Unutulmaz Çizgi Filmlerin Yapımında Esinlendiği İddia Edilen Gerçekler


0

Çoğumuz çocukken sabah aile fertlerinin hepsinden erken kalkıp televizyonda sevdiğimiz çizgi filmin başlamasını heyecanla beklemişizdir. Büyüsek de asla unutamayacağımız bu çizgi filmleri hâlâ tebessümle anarız. Küçükken izlemekten zevk aldığımız bu çizgi filmlerin aslında bize neleri anlatmak istediğini tabi ki çoğumuz anlamamıştır. Ama yaşlarımız ilerledikçe bizlere bu çizgi filmlerin alt metinleri hakkında ortaya bir sürü farklı fikir öne sürülmüştür. Biz de o zamanlarda izlediğimiz bazı çizgi filmlerin aslında neleri temsil ettiği yönündeki teorileri izler için derledik. Yazımızda popüler birçok yapıma dair teorileri bulabilirsiniz, bu teorilerin neden ortaya atıldığına dair de fikir elde edebilirsiniz.

Susam Sokağı

Susam Sokağı

Susam Sokağındaki Edi ile Büdü hakkında ortaya atılan iddialardan biri onların eşcinsel olduğu yönündeydi. Dizinin yazarlarından biri olan Mark Saltzman iddialara, “ Edi ile Büdünün birbirinden farklı karakterlere sahip olsalar da çok iyi arkadaş olduklarını, bunu ekranlarda özellikle okul öncesi çocuklara göstererek insanların farklı kişilerle de arkadaş olabileceğini anlatmak olduğu ve bu kuklaları hiç bir cinsel eğilimi temsil etmediği” yönünde açıklamada bulundu.

Şirinler

Şirinler

Şirinlerin yaşadığı köy düzenini hatırlarsak,  şirin babanın himayesi altında herkes aynı tür evde kalıp aynı yemeği yiyor, aynı giyiniyor, aynı şarkıyı söylüyorlar.  Herkes birbirinin ihtiyacını karşılıyor. Aralarında para söz konusu değil. Bu da doğal olarak komünist bir düzeni temsil ettiği teorilerinin ortaya atılmasına sebep oluyor. İngilizce “smurf” olan şirin kelimesinin açılımının da “socialist men under red father” yani “kırmızı babanın altındaki sosyalist adamlar” olması yönündeki iddiaları da arkasından getiriyor. Beyaz sakallı şirin baba Karl Max, düşmanları olan kötü karakterli Gargameli de papaza benzeterek dini temsil ettiği bir diğer önemli iddiadır.

Heidi

Heidi

Hepimizin bildiği gibi Heidi kırlarda çıplak ayaklarıyla oradan oraya koşturan bir kız çocuğuydu. Bir dönem Heidi’nin çıplak ayakları dünya gündemine oturmuş ve yayınlanan çizgi filmin aslında İsviçre tarihindeki köle çocuklara atıfta bulunulduğu iddia edilmiştir. Köle çocuklar gibi çıplak ayaklarla gezen Heidi’nin de bu çocukları temsil ettiği iddia edildi. Oysa bu teoriler tamamen iddiadan ibaret. Çünkü Heidi eserinin orijinaline bakıldığında bütünüyle giyinik olan Heidi’nin Peter’e özenerek, onunla beraber dağlarda koşmak için ayakkabılarını çıkardığı yazıyor.

Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

Bu çizgi filmdeki her bir karakterlerin ayrı ayrı bir psikolojik hastalığı temsil ettiği yapılan yorumlar arasında. Buna göre Winnie’nin okb, hiperaktivite ve dikkat eksikliğine sahip bireyi canlandırdığı,  okuma ve yazma sorunları olan Baykuşun bir disleksi problemi olduğu,   panik bir kişilik olan Piglet ise anksiyete bozukluğunun bir sembolü. Her zaman olumsuz bir mizaca sahip olan Eeyore ise depresyon örneğini gösteriyor.

Sünger Bob ve Bikini Kasabası

Sünger Bob ve Bikini Kasabası

Sünger Bob ve arkadaşlarının maceralarını anlatıldığı bu çizgi filmin kurgusu da nükleer testlerin yapıldığı bir adadan esinlenmiştir. İsmiyle Bikini kasabasına benzeyen Bikini Atolü, Marshall adalarındaki Amerikan kolonisi, Soğuk Savaş dönemin de nükleer testlerin yapılması için seçilmiş bir bölgelerden biriydi. 1954’te bu bölgede Hiroşima patlamasının bin katı büyüklüğünde meydana gelen Bravo patlaması sebebiyle adadaki yerliler evlerini terk ettiler ve sürgün hayatına mecbur kaldılar. Yayılan radyasyon sebebiyle de tekrar geri dönemediler.

Disney

Disney

Disney’de ise 2.Dünya Savaşı esnasında propaganda için birçok bölüm hazırlanmıştır.  ABD ve Kanada hükümetlerince görevlendirilen çizgi film şirketi nazi kampındaki olayları Donald karakteriyle canlandırmıştır. Ayrıca Hitler karşıtı birçok propaganda tasarlamıştır. Hitler’in şeytan Amerika’nınsa bir melek olduğu sahneden tutun da, Hitler’in cehenneme gittiğini gösteren pek çok propaganda ürünü oluşturulmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı