Ülkemizin Çeşitli Yerlerine Dağılmış Saklı Cennetler

Türkiye’de pek bilinmeyen ancak gidildiğinde büyük bir hayranlık etkisi uyandıran 12 harika yeri şimdi tanıma vakti.


2

Kendinizi yeni yerler görmek ve keşfetmek isteyenler listesine yazıyorsanız, kesinlikle saklı cennet diyebileceğiniz bu 12 yeri de mutlaka görmenizi öneriyoruz.

 1. 1 Karaburun


  Karaburun, İzmir Körfezi’nin en batı kıyısında bulunan ve adını aynı adadan alan el değmemiş bir yer. Antik çağ da Mimas adına sahip tam bir balıkçı kabası. Bakir koylar, yazın esen hafif serin rüzgar ve açık denize bakan fantastik bir yer diyebiliriz.

 2. 2 Yediburunlar


  Patara ile Ölüdeniz arasında kalması nedeniyle pek çok kez es geçilen saklı bir cennet. Akdeniz mavi sularının ve yemyeşil ormanlarının içerisinde bulunan muhteşem bir yer. Antik kent ve tarihe tanıklık eden bir bölge.

 3. 3 Aperlai


  Kekova, yerli ve yabancı turistlerin yakından tanıdığı bölgemizdir. Ancak buraya yaklaşım yarım saat uzaklıkta olan Sıçak Yarımadası ve orada bulunan Aperlai antik kenti pek bilinmez. Oysa iki küçük koyun ve doğa harikalarının yer aldığı saklı cennet mutlaka ziyaret edilmelidir.

 4. 4 Güzeldere Şelalesi


  Güzeldere, Elmacık Dağları üzerinden şırıl şırıl akan sulardan yalnızca biri. Yüksekliği tam 120 metre olan kayalardan dökülen sular, ruhunuzu dinlendirecek cinsten denilebilir.

 5. 5 Adamkayalar Vadisi


  Anlatılmaz, ancak görerek farkına varacağınız bir coğrafya. Denize paralel uzanan Toroslar, oldukça derin vadiler ve yüksek kayalık tepelerin oluşturduğu bu alan, bakir yerler listesinin en popülerlerinden.

 6. 6 Samistal Yaylası


  Karadeniz’de en yüksek yaylanın hangisi olduğunu merak ediyorsanız işte size Samistal. Üç tarafını Memiş Efendi Tepsinin çevrelediği bu bölgede, ahşap köy evleri ve kesme taşlarının görselliği sizleri fazlasıyla etkileyecektir.

 7. 7 Şavşat Karagölü


  Milli park olan Karagöl ve Sahara içerisinde kalan Şavşat karagölü, heybetli dağları ve köknar ormanlarının etrafını sardığı tam bir mücevher. Şavşat ilçesine ise sadece 26 kilometre uzaklıkta.

 8. 8 Spil Dağı


  İzmir’e 50, Manisaya 25 kilometre uzaklıkta bir adres. Mağaralar, vadiler, kanyonlar ve çok daha fazlası. Özellikle 1500 metreyi aşkın zirvesinde farklı olarak görülen iklimler. Sadece turistik değil, bilimsel araştırmalara da açık bir bölge olduğunu söylemeliyiz.

 9. 9 Kovada Gölü


  Kovada Gölü, Eğirdir gölünün bir uzantısıdır. Bu alan 1970 senesinde milli park statüsüne dahil edilmiştir. Oldukça zengin bir bitki örtüsü ve halen devam eden yaban hayatı ile hayranlık uyandıran cennetlerimizden birisidir.

 10. 10 Sülüklü Göl


  Bir dönem içerisinde sülüklerin yaşamasından dolayı adını alan göl, 1968 senesinde tabiatı koruma alanına dahil edilmiştir. Bitki ve hayvan zenginliliğinin çevresinde oldukça fazla olduğu göl mutlaka gezilmesi gereken önemli bir seçenektir. Bolu ilimizin Mudurnu ilçesinde yer alan bu büyüleyici nokta, gezi listenizde kesinlikle kendisine yer bulmalıdır.

 11. 11 Fırtına Vadisi


  Fırtına deresi, oluk oluk akan Palovit, Tunca, Elevit, Durak , Hemşin ve Hala’nın uzantılarından oluşmuştur. Oldukça gür ormanlar, bitki türlerinin endemik hayatı ve yabani hayatin devam ettiği bu coğrafya, keşfedilmeyi bekleyen bir şaheser diyebiliriz. Özellikle vadi içerisinde bulunan küçük büyük şelaleler ve daha fazlası da tüm ihtişamıyla sizleri bekliyor.

 12. 12 Gölcük Gölü


  Gölcük gölü, Menderes Ovası ve Gediz ovasının tam ortasında yer alan adeta bir nazar boncuğu. Öylesine görülmeye değer ki, bir gittiğiniz de defalarca kez görmek isteyeceğiniz yer dememiz yeter de artar bile. Hele ki yaz aylarının yaklaştığı ilkbahar döneminde harika bir kaçamak yapmak istiyorsanız bulunmaz bir fırsat. 1. derecede sit ilanı sayılan bölge, bakir bölgeleri ile sizleri bekliyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı