Uyku Açma Yöntemleri Nelerdir? Uyku Nasıl Açılır?


0

Gecenin sessizliğini seven kişilerin çok iyi bildiği bir şey olan uykusuz geçen günler, çoğu zaman işyerinde veya okulda bir sorun haline gelebilmektedir. Erken yatmanın güne haksızlık olduğunu düşünerek, hemen hemen her gün ertesi günü rahatlıkla idare edebileceğini düşünen kişiler, geceleri geç saatlere kadar uyumamaktadır. Gayet eğlenceli bir gecenin sabahında ise hem uyanmak da hem de gün içinde uykusunu açmak da sıkıntılar yaşarlar. Peki, yok mudur uykuyu açmanın yöntemi?

Kısa Süreli Kestirmek

kısa süreli kestirmek

Yapılan araştırmalara göre gün içinde yapılacak olan 5-25 dakika arasındaki kısacık bir kestirme, şaşırtacak derece uykunun açılmasını sağlıyor. Belki bulunduğunuz ortamda buna uygun bir durum olmayabilir ama eğer ki o fırsatı yakalarsanız kesinlikle bu şekilde değerlendirin. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum, bunu günde birden fazla yapmamak ve normal gece uykunuza da en az 6-7 saat olmasıdır. Aksi durumda ertesi günün düzenini bozmaktan kaynaklı olarak tekrar uykusuzluk yaşayabilirsiniz.

Ekranlardan Uzak Durmak

ekrandan uzak durmak

Bilgisayar başında zaman geçirmeniz gerekiyorsa ve uykunuz varsa, bu sizin için daha zor olacaktır. Çünkü bilgisayara veya parlak ışıklı ekranlara bakmak gözü daha çok yoracak ve uyku getirecektir. Bu sebeple belli aralıklarla gözlerini ekrandan ayırarak etrafı izlemeniz ve başka nesnelere odaklanmanız bir nebzede olsa yararlı olacaktır.

Yürüyüş Yapmak

yürüyüş yapmak

Uykunuzu açmak için mümkün oldukça enerji toplamaya çalışmalısınız. Fakat bunu bir şeyler yiyerek değil yürüyüş yaparak elde etmelisiniz. Yapılan araştırmaya göre 10 dakikalık bir yürüyüş sırasında alınan oksijenin vücuda sağladığı enerji, vücudun 2 saatlik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Az Ve Sağlıklı Yemekler Tercih Etmek

hafif yiyecekler

Uykusunu almış kişilerin bile bol yağlı ve ağır yemekler sonrası uykuları gelmektedir. Vücudun ağırlaşmasına sebep olan bu tarz yemeklerden uzak durmak, uykusuz bir kişi için daha da önemlidir. Bu sebeple öğle yemeğinizi daha hafif yiyecekler tercih ederek geçiştirebilirsiniz. Gün içinde de aralarda küçük atıştırmalar uykuyla mücadele konusunda size yardımcı olacaktır.

Kafeinli İçecekler

kahve içmek

Uykuyla mücadele konusunda en bilinen ve en çok uygulanan yöntemlerden birisi, kafeinli içecekler tüketmektedir. Bu içeceklerin de en bilineni kahvedir. Fakat uykuyu kaçırmak için içeceğin dozunu da abartmamak gerekir. Yetişkin bir kişinin günlük alması gereken kafein miktarı ortalama olarak 100-200 mg arasındadır ve bu da hemen hemen bir fincan kahveye denk gelmektedir. Bu miktar ile de ortalama olarak 3 saat kişi kendini enerjik hissetmektedir. Hatta yapılan araştırmalar kahve içildikten hemen sonra 15-20 dakikalık bir kestirmenin ciddi anlamda uyku ihtiyacınızı karşıladığını göstermektedir. Tabi kafeinin göstereceği etkinin kişiden kişiye değişebileceğini de unutmamak gerekir.

Nefes Alma Taktiği

nefes alma taktiği

Nefes alıp verme egzersizleri sayesinde vücudun uykuya yenik düşmesi engellenebilir. Bunun için uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi, 10 defa derin nefes alıp vermektir. Bu işlemle beraber kalp atışı yavaşlar, kan basıncı düşer, kan dolaşımı normalleşir ve zihinsel olarak da performans da artmalar görülür.

Nefes alıp vererek uykuyu açmanın diğer yolu da yogada kullanılan hızlı şekilde nefes alıp vermedir. Bunun için 3 defa hızlıca nefes alıp verilir ve sonrasında 15 saniye kadar eskisi gibi normal şekilde nefes alıp verme işlemi yapılır. Sonra aynı işlemler tekrar edilerek birkaç dakika boyunca tekrarlanır.

Sohbet Etmek

sohbet etmek

Uyku açmanın en güzel yollarından birisi de çevrenizdeki kişilerle muhabbet etmektir. Hatta tartışma ortamında bunu yapmak, uykunuzu tamamen açacaktır. Bunun için ofiste veya sınıfta mümkün oldukça muhabbet ortamlarına girip, sohbetlere katılmak size bu konuda ciddi anlamda yardımcı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı