UNESCO Dünya Mirası Türkiye Listesinde Olan Ülkemizin Değerleri


1

UNESCO Dünya Mirası Türkiye Listesinde Olan ülkemizin değerlerini listemizde görebilirsiniz. Uluslararası alanda “UNESCO” öncülüğünde bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değer ve kültürel, ülkemizde de bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Türkiye: Ani Arkeolojik Alanı 

Ani-Arkeolojik-Alani

Kars ili, Merkez İlçesi sınırları içinde, Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Arkeolojik Alanı Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat açısından gelişiminin tüm zenginlik ve çeşitliliğinin bir arada görüldüğü çok özel bir yerdir. Ani Arkeolojik Alanı 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Türkiye Listesi: Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların  yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla oluşmuştur.1985 yılında UNESCO miras listesine giren Kapadokya Hititler´in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olarak tarihte önemli bir yere sahiptir.

Hattuşaş: Hitit Başkenti

Hattuşaş

1986 yılında UNESCO miras listesine giren Hitit Devletinin başkenti olan Hattuşaş, Çorum´un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda yer almaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Türkiye : Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Kommagene kralı Antiochus Theos, M.Ö. 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunanve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar tapınağını da yaptırmıştır.1987 yılında UNESCO miras listesine giren Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı aynı zamanda dünyanın 8 harikasından biridir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

2015 yılında UNESCO miras listesine giren İzmir’in Selçuk İlçesinde bulunan Efes Antik Kenti, “Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olan Artemis Tapınağı´na ve asırlardır dini merkez işlevi gören Selçuk Meryem Ana Evi´ne ev sahipliği yapmaktadır.

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri - UNESCO Dünya Mirası Türkiye

2015 yılında UNESCO miras listesine giren Diyarbakır Kalesi’nin kökeni milattan önce 3 binlere dayanmaktadır. Önemli bir savunma yapısı olmasının yanı sıra içinde barındırdığı Helen, Latin, Süryani, Ermeni ve Arap dillerindeki yazıtlarla Anadolu´da iç içe geçmiş uygarlıkları belgeleyen üstün evrensel değere sahip bir kültür varlığıdır. Binlerce yıldır kaleyle bağlantısı olan Hevsel Bahçeleri ise Asurlulardan günümüze, şehrin yiyecek ihtiyacını karşılayan önemli bir doğal alandır.

UNESCO Dünya Mirası Türkiye: Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti

2014 yılında UNESCO miras listesine giren İzmir’de bulunan Bergama, Antik metinlerde Pergamon ya da Pergamonos olarak geçiyor.

Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları

Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları - UNESCO Dünya Mirası Türkiye

Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Özellikle neolitik yerleşimin genişliği, barındırdığı nüfusu, oluşturduğu güçlü sanat ve kültür geleneği ile son derece dikkat çekicidir. 2012 yılında UNESCO miras listesine giren Çatalhöyük, Orta Anadolu’da, günümüzden 9 bin yıl önce iskân edilmiş tarımcı toplulukları barındırmıştır.

Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Camii ve Külliyesi

Çanakkale merkez ilçesini bağlı Tevfikiye köyünün batısında, “Hisarlık Tepesi”nde bulunur. 1998 yılında UNESCO miras listesine giren Antik kent, Homeros tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan biri olan İlyada’da bahsi geçen Truva Savaşı’nın gerçekleştiğiyer olarak bilinmektedir.

Xanthos-Letoon

Xanthos-Letoon - UNESCO Dünya Mirası Türkiye

Fethiye yakınlarında bulunan antik kenttir.1988 yılında UNESCO miras listesine giren Letoon’da bulunan kalıntılar ve ele geçen kitabelerden buranın dinsel ve politik bir alan olduğunu anlıyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı