Uykusuzluğun Zararları Neler? Uyurken Yapılan Hatalara Dikkat


0

İyi bir uyku sağlığınız için spor ve sağlıklı beslenme kadar önemli bir etken. Uyku kalitesi sizin gün içerisindeki yaptığınız her aktiviteyi etkiliyor ve uykusuzluğun zararları da saymakla bitmiyor. Uykusuzluğun olumsuz etkilerinden biraz bahsedip uyku alışkanlıklarınıza ve uyuma şeklinize değinelim…

uykusuzluk animasyon

Uykusuzluğun Zararları Neler?

Uykusuzluğun kilo alımı ile olan bağlantısı oldukça etkili. Çok uyumak kilo aldırır mı? Sorularınızın yanıtı şu; uykusuzluk kilo aldırır. Uyku süresi düşük insanların yeterli uyuyanlara göre daha kilolu olduğu gözlemlenmiştir. İncelemelere göre uyku süresi kısa olan çocuk ve yetişkinlerde obez olma ihtimali %89 ve %55 oranından daha fazla.

Uykusuzluk çeken insanlar iştahlı olduğundan çok fazla kalori alıyor ve bu da hormonların düzenini bozuyor.

Algılama, konsantrasyon ve performansınızı etkileyen uyku çeşitli beyin fonksiyonları için çok önemli. Yapılan araştırmalarda kısa uykunun en az sarhoşluk kadar olumsuz etkisi bulunuyor. Uyku hem yetişkinler hem de çocuklarda problem çözme yetisini ve hafıza gücünü arttırıyor.

spor yapmak

Uyku spor aktivitelerindeki performansınızı da etkilemektedir. Basketbol oyuncuları arasında gerçekleştirilen bir araştırmada yeterli uyku uyuyanların hız, isabet oranı, reaksiyon süresi ve zihinsel kuvveti büyük oranda artış göstermektedir. Diğer bir araştırmaya göre uykusuzluk yavaş yürüme, düşük kavrama gücünü de etkiliyor.

Uykusuzluk kalp hastalıkları ve kronik hastalıklara neden olabiliyor. Araştırmalar kalp hastalığı riskinin gecede 7-8 saat uyuyanlara göre çok daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Uykusuzluk aynı zamanda kan şekerini etkiliyor ve insülin hassasiyetini azaltıyor bu da şeker hastalığı riskini arttırıyor. Günde 6 saatten az uyuyanlarda şeker hastalığına daha çok rastlanıldığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

uykusuzluk

Düşük uyku kalitesi zihinsel sağlık problemlerini de tetiklemektedir. Depresyon uyku bozukluğundan dolayı da yaşanan bir sorundur. Tahminlere göre depresyon sorunu olan insanların %90’ı uyku bozukluğundan şikâyetçi. Ayrıca uykusuzluk intihar riskini de tetikliyor.

Bağışıklık sisteminin bozulmasına da uykusuzluk etki ediyor. Günde 7 saatten az uyuyan insanların hastalıklara yakalanma riski çok yüksek.

Vücut içindeki enflamasyonu da etkileyen uyku hücre hasarını arttırıyor. Sindirim sistemindeki eflamasyonu düşüren uyku ile ilgili araştırmalarda uykusuzluk yaşayan hastaların Cronsh’s hastalğına yakalanma riskinin yüksek olduğu saptanmış.

Sosyal yaşamınızdaki ilişkileri de etkileyen unsurlardan bir tanesi uyku. Uyumayan insanların sinir ve mutluluk ifadelerini algılamakta güçlük çektiği yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Size önerimiz uykunuza özen gösterin ve doğru bir pozisyonda uyuyun. Uyku pozisyonlarınızın doğru mu yanlış mı olduğunu sizlere vereceğimiz bilgiler doğrultusunda tespit edebilirsiniz.

Uyurken Yapılan Hatalar

uykuda yastık seçimi

Uyku İçin Zaman Dilimi Belirlemek: Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nin açıklamasına göre yetişkinler günlük yaşamlarında verim alabilmeleri için 7-9 saat arasında uyumaları gerekmektedir. Uyku saat diliminize göre uyuyup uyansanız ve kendinizi hala halsiz hissediyorsanız yeterli miktarda uyumuyorsunuz demektir.

Yastık Kullanımı: Yastıklarınıza sadece başını koyarak uyuyorsanız bu doğru bir davranış değildir.

Sırt üstü yatıyorsanız belinizdeki basıncı azaltmak için dizlerinizin altına da bir yastık koymalısınız.

Yan yatıyorsanız kolunuzu desteklemek için yukarıda kalan kolunuzun altına bir tane tastık yerleştirmelisiniz ve omurganızı hizalamak için de bir yastığı bacaklarınızın arasına koymalısınız.

Yastık Seçimi: Yastığınızın çok yumuşak ya da sert olması uyku kalitenizi etkilemektedir. Çok yumuşak bir yastığı sırt üstü uyuyanlar tercih etmemelidir. Yastık siz uyurken kafanızı ve boynunuzu düz tutacak şekilde 5 cm kadar kaldırmalıdır. Kafanızı 5 cm’den fazla kaldıran yastıklar kafanızı ve omuzlarınızı döndürmenizi sağlar. Yastığın ideal bir yastık olduğunu uyurken omurganızın düz durmasından anlayabilirsiniz. Eğer uyurken omurganız düz bir şekilde durmuyorsa bu sinir sisteminizi baskılayacağından sırt ağrılarınız oluşacaktır.

uyku

Midenin Üzerine Uyumak: Yüz üstü uyumak nefes almanızda zorlanmanıza ve bazı zorluklara neden olur. Yüz üstü uyuyarak başınızı yana çevirmek omurganızın şeklini bozacağından boyun ve sırt ağrısına neden olmaktadır. Omuzlarınızın düz olabilmesi için dizlerinizi ve dirseklerinizi bükerek koltuk altınıza ve bacak aranıza bir yastık koymalısınız. Eğer midenizin üzerinde uyuma gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz.

Dolu Mide İle Uyumak: Uyumadan 3 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Eğer 3 saatten daha az bir sürede yemek yemiş şekilde uyumaya çalışırsanız hazımsızlık yaşayabilir ve mide ekşimesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Uykuya dalmanızı zorlaştıracak bu durum sabah kötü uyanmanıza neden olacaktır.

İçkili Uyumak: Yapılan araştırmalara göre geceleri içmek uykuya dalmanıza yardımcı olabilir ancak uykunuzun sık sık bölünmesine neden olduğundan uyku kalitenizi düşürür.

uyku düzeni

Düzensiz Uyku Saatleri: Düzenli bir uyku takvimi bedeninizin ne zaman uyuyup uyanacağını bilmesine yardımcı olur ve o saatlerde dinlenmeniz daha kolay hale gelir.

Hafta sonları Uykuyu Abartmak: Hafta içi düzensiz uyuyup bu açığı hafta sonu kapatmaya çalışanlardan mısınız? Bu çok büyük bir yanlış… Yetersiz uyumak beynin kalıcı hasar almasına neden olur bu nedenle hafta sonu tamamlamaya çalışmak durumu düzeltmiyor.

Yatağınızın Yaşı: Genellikle yatakların ömrü 5 yıl olacak şekilde üretiliyor,  yatağınızın kalitesine, sizin ağırlığınıza ve yatakta geçirdiğiniz zamana göre yatağınızın ömrü en fazla 10 yıla çıkabilir ancak yatağınızın herhangi yerinde çıkıntılar oluşuyor, yatak içine gömülüyorsa yatağınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Yatak Seçimi: Çok sert ya da çok yumuşak bir yatakta uyumak çok kaliteli bir uyku uyumanıza engeldir.

Çok yumuşak bir yatakta uyuyorsanız, yatak siz uyurken 2-3 cm’den fazla içine çöküyorsa bu sırt ağrılarına neden olacaktır.

Çok sert bir yatakta uyuyorsanız eğer bu yatak vücudunuzu kavramadığından sırt boşluklarını doldurmaz ve omuzlarınıza yükü bindirir.

sentetik gecelik

Sentetik Kumaş: Nevresim takımınızda ya da geceliklerinizde sentetik kumaş kullanıyorsanız vücut ısınızın artmasına sebep olacağından uykunuz bölünebilir. Sentetik kumaş yerine daha çok doğal liflerden üretilen tekstil malzemelerini seçmelisiniz.

Fetüs Pozisyonu: Bu pozisyon uyurken nefes almanızı kısıtladığından uykunuzu olumsuz etkiler.  Vücudunuzun dinlenmesi için kolunuzun ve bacağınızın altına yastık yerleştirerek uyurken yastığı kendinizden uzaklaştırsanız bile kaliteli bir uyku uyumuş olursunuz.

Pencerelerden Işık Sızması: Uyuduğunuz odada panjur yoksa sabaha doğru odanıza giren ışık sızıntıları sizleri rahatsız edecektir. İnsan yapısından dolayı ışıkta uyumaya alışık değildir ve ışık sızıntıları sizlere gündüz hissi vereceğinden uykunuz kaçacaktır. Bunun için göz bandı kullanarak sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

klima

Oda Sıcaklığı: 24 derecenin üstünde ya da 12 derecenin altındaki oda sıcaklığı uykunuzun kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Yapılan araştırmalarda 19 derecede uyuma metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Duş Almamak: Uyumadan önce duş almamak gün içerisinde vücudunuza yapışan tozu, kiri yatağa taşıdığı gibi yorgunluklarınızı da yatağa taşıyacaktır. Ilık bir duş vücut sıcaklığınızı düzenlediğinden uykuya dalmanızı da kolaylaştıracaktır.

Evcil Hayvanla Uyumak: Uyku düzeni bozuk olan insanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre insanların %63’ü evcil hayvanıyla uyuduğundan uyku bozukluğu yaşıyor. Bu nedenle evcil hayvanınız için ayrı bir yatak ayarlamanız daha doğru olacaktır.

Cep Telefonu ya da Bilgisayar, Televizyon Etkileri: Teknolojik aletlerin yaydığı mavi ışık beyin devrelerini etkilediğinden uykuya dalmanız gecikir. Uyurken mümkün oldukça telefonu kendinizden uzak tutmalı ve odanızda var ise televizyonunuzu kapatmalısınız. Uyumadan 1-2 saat önce televizyon izlemeyi bırakmış olmanız dinlenmenizi sağlayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı