UNESCO’nun Türkiye’den Listeye Aldığı Dünya Mirası Eserler

UNESCO tarafından hazırlanan Dünya Mirası listesinde yer alan Türkiye'dekileri yapılar ve değerler...


2

UNESCO uluslararası alanda tüm insanlığın orak değeri ve mirası olarak kabul edilen varlıklara her yıl bir başkasını ekleyebiliyor. Türkiye, kültürel ve doğal zenginliği sayesinde bu listede kendinden hep söz ettiriyor. Peki, UNESCO’nun 2018’de hazırladığı Dünya mirası listesinde Türkiye’den hangi yapılar ve değerler var? İşte Türkiye'deki Dünya Mirasi Eserler…

 1. 1 Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (NEVŞEHİR)


  Kapadokya Kalkolitik dönemlerden bu yana yerleşim alanı olmuştur. Erciyes, Hasandağından püskürülen lavların yağmur ve rüzgâr ile aşındırmasıyla oluşmuş yapılardır. Göreme ise özellikle 7-13. yüzyıllar arasında Hristiyanlığın önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. 1985 yılında Dünya Mirası listesine girmiştir.

 2. 2 Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (SİVAS)


  En erken yerleşim olan Hititlere kadar uzanıyor. Mengücekli Bey Ahmet Şah ve karısı Turan Melek tarafından yaptırılan İslam dünyasının başyapıtlarından olan cami ve Darüşşifa 1985 yılında UNESCO dünya mirası listesine girdi.

 3. 3 İstanbul


  1985 yılında dünya miras listesine giren İstanbul MÖ 7. Yüzyılda kurulmuş, günümüzde Tarihi Yarımada olarak anılan kent Avrupa ve Asya birbirine bağlayan özelliği ile 1600 yıla kadar başkentlik yapmıştır.

 4. 4 Hattuşaş (BOĞAZKÖY)-Hitit Başkenti (ÇORUM)


  Hitit İmparatorluğunun başkenti olan Hattuşa Çorumun Sungurlu ilçesi civarında bulunuyor. Hitit, Asur, Frig, Bizans gibi dönemlerden kalma kalıntıların bulunduğu antik kent 1986 yılında dünya miras listesine girdi.

 5. 5 Nemrut Dağı (ADIYAMAN-KÂHTA)


  Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı 1987 yılında listeye girmiştir.

 6. 6 Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı (DENİZLİ)


  Pamukkale’de bulunan travertenler ve kent kaplıcaları ile 1988 yılında UNESCO dünya mirasları listesine girmiştir.

 7. 7 Xanthos-Letoon (MUĞLA-ANTALYA)


  Fethiye’de bulunan Xanthos Antik çağda Likya’nın en büyük merkezi idi. Letoon ise Xanthos’a km uzaklıkta olup Likya’nın dini merkezi konumunda idi. 1988 yılında dünya miras listesine alındı.

 8. 8 Safranbolu Şehri (KARABÜK)


  Anadolu’da gerçekleşen modern şehirleşmeye karşı direnmiş mimari gelenekleri, yarı ahşap üç odalı evleri ve Pontian Yunan tarzındaki evleri ile 1994 yılında UNESCO dünya miras listesine girmiştir.

 9. 9 Troya Antik Kenti (ÇANAKKALE)


  Homeros’un yazdığı düşünülen ilk manzum eser olan İlyada’da bahsi geçen Truva savaşının geçtiği yer olarak biliniyor. 1998 yılında miras listesine eklenmiştir.

 10. 10 Selimiye Camisi ve Külliyesi (EDİRNE)


  Osmanlı Padişahı II Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı ve kendisinin Ustalık eserim dediği Selimiye Camii 2011 yılında UNESCO dünya mirası listesine girmiştir.

 11. 11 Çatalhöyük Neolitik Kenti (KONYA)


  Neolitik çağ ve Kalkolitik çağın yerleşim yeri olan ve geniş bir sanat ve kültürel alt yapısı bulunan bu kalıntılar 2012 yılında Dünya miras listesine girmiştir.

 12. 12 Cumalıkızık Köyü (BURSA)


  1300’lü yıllarda kurulduğu düşünülen 5 kızık köyünden biridir. Tarihi dokusu korunan bu köy 2014 yılında kültürel kategoride dünya miras lisesine girmiştir.

 13. 13 Bergama Antik Kenti (İZMİR)


  Helenistik dönem şehir planlamacılığının en iyi örneklerinden biri olan antik kent önemli bir eğitim merkezi idi. 2014 yılında dünya miras listesine alındı.

 14. 14 Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (DİYARBAKIR)


  Diyarbakır kalesinin tarihinin MÖ 3 binli yıllara dayandığı düşünülüyor. Helen, Latin, Süryani, Arap ve Ermeni dillerindeki yazıtlarla üstün evrensel değerlere sahip olduğunu gösteriyor. 2015 yılında UNESCO dünya miras listesine alınmıştır.

 15. 15 Efes Antik Kenti (İZMİR)


  Dünya’nın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağına ve Meryem Ana kilisesinin bulunduğu Selçuk’taki Efes Antik kenti 2015 yılında dünya miras listesine girmiştir.

 16. 16 Ani Arkeolojik Alanı (KARS)

  Ani-Arkeolojik-Alani

  Kars ili, Merkez İlçesi sınırları içinde, Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Arkeolojik Alanı, Erken Demir Çağından 16. yüzyıla kadar yerleşimin sürekli olduğu, Orta Çağ’ın tüm zenginlik ve çeşitliliğinin bir arada görüldüğü çok kültürlü bir İpek Yolu yerleşimidir. 2016 yılında listeye alınmıştır.

 17. 17 Afrodisias Antik Kenti (AYDIN)


  Aydın Karasu’da yerleşim tarihi MÖ 5. bin yıl ortalarına kadar giden Aphrodisias, MÖ 6. yy ’da küçük bir köy iken MÖ 2. yy ‘da yoğun bir yerleşme göstererek kent devleti statüsünü almış. Yakınlarında bulunan antik mermer ocakları ile beraber 2017 yılında Dünya miras listesine eklenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı