2 Günlük Üsküp Seyahatine Sığdıracağınız 6 Seçenek

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gittiğiniz de neler yapmanız gerektiği tavsiyelerini ele aldığımız yazımızla detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.


2

Üsküp, Makedonya’nın en çok turist ziyaretine uğrayan şehirlerinin başında gelmektedir. Farklı medeniyetlere tanıklık eden başkentin sadece tarihi yönünü değil, modern yüzünüzü de görmek sizleri mutlu kılabilir. Osmanlı mimarilerini, kiliseleri, pek çok yerde görebileceğiniz heykellerini ve daha fazlasını Üsküp gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerler

Şimdi gelin 2 günde Üsküp’de neler yapabileceğinize hep birlikte bakalım.

 1. 1 Üsküp’ün Doğal ve Harika Güzelliklerine Yakından Tanıyın


  Üsküp’e en az 2 günlük bir seyahat planlamanızı önerebiliriz. Çünkü bir günde vaktinizin büyük bir çoğunluğu Matka Kanyon’un da geçebilir. Şehrin biraz dışarısında bulunan kanyon, doğa ile iç içe bir ortamda huzur bulmak isteyenler için ideal. Manastırların da bulunduğu kanyon da, mağaralar ve tırmanma güzergahları da sizleri bekliyor olacak. Ayrıca tarif edilmesi güç enfes manzarasına karşı harika yemek lezzetlerini de tatmayı unutmamalısınız.

 2. 2 Tarihi Köprülerinde Yürüyüş Yapın


  Hiç tereddüt etmeden sizlere tavsiye edeceğimiz Üsküp gezilecek yerler alternatiflerinden birisinin köprüleri olacağını ifade edebiliriz. Şehir Vardar nehrinin hemen kıyısında yapılaşmış ve gelişmiştir. Dolayısı ile her iki tarafa geçiş için köprüleri kullanmayı denemelisiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve çok daha öncesinde yapılan köprülerin üzerinden yürürken, buram buram tarihe tanıklık edeceğiniz müjdesini verebiliriz.

 3. 3 Meşhur Eski Çarşısına Gitmeyi Unutmayın


  Balkanların 17. Yüzyıla kadar en büyük çarşısı olma özelliğini taşıyan ‘ Eski Çarşı’ farklı kültürlerin nasıl ahenk içerisinde olduğunu gösterir niteliktedir. Bizans ve Osmanlı izlerini çarşısının her köşesinde görmek fazlasıyla mümkün.

 4. 4 Yöresel Yemek Lezzetlerini Tadın


  Üsküp, aşina olduğumuz tulumba tatlısıyla meşhurdur. Ancak gerçek bir lezzet için çarşı etrafında hizmet veren işletmeleri tercih etmelisiniz. Eğer şerbetli tatlıyla pek aranız yoksa o zaman Acıbadem adını verdikleri kurabiyeyi denemenizi şiddetle öneriyoruz. Makedonya’da asıl kökü Bosna Hersek’a ait olan trileçe yemekte, enfes bir tadın damaklarda yer etmesi manasına geleceğini aklınıza kazıyın.

 5. 5 Farklı Cafelerde Oturup Vakit Geçirin


  Üsküp yerel halkının gözdesi olan kafeler sizin için doğru seçim nedeni olabilir. Şehrin merkezinde günün yorgunluğunu atacağınız bir çok alternatif bulabilirsiniz. Bu adreslerde özellikle macchiato ve espresso tadını yudumlamanızı öneriyoruz. Kafelerin dışında, kitap okuyarak zaman geçireceğiniz farklı alternatiflerin ve sadece organik yemek yapan butik adreslerin, Üsküp gezilecek yerler arasında bulunduğunu da bilmenizi isteriz.

 6. 6 Köftesiyle Meşhur Olan Şehirde Bu Lezzeti Keşfedin


  Üsküp’de köfte ya da aperatif olarak hamburger tüketmeniz gereken seçkin yerler sizleri bekliyor. Özellikle senelerden beri köftesi ile meşhur olan Teteks ve Destanda restoranlarına yönelebilirsiniz. Makedonlara özel olan ve tarifinin gizli tutulduğu mayonez ile afiyetle bir yemek zamanı geçirmek hiç zor olmayacaktır.

  Baştan sona olumlu izler bırakan Üsküp gezinizin akşamında canlı müzik yapan alternatifler ve eğlenmek için hizmet veren gece kulüplerinde çok sayıda olduğunu belirtmeliyiz. Kişisel zevkinize göre gideceğiniz mekanlarda ekonomik anlamda bütçenizi sarsmayacak fiks menülerle zamanın su gibi akıp gitmesini sağlayabilir ve bir kez daha ziyaret etmek isteyeceğiniz şehir turunuzu sonlandırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı