Yapay Zeka İle İlgili İlginç Bilgiler


0

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren yapay zeka teknolojinin geldiği son aşamayı gözler önüne seriyor. Yapay zeka hakkında bilmediğimiz birçok bilgi bulunmakta. Bizde sizlerle yapay zeka hakkında en ilginç olan bilgileri paylaşacağız.

Yapay zekanın tarihi 1956 yıllarına dayanmakta olup o zamandan bu zamana kadar geliştirmeleri devam etmiştir. Günümüzde hala geliştirmeleri sürdürülen yapay zeka hakkında merak ettikleriniz için “Yapay Zeka Nedir? Gelecekte Yapay Zeka Çalışmaları Nasıl Olacak?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Gelelim yapay zeka hakkındaki ilginç detaylara…

Turing Testi

yapay zeka testi

Bilgisayar biliminin öncüsü Alan Turing’in önerisi olan Turing testi makinenin gerçek bir insan gibi düşünüp düşünemeyeceğini test ediyor. Ünlü matematikçi Alan Turing’in hazırladığı bu test sırasında makine ve bir insan soru soranın göremediği bir yerden yazılı cevaplarla soruları cevaplıyor. Yapay zeka çalışmaları devam ederken diğer merak edilen ise öğrenebilen, düşünülebilen robotların üretilmesinden sonra neler olacak?

Turing Testini Geçmeyi Başaran Robot: Eugene

Rus ve Ukraynalı iki yazılımcının geliştirdiği Eugene Turing Testini geçmeyi başaran ilk yapay zekadır. Jürilerin %33’ünü ikna etmeyi başardı. Turing Testini geçebilmek için jürilerin %30’unu ikna etmek yeterlidir.

Teknoloji Adamı Olarak Bilinen Elon Musk Beynimizi Bilgisayarla Bağlamayı Hedefliyor

Katıldığı toplantılarda bir cyborg türünden bahseden Elon Musk, beyin bilgi akışını makinelere göre daha yavaş sağladığını düşündüğünü söylemişti. Neuralink adlı bir projesi ile beynimizin bilgisayarlara bağlanarak insanların yapay zeka karşısında geride kalmamasının önüne geçmeyi düşünüyor. SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Musk, yapay zekaya karşı önlem alınması gerektiği konusunda oldukça kararlı.

IBM Tarafından Geliştirilen Deep Blue Adlı Bilgisayar, Satranç Ustası Kasparov’u Yendi

satranç

Deep Blue ile ilk yapılan maçta milyonlarca hamleyi düşünebilme yeteneğine rağmen Kasporov’u yenmek için yeterli gelmemişti. Daha sonra IBM bilgisayarına yeni algoritmalar ekleyerek, düşünme ve analiz kapatisini 200 hamleye çıkarmış 1997 tarihinde yeni bir maç düzenlemişti. Bu kez Deep Blue Kasparov’u yenmeyi başarmış, KAsparov bir hamle sırasında bilgisayara dışarıdan müdahale edildiğini öne sürmüştü. IBM bu durumdan sonra ikinvi bir maç yapma teklifini reddederek projeyi rafa kaldırmıştır.

Jeopardy Adlı Bilgi Yarışmasında İnsan Rakiplerini Watson Yenmeyi Başardı

bilgi yarışması

IBM’nin geliştirdiği diğer bir bilgisayar olan Watson daha önce bu programa birçok kez katılmış ve rakipleri Brad Rutter ve Ken Jennings’i  3 günlük bir rekabetin sonunda yenmeyi başarmıştı. Watson’un başarısını önemli kılan şey, günlük yaşamda kullanılan insan dilini ve ifadeleri anlıyor, hatalarından ders çıkarabiliyordu.

Poker Oynayabilen Yapay Zeka

poker

Lengpudashi adlı yapay zeka Çin’de düzenlenen poker turnuvasında rakiplerini galip etti. Turnuvalar 5 gün sürdü ve turnuva sonunda Lengpudashi sahiplerine 290 bin dolar kazandırmayı başardı. Poker oynayabilmesi için yapay zekanın değişik stratejiler geliştirebiliyor ve blöf yapabiliyor olması gerekiyordu.

Yapay Zekaya Sahip Robotların Çoğunluğu Kadın

yapay zeka

Bunun bir açıklaması yok ama çoğu yapay zekaya sahip robot kadın. Google Now, Siri ve Cortona bunlara örnek. Seslendirme olarak kadın sesinin kullanılması belki erkek sesine göre daha iyi olduğundan böyle bir şey oluşmuş olabilir.

Yapay Zekalı Sanatçı Amper İlk Albümünü Geçtiğimiz Aylarda Yayınladı

müzik odası

Yazılımcılar ve müzisyenlerin ortak eseri olan Amper isimli robot geçtiğimiz ay “Ben Yapay Zekayım” adlı albümünü yayınladı.

Robotlar Sosyal Hayata Uyum Sağlayarak Sosyalleşebiliyor

yapay zeka

Massachusetts Institute of Technology MIT tarafından geliştirilen Kısmet isimli robot insan davranışlarını taklit ederek insanlarla etkileşime girebiliyor. İsmi Türkçe olan bu robot işitsel, görsel ve ifade sistemleri dikkate alınarak tasarlanmış il sosyal robot.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
2
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı