Viyana’yı Ziyaret Edeceklerin Görmesi Gereken Yerleri


2

Orta Avrupa’nın bu ünlü ve güzel şehri pek çok doğal ve kültürel güzelliğe sahiptir. Viyana’ya bir gezi planlıyorsanız rehber niteliğinde olan bu yazımızı okunamızı tavsiye ediyoruz. 

Viyana Gezilecek Yerler Listesinde 1. Sıra: Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı

13. yüzyılda bir Orta Çağ kalesi olarak inşa edilen ‌Hofburg Sarayı Marie Antoinette’nin doğum yeri ve uzun yıllar boyunca ‌Habsburg Hanedanı tarafından kışlık konut olarak kullanılmış. Yapı, zaman içerisinde tahta geçen hükümdarların istekleri doğrultusunda yeni bölümler eklenerek genişletilmiş.

Günümüzde resmi konut ve çalışma ofisi olarak Cumhurbaşkanına tahsis edilen sarayın 3 bölümü müze haline getirilerek ziyarete açılmış. ‌

Sisi Müzesi

Sisi Müzesi

Kraliçe Elizabeth’in şahsi eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Kraliyet Daireleri‘nde ise ‌Habsburg Hanedanı üyeleri tarafından kullanılan mobilya ve dekoratif eşyalar sergileniyor.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı

17. yüzyılın sonunda İmparator I. Leopold’un emri doğrultusunda oğlu Prens ‌Joseph için bir av köşkü inşa edilmiş.Sarayın iç kısmını görmek isteyen ziyaretçilere biri 22, diğeriyse 44 odayı kapsayan 2 farklı tur seçeneği sunuluyor.Saraya ilginin yüksek olmasını sağlayan bahçeleri ise 1779 yılında halkın ziyaretine açılmış.  Birçok çeşme ve heykelle süslü bahçeleri gezerken hayvanat bahçesine, Neptün Çeşmesi’ne ve labirentte zaman geçirmenizi tavsiye ederiz.

Aziz ‌Stefan Katedrali

Aziz ‌Stefan Katedrali

 

Katedralin günümüzde Avusturya’nın en güzel Gotik yapısı olarak gösterilmesini sağlayan ayrıntılarsa 1304-1433 yılları arasındaki yenileme çalışmaları sırasında eklenmiş.

Etrafı kentin önemli alışveriş caddeleri ile çevrili dini yapının içerisinde altın ve değerli taşlardan, ayin metinlerinden ve kitaplardan oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Türk Çanı

Güney tarafındaki kulesi vasıtasıyla ziyaretçilerine enfes kent manzarasının tadını çıkarma fırsatı veriyor. 136,44 metrelik yüksekliğe sahip kulede yer alan ve “Türk Çanı” adıyla tanınan çan ilk olarak, Osmanlı ordusunun ardında bıraktığı metaller eritilerek yapılmış. ‌II. Dünya Savaşı sırasında 22,5 ton ağırlığındaki çan zarar görünce ‌Sankt ‌Florian kentinde benzer boyutlarda yeni bir tane daha yaptırılmış.

Viyana Gezilecek Yerler: Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı

Yazlık konut olarak Prens ‌Eugene için inşa edilmiştir. Alp stilinde tasarlanmış, muhteşem güzellikteki bahçelerle çevrili saray , Aşağı ve Yukarı ‌Belvedere adıyla anılan iki binadan oluşuyor. Günümüzde her iki yapı da sergiler için kullanılıyor.

Viyana Gezilecek Yerler Listesinde Mutlaka Görnemiz Gereken: Museumsquartier

Museumsquartier

Kraliyet Sarayı’nın yanında yer alan ‌Museumsquartier sanat tutkunu gezginler için Viyana gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezidir.

60 bin metrekarelik alanı kaplayan bölgedeki eski kraliyet ahırları, 1998-2001 yılları arasında yenileme çalışmalarına alınarak kültürel tesislerin faaliyet gösterebilecekleri  alan haline getirilmiş. Bu çalışmalar sırasında 150 milyon ‌Euro harcanmış ve dünyanın 8. en büyük kültürel alanı ortaya çıkmıştır.

Bölgede; Modern Sanat, ‌Leopold, ‌ZOOM ‌‌Kindermuseum, ‌Tanzsquartier, ‌Q21, ‌Architekurzentrum ‌‌Wien, ‌Monochrom, ‌Modepalast ve ‌Kunsthalle ‌Wien adlı kültürel tesisler bulunuyor.

Modern Sanat Müzesi

ZOOM ‌Kindermuseum

Avrupa’nın en çağdaşı sayılıyor. Leopold‘da ise Egon ‌Schiele ve ‌Gustav Klimt’in birçok çalışmasını inceleyebilirsiniz. Tanzsquartier‘de dans ağırlıklı etkinlikler düzenlenirken, ‌ZOOM ‌Kindermuseum 12 yaşından küçüklere müze kültürünü edindirmeyi amaçlıyor.

Viyana Gezilecek Yerler Arsında Alışverişin Sokağı: Graben Caddesi

Graben Caddesi 

Kentteki en popüler alışveriş bölgelerinden biri olan Graben Caddesi, Stephansplatz ile Palais Equitable arasında uzanıyor. Aziz Stefan Katedrali’ne yakın konumdaki cadde üzerindeki yapıların büyük çoğunluğu 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş.

Araç trafiğine kapalı caddede seçkin ve ünlü markalara ait mağazalarda alışveriş yapabilir, restoran ve kafelerde Viyana mutfağın en özel lezzetlerinin tadına bakabilir, gurme süpermarketlerde çiftlik ürünlerinden alabilirsiniz.

Veba Sütunu

Veba Sütunu

Eser, 1679 yılında yaşanan salgın sırasında şehri terk eden İmparator I. Leopold’un isteği ile hazırlanmış. Hükümdarın şehre geri döndüğü yıl, Johann Frühwirth ahşaptan geçici bir sütun inşa etmiş.

1693 yılında tamamlanabilen ve üzeri kutsal üçlemeyi, melekleri, imparatoru tasvir eden figürlerle bezeli eserde Tobias Kracker, Johann Bendel gibi isimlerin de imzası bulunuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı