Venedik Gezilecek Yerler


3

Suyun üzerinde salınan şehirdir, Venedik! Mimarisi, suyolları, daracık sokakları, rengârenk boyanmış evleri ile Venedik, gezilecek yerler listesinde kuşkusuz ilk sırada. Mühendislik harikası olan şehri, adalar ve kanallardan oluştuğu için ‘’Kanallar Şehri’’ ya da maskeleri ile ünlü olduğu için ‘’Maskeler Şehri’’ olarak ta biliniyor. Venedik gezilecek yerler listemizi eğer incelerseniz gittiğinizde size kolaylık sağlayacağından şüpheniz olmasın. İşte Kanallar Şehrinin en güzel mekânları…

Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir şehir olduğunu da belirtmekte fayda var! Fotoğraf çekmeyi sevenler, diğer alternatifleri bu yazımızda bulabilir.

Venedik Gezilecek Yerler: Canal Grande (Büyük Kanal)

Canal Grande

Venedik denildiğinde hayal edilen ilk resim şüphesiz romantik gondol seyahatidir. Şehir içi ulaşımı sağlamak için ilk zamanlar babadan oğula geçen bir meslek olan gondolculuk günümüzde sadece turistik amaçla yapılıyor. Kanallardan oluşan bu şehri, Vaporetto denilen deniz otobüsleri ya da deniz taksileri ile gezebilirsiniz. Grande Canal Venedik gezilecek yerler listemizin başında yer alıyor.

San Marko Meydanı (Piazza San Marco)

San Marko Meydanı (Piazza San Marco)

San Marko Meydanı’na uğramadığınız bir Venedik turu kesinlikle eksik kalır. San Marko Bazilikası ve Dükler Sarayı meydandaki en önemli iki yapı. Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi ve valinin resmi konutu olan Dükler Sarayı, Venediklilerin ihtişamlı hayatını yansıtırken bugün müze olarak hizmet vermekte. Etrafında surlar ve askeri bir savunma bulunmaması, cumhuriyetin gücünün kanıtı adeta. 5 kubbeli San Marko Bazilikası ise, Ortodoks Bizans stili göz kamaştırıcı bir kilise. İçerisinde altın heykeller ve cam işlemeler bulunan bazilika, Venedik turunuzdaki mutlak durağınız.

Murano Ve Burano Adaları

Murano Ve Burano Adaları

Tüm trafiğin su üzerinden aktığı ve 400 den fazla köprünün içinden geçtiği, sayısız kanal ve adadan oluşan Murano ve Burano Adaları Venedik gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Burano, 4 adadan oluşan bir takımada aslında. Rengârenk, kutu kutu evlerden oluşan sakin rüyalar adası… Cam adası olarak bilinen Murano Adası’nda ise renkler, evlerde değil cam eşyalarda avizeler, bardaklar, kolyeler… Adada bulunan dükkânlar sadece cam işlemeciliği üzerine. Gittiğinizde Museo del Vetro cam müzesini gezmeyi unutmayın.

Venedik Gezilecek Yerler: Rialto Köprüsü

Venedik Gezilecek Yerler: Rialto Köprüsü

San Paolo ile San Marko’yu birbirine bağlayan Büyük Kanal üzerindeki dünyaca ünlü yapı. Venedik’in sembolü olan köprü araca kapalı olmakla beraber, üzerinde hediyelik eşya ve maskeler satın alabileceğiniz çok sayıda dükkân bulunmaktadır. 450 yıllık geçmişi ile Rialto Köprüsü, ortasında hiçbir desteği olmaması özelliği ile tam bir mühendislik harikası.

Venedik Gezilecek Yerler: Ca’d’oro (Altın Ev)

Venedik Gezilecek Yerler: Ca’d’oro (Altın Ev)

Venedik’i gezmeye koyulduğunda listenize eklemeniz gereken bir başka mekân ise dışı altın süslemeli bir saray olan Ca’d’oro. Büyük kanal kıyısındaki en gösterişli yapı olan saray, günümüzde ünlü tabloların ve heykellerin sergilendiği bir müzedir.

Ahlar Köprüsü (Ponte Dei Sospiri)

Ahlar Köprüsü

Kentin romantik atmosferini destekleyen köprü, Dükler Sarayı ile bağlantılıdır. İdama giden mahkûmların son kez Venedik’e bu köprüden baktıkları için, isminin Ahlar Köprüsü olduğuna inanılır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı