotların hayatımızın hangi alanlarına gireceği merak konusu olmaya başladı. Daha çok bilim kurgu filmlerinde kullanılan yapay zekâ ve robotlar, artık gerçek hayata girmeye başladı bile! Filmlerde hep işimizi kolaylaştıran, dünyayı daha yaşanabilir hale getiren yapay zekâlı robotlar belki de o kadar masum olmayacak! Onların kullanımındaki olası ürkütücü yanlarını sizlerle paylaşmak istedik.

 1. 1 Hayal Kurabilen Yapay Zekâlı Bilgisayarlar


  Google’ın kendi kendine öğrenme kabiliyetine sahip bilgisayar üzerinde çalıştığını duyduk. Yapılan bir deneyde yapay zekâ kedi yavrusuna batıktan sonra zihninde kedi yavrusu konsepti oluşturan yani hayal kurabilen süper bilgisayar…

 2. 2 Yapay Zekânın Baskın Olduğu Ekonomi Dünyasına Darbe!


  Hiç kuşkusuz finans sektörü yapa zekâ ve algoritmaların en çok ihtiyaç duyulduğu ve kullanıldığı alanlardan birisi. Anlık borsa hareketlerinin takibi ve idaresi yapay zekânın egemenliğinde denilebilir. Siber Güvenlik Laboratuvarından Roman Yampolskiy’nin teorisine göre olası hatalar ve beklenmedik davranışlar büyük ekonomik krizlere sebep olabilir.

 3. 3 Şizofren Robotlar


  Yapılan deneylerde DISCERN adlı sinirsel bir ağa çeşitli hikâyeler öğretilmiş, sistem şizofren benzeri belirtiler göstererek kendisini bu hikâyelerin içine dâhil etmeyi başarmıştı. Hatta birinde yapay zekâlı sinirsel ağ bombacı bir teröristin eylemini bile üstlenmişti.

 4. 4 Acıması Olmayan Asker Robotlar


  İnsan öldürmeye programlanmış acımasız robotların varlığı çok ürkütücü geliyor değil mi? Terminatör filminden etkilenmemek elde değil. Yapay zekâ ve robot karışımının olası bir ters durumda neler yapabileceğini hayal etmek bile korkunç geliyor.

 5. 5 Seksi ve Duygusal Aşk Robotları


  Acaba böyle bir teknolojinin nesinden korkmalıyız diyorsanız büyük hata edersiniz. Her isteğini kusursuz yerine getiren, hatasız vücut hatlarına sahip bir aşk robotu ilerde üreme sorunu yaşatabilir hatta nesillerin tükenmesi riskini taşıyabilir.

 6. 6 Suçları Tahmin Edebilen Yapay Zekâ


  Yapay zekanın işlettiği algoritma sayesinde kişilerin hangi suçu işlemeye meyilli olduğu veya işleyeceği tahmin edilebilir mi? 2015 yılında geliştirilen yapay zeka bunu yapmayı başardı! Bakalım gelecekte neler olacak? Ürkütücü değil mi!

 7. 7 Yapay Zekâ Ürünü Ameliyatlar


  Evet, şimdiden bile hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Sağlık alanında kullanılan yapay zekâ belki de ilerde kendi zihin ve sinir ağlarıyla çalışacak. Ürkütücü olan da ameliyat sırasında bir şeylerin ters gitmesi veya çalışmaması!

 8. 8 Yapay Zekâlı Robotların Vatandaşlık Alması


  Belki çoğunuz duymuştur Suudi Arabistan’da bir yapay zekâlı robota vatandaşlık verildiğini. Şimdiler de çok gelişmiş bir durum olmasa da ilerde robotların vatandaşlık alıp insanlarla eşit haklara sahip olması ürkütücü.

 9. 9 Otonom Araçların Hata Yapma Olasılığı


  Türkiye’de olmasa da bazı ülkelerde sürücüsüz otonom araçların denenmesine başlandı. Kendisi kusursuz olsa bile insanoğlunun trafikte yapabileceği saçmalıkların sonucu hiç de iç açısı olmayabilir.

 10. 10 Yapay Zekâ Ürünlerinin Birbirleriyle İletişim Kurması


  Google’ın başımıza ördüğü bir diğer çorap ise Google Home adlı sesli konut sistemini kullanarak iki ayrı yapay zekânın birbirleriyle konuşmaları ve konuşmanın felsefi boyutlara ulaşması denilebilir. Bunların çok daha zeki olanlarının konuşmalarını düşünmek oldukça ürkütücü.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı