Yapay Zeka Nedir? Gelecekte Yapay Zeka Çalışmaları Nasıl Olacak?


0

Teknoloji ve bilimi bir araya getiren nadir konulardan biri olan yapay zekanın gelişimi uzun yıllardır sürdürülmektedir.

Yapay zeka üretilen makinelere ve robotlara yüklenen sayısal bir akıl örneğidir. İnsan gibi davranışlar ve hareketler sergilemelerinde yardımcı olan yapay zeka ürünleri insana özgü hissetme, davranışları öngörme, karar verme gibi şeyleri gerçekleştirebiliyor. Genellikle robot adı verilen yapay zekalar sorun çözme ve öğrenme gibi davranışları da geliştirebiliyor.

İnsan zekasının karakteristiği alınarak bilgisayar yardımı ile algoritmasının oluşturulması ile gerçekleştirilir. Genellikle bilgisayar bilimi ile ilişkilendirilse de yapay zeka için matematik, biyoloji, psikoloji, felsefe ve diğer bilimlerden de faydalanılmaktadır.

Yapay Zeka Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

yapay zeka

Bilgisayar teknolojisinin yeni yeni ortaya çıktığı dönemde Mathison Turing “Makineler düşünebilir mi?” sorusunu sormuştu. İşte bu soru ile ilk yapay zeka adımları atılmaya başlanmış olup 2. Dünya Savaşı döneminde askeri silah teknolojilerinin ortaya çıkması ve bilgisayarların gelişiminde önemli bir etken haline geldi.

McCullonch ve Pitts tarafından insan davranışlarını sergileyebilen bir ürün geliştirme amacıyla yapay sinir hücreleri ve farklı bilim dallarından faydalanarak robotlara çeşitli fonksiyonlar atayabilme özelliği geliştirildi. Bu gelişme ile birlikte fabrikalarda robotlar çalıştırılmaya başlandı.

Mc CarthyMinskyShannon ve Rochester tarafından ilk yapay zeka çalışmaları 1956 yılında başlamıştır. Mc Carthy çalışma sürecinde yapay zeka ismini ilk ortaya atan kişi olduğundan yapay zeka isminin babası olarak tanınır.

yapay zeka fikri

Yapay zeka teknikleri 21. Yy’da bilgisayar teknolojisi alanındaki gelişmeler, veri sayısındaki artış ve teorik anlama gibi birçok yenilikten geçmiş olup hala gelişmeye devam etmektedir. 2017 yılı itibari ile insanların ne konuştuğunu anlama, yüksek strateji gerektiren oyunlarda mücadele etme, otonom otomobiller ve iş sıralaması gerektiren içerik ağ dağıtımı, askeri simülasyonlar, karmaşık veri, fotoğraf ve video çözümleme gibi birçok yeteneğe sahip yapay zeka teknolojisinin kapsamı oldukça geniştir.

Yapay zeka günümüzde spor müsabakaları, sağlık, otomotiv, video oyunları, finans ve ekonomi alanlarında kullanılmakta olup yapay zeka geliştirmelerine devam edilmektedir.

Farklı şifre  algoritmaları ve veri çalışmaları ile birlikte ortaya çıkan Makine Zekası kavramı ile birlikte, ilk bilgisayarlardan günümüzdeki akıllı telefonlara kadar, üretilen tüm teknolojik cihazların, insan yapısı temel alınarak geliştirildiğini göstermektedir.

Günümüze adım adım gelişerek gelen yapay zekanın günümüzdeki yetenekli robotların üretilmesi ile ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz.

Sembolik ve Sibernetik Yapay Zeka Nedir?

yapay zeka

Birbirinden farkı bu iki yapay zeka akımı birbirinden farklı olmasına rağmen ikisi de ilk aşamalarda kötü sonuçlarla karşılaşmış ve çalışmalarını planladıkları gibi sürdürememişlerdir.

Sembolik yapay zeka: Simon tarafından ilk olarak gerçekleştirilmiş olan sembolik içerikli yaklaşımları içerir. Sembolik yapay zeka çalışmalarında robotlar insanların sorularına beklenilen tepki ve cevapları tam olarak vermeyerek olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

Sibernetik yapay zeka: Minsky tarafından gerçekleştirilmiş olan yapay sinir ağları temelli yaklaşımları içerir. Sibernetik yapay zekada ise yapay sinir ağlarının beklenilen sonucu vermemesiyle sonuçlanmıştır.

yapay zeka

İki akımda başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Peki bu başarısızlıklar yapay zeka çalışmalarını etkiledi mi?

Sembolik ve sibernetik yapay zeka çalışmalarından istenilen sonuç alınamayınca farklı dallar ve düşüncelere ayrılmak yerine tek bir amaç doğrultusunda uzman yapay zeka çalışmalarının yapılması kararı alındı. Bununla birlikte yapay zeka çalışmaları hareketlendi ancak üzerinde çalışılan şey hakkında yetersiz bilgiye sahip olmalarından dolayı çeşitli sorunlarda beraberinde geldi.Bu sorunlara yapay zeka geliştiricileri akılcı çözümler getirerek yapay zekayı ticari seviyeye ulaştırmayı başardılar.

Yapay zeka çalışmalarındaki bir önemli nokta ise dildir. Antropoloji çalışmaları doğrultusunda insanlar dilleri sayesinde çeşitli fonksiyonlar ortaya koymaktadır. Bundan dolayı son yıllardaki yapay zeka çalışmalarında dil ön planda tutulmaya başlanıldı.

Sembolik yapay zeka çalışmaları sonucunda yapay zeka işaretleme dilleri geliştirildi. Günümüzde hala sembolik yapay zeka çalışmalarını sürdüren geliştiriciler yapay zeka dillerinden de faydalanarak konuşabilen robotların üretilmesini sağlamaktadır.

Gelecekte Yapay Zeka Çalışmaları Nasıl Olacak?

zeka

Yapay zeka düşündüğümüz kadar basit bir yapı değil aslında. Yapay zeka çalışmalarının sonucunda iyi ya da kötü senaryolarla karşılaşabiliriz. Genellikle bilim kurgu filmlerine konu olan yapay zekaların insanları kontrol altına alabileceği ve insanlığa karşı bir savaş açacağı ihtimali üzerinde durulurken, diğer bir ihtimalin insanlara hizmet ederek zor işleri üstlenmesi olduğunu duymuşsunuzdur.

Akıllı telefonlar ve birçok elektronik cihazda kullanılan yapay zeka çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Stephen Hawking ve Elon Musk gibi bilim dünyasının bilindik isimleri yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istiyor.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı