Ünlü Marka Logolarında Anlatılmak İstenen Ne?


0

Logolar, markaların kurumsal kimliklerinin imzasıdır. Cümlelerle anlatılmak istenen birçok şeyi sadece logolarla anlatmak mümkündür. Günlük hayatın içinde birçok markanın logolarını görürüz ama ne anlattığı hakkında fazla kafa yormayız. Sanki tesadüfen bulunmuş tasarımlar olduğunu düşünürüz. Ancak logo tasarımları o kadar basit düşünülebilen bir şey değil artık. Çoğu zaman üzerinde uzun zamanlar alan çalışmaların sonucudur. Markalar, logolar üzerinden mutlaka bir mesaj verip bilinçaltında kalıcı olabilmeyi hedefler. İşte markaların logolarıyla anlatmak istedikleri!

[reklam-goster]

Amazon

Amazon

Amazon geçtiğimiz günlerde 1 trilyon dolarlık değere ulaşan Dünya’nın en büyük ikinci şirketi durumunda. Böylesine büyük bir markanın logosunun da güzel bir tasarım olması beklenir. Ancak ilk bakıldığında çok basit görünse de aslında verdiği mesaj açıktır. Bir e-ticaret markası olan Amazon’un felsefesi düşünüldüğünde A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğimizi söyleyen ve alttaki ok ile gülümseyen yüzü yeni müşteri memnuniyetinin her şeyden önce olduğunun ipucusunu veriyor.

Arçelik

Arçelik logo

Arçelik içinde birden fazla dünya markasını barındıran büyük bir teknoloji şirketi. Geçen yıllarda logosunu değiştiren Arçelik, tasarımı için epey bir bekledi. Logoda müşteri odaklı teknoloji firması olduğunu vurgulamak için küçük harfleri tercih etmiş. Logonun eğimli olması, geçmişin birikimi ile geleceğin teknoloji ve estetiğine beraber yürümenin anlamını bilinçaltımıza yerleştiriyor.

Adidas

Adidas

Adidas dünyanın en çok tercih edilen spor markalarından biri. Zaman zaman logosunu değiştirse de üç çizgi sürekli yerini korumuştur. Bu çizgiler küçükten büyüğe doğru üçgen oluşturacak şekilde sıralanmış ve sporcuların her türlü zorlukla baş edebileceği bir dağ görüntüsü verilmiş. Bu dağ görüntüsüyle aşılması gereken engeller ve başarılması gereken hedefler vurgulanmış.

FedEx

FedEx

Kargo şirketleri arasında en çok tanınan markalardan biri olan FedEx’in logosunun verdiği mesaj ustaca gizlenmiş. Logoda ‘’E’’ ve ‘’X’’ harfler arasında negatif renk seçimleriyle gizlenmiş olan ok işareti kargo şirketlerinin en önemli amacı olan hız ve teslimatı vurgular. Bu akıllıca tasarım Rolling Stone Dergisi tarafından en iyi sekiz logo tasarımından biri olarak seçilmiş.

BMW

BMW Logo

 

BMW, günümüzde her ne kadar bir araba markası olarak bilinse de ilk kurulduğu zamanlarda uçak pervaneleri üreten bir şirket olarak faaliyetlerine başlamış. Ancak logosu bu tarihsel değişimden etkilenmemiştir. Ortadaki mavi kısım dönen bir pervaneyi anlatırken, rengin mavi olması gökyüzünü temsil eder.

McDonald’s

McDonald’s

Dünya’nın en büyük fast-food restoran şirketi olan Mc Donald’ın logosunda bulunan ‘’M‘’ harfi isminin ilk harfi olarak düşünse de aslında ilginç ve zekice bir anlamı var. Logodaki ‘’M’’ harfini oluşturan parabol şekli yan yatırılıp bakıldığında bir kadın göğsünü andırır. Bu şekilde bilinçaltında karnını doyuran bir bebek kadar içiniz rahat ve güvenilir olduğunu anlayışının oluşmasını amaçlamıştır.

Google

Google Logo

Google’ın logo tasarımda öyle büyük bütçeler veya uğraşlar olmamıştır. Tasarımcı sadece renk konusunda zorlandığını söylemiş. Logo üç ana renge sahip olup, renk döngüsü belli bir düzende değildir. Bu renk seçimi ve sıralanışı da tamamen kasıtlı olup kurallara uymadıklarını ve aynı zamanda sıkıcı olmadıklarını göstermek amacıyla böyle yapılmıştır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı