Yanny mi Laurel mi ? Herkesin farklı duyduğu sesin gizemi çözüldü.


0

Daha önceleri bir çok fotoğraf karşımıza çıkmıştı çeşitli elbiseler ve beyaz mı siyah mı yeşil mi altın rengimi gibi günlerce beynimizi meşgul etmişti nasıl oluyor da aynı elbise aynı fotoğraf birisi siyah görürken bir başka kişi farklı renklerde görüyordu? Sonunda elbiseyi üreten firma açıklama yaparak elbisenin altın rengi seçeneğinin olmadığını ve siyah olarak üretildiğini söyledi. Fotoğraftaki rengin farklı durmasının da bir ışık hilesi olduğunu anlayarak rahatlamıştık.

Tam rahatladık derken haydaa birde ses çıktı karşımıza işi gücü bıraktık düşünüyoruz nasıl olursa aynı sesi farklı duyabiliyoruz hatta sabah başka akşam başka duyabiliyoruz. Bu konu elbise kadar basit değil ve ses ile ilgili teknik bilgilerle analiz yapmak gerekiyor işte bu noktada bu konuya aydınlık getirmek için sizin araştırdık ve gizemli sesin sırrını bu yazımızda paylaştık.

İnternette yapılan yorumlara göre bu sesi %47 Yanny olarak duyarken %53 ü de Laurel olarak duyuyor. Peki dünyayı ikiye ayıran bu sesin arkasında ki gerçek ne ? Peki siz ne duyuyorsunuz ? Şaşkınsınız biliyoruz biriniz YANNY duyarken birinizde laurel duyuyor hatta aynı kişi bir laurel duyarken farklı zamanlar yanny olarak duyuyor.

Yanny mi? Laurel mi? Gizem çözüldü işte detaylar

yanny laurel

Eğer bu sesi dinlerken yanny yada laurel olarak kendinizi şartlandırmasaydınız bu ses iki kelimeyi de çağrıştırmayacaktı. İnsanlar konuşurken havaya ses dalgaları yayılır. Sesi test etmek için Brad Storu isimli bir dil bilimci iki kelimeyi de seslendiriyor iki sesinde dalga görsellerini kaşılaştırdığında ses dalgalarının akustik görsellerinin neredeyse aynı olduğunu görüyor. Yani ne kadarda farklı kelimeler gibi görünse de bu iki kelimenin ses dalgaları birbirine çok benziyor. Bu yüzden ne duyduğunuz sesi telefondan, kulaklıktan ya da bilgisayardan dinlemenize göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak iki aynı kişi aynı cihazdan dinleyip farklı şeyler duyuyorsa bunun anlamı ne? Buda kulakların duyma kapasitesi ile doğru orantılı genç kulaklar YANNY gibi yüksek frekanslı sesleri daha iyi duyarken yaşlandıkça Laurel gibi düşük frekanslı sesleri duymanız mümkün.

Ses kaydını %30 oranında yavaşlattığımız da YANNY sesini duyarken tam tersini yaparak %30 hızlandırdığımızda ise LAUREL olarak duyulmaktadır. Peki bu sesin doğrusu ne ? Orginal ses kaydı LAUREL olarak kayıt edilmiştir. Açıkladığımız üzere kullanılan cihaz ve kişiden kişiye değişebilen duyma kapasitesi durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Dünya’yı ikiye ayıran ses nereden çıktı?

11 mayıs günü katty heatsın isimli amerkalı bir lise öğrencisi kelime ödevini yapmak için araştırıyordu vocabulary sitesine girdi ve Laurel sesini dinledi ama aksine YANNY olarak duydu arkadaşını çağırdı ve dinletti oda LAUREL sesini duyuyordu derken tüm okul bu sesi tartışmaya başladı çünkü herkes farklı duyuyordu. Sonrasında kız bu sesi instagramın da paylaştı ve anket yaptı diğer sosyal medya hesapları derken konu dünyada viral oldu. Böylece dünyayı ikiye ayıran ses ortaya çıkmış oldu.

Daha fazlası için Voynn.com u takip edin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı