Vegan Olmak Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğimizi Kanıtlayan 10 Bilgi


0

Vegan olmak, bir seçimdir. Vegan olmak zamanla yaygınlaşmakta, modern hayatın içerisinde kendisine yer edinmekte, her popüler olan şey gibi ön yargılarla karşılaşmakta ve çoğu tarafı yanlış anlaşılmakta, hatta eleştirilmekte… Fakat kişisel tercihlere hem saygı duymalıyız hem de yadırgadığımız şeyi aslında pek bilmediğimizi fark etmeliyiz, çünkü popüler kültürün hedef aldığı her şey gibi veganlık da asılsız birçok bilginin hedef tahtasında yer almaktadır. Bu yüzden vegan olmak hakkında bildiklerimizi bir sandığa koyup, aşağıdaki bilgilere bir göz atalım. Vegan olmasak dahi, belki ön yargılarımızı yıkar ve bunun bir ‘’seçim’’ olduğuna karar veririz. İşte vegan olmak hakkında bilinmesi gerekenler

Veganlık, bir ideoloji değil yaşam biçimidir

Veganlık yaşam biçimidir

Veganlık, düşüncelerden ibaret değildir. Bizzat bir yaşam biçiminin etkin hâle getirilmesidir. Hayvansal gıdalardan ve hayvansal tüm ürünlerden uzak durmak ve insan canı kadar diğerlerinin canının da değerli olduğunu kabul edip ‘’ürün’’ hâline getirilmesine karşı olmak, hayatı ve dünyayı doğru yaşama biçimidir.

Veganlık ve vejetaryenlik aynı şey değildir

Veganlık ve vejetaryenlik aynı şey değildir

Veganlık hayvansal tüm gıdalardan uzak durmaktır. Sadece bitkisel ürünler tüketirler. Nasıl ki hayvansal yiyeceklerden uzak duruyorlar ise, aynı zamanda hayvanlardan üretilen giyim, kozmetik ve diğer ürünlere de karşılardır. Vejetaryenler ise sadece et tüketmemekle birlikte, süt ve yumurta ürünlerini tüketmektedirler.

Hayvansal gıdalarla beslenilmek zorunda değildir

Hayvansal gıdalarla beslenilmek zorunda değildir

Yeryüzünde tüketebileceğimiz milyonlarca bitkisel gıda varken, hayvansal gıdalara muhtaç olunduğu düşüncesi insanın ağız tadına düşkünlüğünden başka bir şey değildir. Hayvansal gıdalar olmadan da insan ihtiyacı olan gıdayı alabilir.

Veganların tükettiği ürünlerin sıkıcı ya da tatsız bir yanı yoktur

Veganlara karşı ‘’entel’’ ya da ‘’sıkıcı’’ şeklinde adlar takmak sadece ön yargıdır. Veganlık bir tutumdur ve tercihtir. Saygı duyulması gerekir.

Vegan olmak, diğerlerine nazaran daha iyi bir insan olmaktır

Vegan olmak

Bunun sebebi ise, diğer canlılar için kendi boğazından kesmesi, iradeli olabilmesi ve bunun doğrultusunda kendi sağlıklı yaşantısını kurabilmesi vegan olan insanı daha iyi bir insan yapar. Çünkü denge!

Bütün hayvanlar birdir

Evimizdeki kedi ile markette satılan tavuk aynı değerdedir. Bir vegan marketteki tavukla kendi kedisini aynı ölçüde değerde gördüğü için ikisine de zarar gelsin istemez.

Vegan olmak sağlıklıdır

Vegan olmak sağlıklıdır

Et tüketmemenin, demir eksikliğine yol açtığını hepimiz biliriz. Ama et değerinde yiyebileceğimiz besinler de mevcuttur. Et yememek bizi elden ayaktan düşürmez elbette. Birçok bitki, et kadar sağlıklı ve değerlidir.

Vegan olmak, dengeli bir yaşam sürmeyi seçmek demektir

Sanıldığının aksine, vegan olmak sağlıksız olmak demek değildir. Bitkisel bir hayat yaşamak, çoğu zaman daha sağlıklıdır, kişinin alışkanlıklarını değiştirmesi ve daha sade bir hayatı seçerek yaşaması dengeli bir yaşam demektir. Bu da çoğu insan için mutluluk demektir.

Veganizm sadece yemeklerle ilgili değildir

Veganizm sadece yemeklerle ilgili değildir

 

Vegan olmak sadece yediklerine dikkat etmek demek değildir. Aynı zamanda giydiği kıyafetlerden, kullanılan kozmetik ürünlere kadar hayvansal gıda barındıran her şeyden uzak durmak demektir. Bu da bolca fedakârlık gerektirir.

Vegan olmak modern hayatın fenomenlerinden birisi değildir, bir özenme ya da sürüye uyma psikolojisiyle yapılmamalıdır

Vegan olmak bir özentilik, ya da farklılık yaratma çabası olmamalıdır. Gerçekten içinden gelerek vegan olan insanların diğer canlılara en az kendisi kadar değer vermesi ile oluşmuş tutumdur. Modern hayat içerisinde vegan olmanın popülerlik sağlaması ya da sırf başkaları vegan oluyor diye olunması doğru değildir. Çünkü içinden gelinmedikçe bunun bir değeri yoktur. Vegan olmak, hayata saygı duymaktır ve samimi olmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı