Verimli Ders Çalışmanın 10 Püf Noktası

Verimli ders çalışma yöntemleri ile çalışmalarınızı daha verimli bir hale getirerek, başarı elde edebilirsiniz.


5

Öğrenciler için belki de dünyanın en zor ve sıkıcı olayıdır ders çalışmak. Aslında verimli ders çalışmak yöntemleri ile öğrenciler hayatlarını kolaylaştırabilir. Tek yapmaları gereken bu yöntemleri iyi analiz etmektir. Üstelik bu yöntemler ile hem çalışılan konular daha akılda kalıcı olur hem de girilen sınavlarda çok daha başarı elde edilir. Biz de öğrencilere başarılı bir eğitim yılı dilerken, 10 maddelik verimli ders çalışma yöntemleri listesi hazırladık.

 1. 1 Plan Yapın


  Mutlaka bir ajandanız olsun. Gelecek sınavlarınızı önceden not etmeniz, daha planlı bir şekilde ders çalışabilmenize olanak sağlar. Son dakika sınava hazırlanmak hem size strese sokar hem de birçok konuyu çalışmayı birkaç güne sığdırmak zorunda kalırsınız.

 2. 2 Verimli Saatlerinizi Bulun


  Herkesin en verimli olduğu saat farklıdır. Kimi öğrenci gece ders çalışmayı severken kimi öğrenci de sabah kalkar kalkmaz masasının başına geçer.

 3. 3 Dikkat Dağıtıcı Öğeleri Uzaklaştırın


  Çalışma odanızın çok havasız ve sıcak olması, aşırı rahat sandalyeler ya da açık televizyon, ders çalışırken öğrencilerin en çok dikkatini dağıtan faktörlerin başında gelir. Sizin de çalışma odanızda dikkatinizi dağıtan herhangi bir unsur var ise, bu unsurları kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

 4. 4 Birçok Farklı Derse Odaklanmayın!


  Ajandanızı düzgün tutuyorsunuz ve bir ay sonra sınav haftası var. Mutlaka tek bir saatin içerisinde birden dersin konularını sığdırmayın. Mutlaka aralarda kafanızı boşaltın ve yeni dersinizi çalışmaya öyle girişin.

 5. 5 Tekrar Tekrar Üzerinden Geçin


  Çalıştığınız konuları tekrar etmezseniz, konuları unutma imkânınız oldukça yüksek. Bu sebeple ara ara eski çalıştığınız konuların mutlaka üzerinden geçin. Bu hem konuları çok daha iyi kavramanıza hem de sınav yaklaştıkça stresinizi azaltmanıza neden olur.

 6. 6 Karnınız Tok Olsun


  Karnınız aç iken ders masasına oturmayın. Zaten bir efor harcayacaksınız ve aç olan karnınız çok daha fazla acıkacak ve dikkatiniz dağılma başlayacak. Siz siz olun güzel bir öğünden sonra ders çalışma masanıza oturun.

 7. 7 45 Dakika Ders 15 Dakika Mola


  Saatlerce masadan kalkmadan ders çalışmak hem size işkence hem de verimsiz bir uygulamadır. Ders çalışma saatlerinizi organize edin. Uzmanlara göre en verimli ders çalışma yöntemleri için 45 dakika ders çalışın 15 dakika ise kendinize mola verin.

 8. 8 Kendi Notlarınızdan Çalışın


  Derste alacağınız not görsel hafızanızı tetikler. Bu sebeple, başka arkadaşınızın ders notlarına güvenmeyin ve kendiniz not tuttun. Bu uygulama ders çalışırken size çok verim sağlayacaktır.

 9. 9 Tek Bir Kaynak Belirlemeyin


  Aynı konunun farklı kaynaklardan araştırılması gerekir. Böylelikle, konuya farklı bakış açılarıyla bakmanızı ve konuyla alakalı çok daha geniş bilgiler edinmenizi sağlar.

 10. 10 Ders Öncesi Hazırlanın


  Konuları daha iyi anlayabilmek için ders konusunu ders öncesi araştırmanız ya da ders konularına göz atmanız çok faydalıdır. Üstelik böylelikle sınavlara hazırlanırken de en verimli ders çalışma yöntemleri için ön hazırlık yapmış olursunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı