Vejetaryen Beslenme Nedir?


0

Dünyada tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artan bir beslenme yöntemi olan vejetaryen beslenme nedir? Sık sık adını duyduğunuz vejetaryen beslenme hakkında aklınıza sorular geliyorsa bu yazımızda sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Nasıl Bir Beslenme Yöntemidir?

Nasıl Bir Beslenme Yöntemidir?

“Vejetaryen beslenme”, bitkisel kökenli gıdaların ağırlıklı tüketildiği bir beslenme tarzı. “Vegan” ise bu beslenme tarzını tercih edenlere yani bitkisel besin tüketimi gerçekleştirirken, hayvansal gıdaları hiç tüketmeyen kişilere deniliyor.

Vejetaryen Diyetlerin Yararı Nedir?

Vejetaryen Diyetlerin Yararı Nedir?

Vejetaryen beslenmenin yararlı yönleri hayli fazla. Bir diyet olarak tercih edilebilecek bu beslenme yönteminin yararlarını sıralamamız gerekirse:

  • Kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır. Hayvansal gıdaların içerdiği yağ ve kolesterolü içermeyen gıda tercihleri sayesinde koroner kalp hastalığı başta olmak üzere pek çok kalp rahatsızlıkları %30 daha az görülür.
  • Kan basıncını ve hipertansiyonu düşürür. Vejetaryen diyetler, toplam yağ ve kolesterolü az içermenin yanı sıra meyve ve baklagiller tarzı bitkisel gıdaları fazla içererek potasyum, magnezyum ve kalsiyumun vücuttaki oranını artırır.
  • Et içerikli diyetlere nazaran daha az kanser riski içerir. Ceviz ve fındık benzeri sert kabuklu gıdaların yanı sıra taze sebze ve baklagiller içerikli bir diyet olan vejetaryen diyetinde kansere karşı koruyucu özelliği olan antioksidan alımı gerçekleşir.
  • Kemiklerin mineral içeriği azaldığında, kırılabilen duruma gelmeleri ile osteoporoz yani “kemik erimesi” görülür. Et ağırlıklı beslenen kişilerde osteoporoz oranı, vejetaryen beslenenlere göre daha yüksek görülür.
  • Vejetaryen diyetini uygulayan kişilerde diyabet daha az görülür. Posa açısından zengin besinler tükettikleri için, kabızlık da benzer şekilde az rastlanır. Böbrek taşı, safra taşı gibi konularda da düşük riske sahiptirler.

Vejetaryen Diyetler Besleyicilik Konusunda Yeterli midir?

Vejetaryen Diyetler Besleyicilik Konusunda Yeterli midir?

Dikkatli düzenlenmeleri ve sıkı uygulanmaları hâlinde vejetaryen diyetler besleyicilik konusunda yeterli gelecektir. Besinleri, kaynaklarına göre iki gruba ayırabiliriz:

Bitkisel Kaynaklı Gıdalar

Sebze, meyve, sert kabuklu meyve, baklagiller

Hayvansal Kaynaklı Gıdalar

Kırmızı et, su ürünleri, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri, yumurta

Vejetaryen Beslenmede Protein İhtiyacı Ne Olur?

Vejetaryen Beslenmede Protein İhtiyacı Ne Olur?

Protein içerikli gıdaların en büyük dezavantajı, proteinin vücutta depolanamamasıdır. Vejetaryen beslenenlerin de günlük protein ihtiyacı kilogram başına 1 gramdır. Basit bir örnekle bu durumu açıklamamız gerekirse 60 kilogram ağırlığında bir vejetaryenin günlük protein ihtiyacı 60 gramdır.

Vejetaryen bireylerin, baklagiller ve soya fasulyesi benzeri gıdaların protein sindirimindeki engelleyici özelliklerini yok edecek pişirme kurallarını kullanması onların faydalarına olacaktır. Zira vejetaryen diyetlerde tüketilen sebze ve meyveler ile tahıllar sayesinde bünyeye alınan aminoasitler protein sentezini sağlayabilir.

Vejetaryen Beslenmede Karbonhidrat İhtiyacı Ne Olur?

Vejetaryen Beslenmede Karbonhidrat İhtiyacı Ne Olur?

Enerji ihtiyacı, günlük olarak %50 ilâ %60 oranında karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Miktarının yanı sıra, karbonhidrat çeşidi de büyük önem taşır. Tam tahıl ürünü, saflaştırılmamış tahıl, sebze ile meyveler bu konuda tercih edilmesi gereken gıdalardır. En az beş porsiyon sebze ve meyve tüketimi hâlinde, günlük karbonhidrat ihtiyacı karşılanır.

Vejetaryen Beslenmede Yağın Önemi Nedir?

Vejetaryen Beslenmede Yağın Önemi Nedir?

Bitkisel besinleri içeren vejetaryen diyetlerinde kalp ve damar hastalığı ile şeker, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıklara karşı olumlu etkiler içeren biyoaktif bileşikler ağırlık taşır.

Vejetaryen diyet yapanlar, omega-3 yağ asidi konusunda diğer beslenme çeşitlerine göre daha zayıf kalır. Diyetinde balık tüketimi olan pesko vejetaryen veya semi vejetaryenler ise omega 3 yağ asidini yeterli ölçüde alabilir. Omega 3 yönünden zayıf olan vejetaryen diyetleri, omega 6 içerikli bitkisel sıvı yağ konusunda yüksek içeriğe sahip olabilir. Bu iki yağ çeşidinin dengesinin bozulması ise beyin gelişiminde, görme ve merkezi sinir sistemlerinde büyüme dönemi sırasında sorunlar yaratabilir. Yetişkinlikte ise kalp ve damar hastalığı riskini artırabilir.

Vücuda yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin alınması ve kullanılması konusunda yağların önemi büyüktür. Vücut işlevselliği konusunda da hormonların yapımında büyük rol oynayan yağın vejetaryen diyetlerde mutlaka olması gerekir.

Vejetaryen Beslenmede Yağ İhtiyacı Ne Olur?

Vejetaryen Beslenmede Yağ İhtiyacı Ne Olur?

Günlük enerjiyi vücuda sağlayan yağların, %25 ilâ %30 katkıları vardır. Sağlığı koruma amacıyla yapılan diyetlerde yağ türleri dengeli olmalıdır. Bu dengeyi ise, tüketilen yağ çeşitleri sağlar.

Basit bir hesapla, günlük yağ ihtiyacının diyette kaplaması gereken yeri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • 1/3 oranında doymuş yağ
  • 1/3 oranında çoklu doymamış yağ
  • 1/3 oranında tekli doymamış yağ

Çoklu doymamış yağ kapsamında değerlendirilen besin maddeleri ayçiçeği, mısır özü ve keten tohumu gibi gıdalardır. Tekli doymamış yağlar ise zeytinyağı ve fındık yağı benzeri gıdaları kapsar.

Vejetaryen diyetlerde unutulmaması gereken en önemli nokta ise alınan kolesterolün günlük tüketiminin 300 miligramdan fazla olmamasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı