Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımı Twitter kullanmaya çalışan ama Türkçe özelliği henüz tam olarak yayınlanmadığı için sorun çeken birkaç arkadaşım için hazırladım


0

Bu yazımı Twitter kullanmaya çalışan ama Türkçe özelliği henüz tam olarak yayınlanmadığı için sorun çeken birkaç arkadaşım için hazırladım..Facebookda ortamın soğuması nedeniyle Twitter’a göç eden Türk Halkı henüz tam keşfedemese de aktif olarak kullandığım bir sistemi Arkadaşlara anlatmak istiyorum..

Öncelikle üye olacağınız zaman kullanıcı isminize dikkat edin..Çünkü bir çok yerde kullanıcı isminizle görüneceksiniz..Name-Surname gibi değerler sadece kişisel sayfanızda yer alıcaktır..

Twitter; kısaca kısa kısa anlık düşüncelerinizi bildirmeye yarıyan,140 karakter limitli facebook’a göre çok daha aktif bir ortamdır..Facebook’un Ne düşünüyorsunuz sorusuna karşılık burada Ne yapıyorsunuz sorusu karşınıza gelmektedir..

Kısaca en çok kullanılan kelimeleri belirtmek gerekirse;

Tweet: What’s happening yani ne  yapıyorsunuz bölümüne yazdığınız her bir yazıya denir..

Follower: Takipçi demektir..Followers bölümünde sizi takip eden kişileri görebilirsiniz.

Following: Takip ettiklerinizdir..Bu bölümde ise sizin follow yani takip et dediğiniz kişiler görünmektedir.

Mention: Eğer herhangi bir twit’inizi birine göndermek istiyorsanız @kullaniciismi şeklinde yazarsanız mention olur..Bu da panelizdeki mention bölümünde görünür..Örneğin twitter da benimle sohbet etmek istiyorsanız @voynn naber lan yazarsanız ben mention bölümünde twit’inizi görebilirim..Ayrıca bunu herhangi bir twit in altındaki reply butonuna basıp da kullanabilirsiniz.Bir şekilde twit cevap vermek yada sohbet kurmaktır.

Retweets: Yani başkasının yayınladığı tweet hoşunuza gitmişse ise tweet in altındaki retweet butonuna basarak arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz..Yazıyı kopyalayıp kendiniz tekrar yazmanız biraz tweet çalma olayına girdiği için retweet iyidir her zaman 🙂

Trends: Adı üstünde trend yani twitter de o an en çok konuşulan konuları göstermektedir..Örneğin dün Eurovision Şarkısı  belirlenince Yüksek Sadakat muhabbeti fazla geçtiğinden Yüksek Sadakat trend oldu..Trend o kelimenin birden fazla kişinin yazma çokluğuna göre anlık değişir..Trend kelimeye tıkladığınız anda ise o kelimeyle ilgili başkalarının yazdıkları tweetler anlık olarak en son yazılandan aşağı doğru sıralanır..Top tweet ise o konuyla ilgili yazılan en iyi tweet in çok fazla kişi tarafından retweet edilmesiyle oluşur..Promoted Tweet ise bir çeşit reklamdır.

 

Örneğin yukarıdaki What’s Happening bölümüne yazdığınız bir tweet anlık olarak sizi takip eden tüm arkadaşlarınızın ana sayfasında görünecektir..Fakat mention yaptığınızda eğer arkadaşınız o kişiyide takip ediyorsa anasayfasında  görünür..Fakat arkadaşınız o kişiyi takip etmiyorsa mention olarak yazdığınız tweet’iniz arkadaşınızın wall’inde görünmez..

Unutmayın burada eğer profiliniz public ise herşey twitter kullanıcısı olmasa dahi arkadaşlarınız tarafından görünebilir..Fakat twitter olarak büyük bir çoğunluğu public yani herkese açık twitter kullanmaktadır..

Kişisel sayfanız yani yazdığınız tüm tweetler ise profile yazılan bölümden ulaşabilirsiniz..Yada twitter.com/kullaniciadi şeklinde ulaşabilirsiniz.

Profil Düzenleme bölümünden isminizi,kullanıcı adınızı,bulunduğunuz yeri,site adresinizi ve kısa kişisel bilginizi istediğiniz an düzeltebilirsiniz..Ayrıca küçük bir profil resmi de kullanabilirsiniz..

Tasarım yani Design bölümünden ise kendi kişisel ana sayfanızı ve arkadaşlarınız tarafından görünecek kişisel profilinizi tasarlayabilirsiniz.Genel olarak hazır şablonları kullanabilirsiniz..Yada hoşunuza giden boyutu yüksek olmayan bir arkaplan kullanabilirsiniz..Tile özelliği arkaplanın küçük gelmesi halinde tekrarlaması demektir 🙂

Yukarıdaki bahsettiğim gibi account yani hesap bölümünden Protect Tweets demeniz halinde sadece sizi takip edenler tweetlerinizi görebilir..Ve yeni takipçilerinizi ise sizin onaylamanız gerekmektedir.

Yeni başlıyanlar için birkaç öneri:

Her gördüğünüz kişiyi follow yapmak zorunda değilsiniz..Bazen en sevdiğiniz sanatçıların saçma sapan tweetleri yüzünden girip unfollow yapmak zorunda kalabilirsiniz 🙂

Eğer dini yönleriniz ağır basmıyorsa @allahcc yi takip edebilirsiniz..Yada eski sevgili depresifi birisi iseniz @istiklalakarsu yada küfürde sınır tanımam diyorsanız @kutupzencisi yada gündeme istinaden tepkileri ölçmek isterseniz de @cerilevisi mutlaka takip edin..Eğer banada kanınız kaynadıysa @voynn adresinden beni takip edebilirsiniz 🙂

Facebooktan twittera geçmişseniz eğer illa güzel sözler yada birilerinin beğenisi beklemek zorunda hissetmeyin..Aklınıza gelen bir sözü,hoşunuza giden herhangi bir videoyu yada koptuğunuz bir resmi anında twitterda paylaşabilirsiniz..

Bazen kafanız güzelken bile yazdığınız en saçma tweet,oturup düşündüğünüz tweetlerden katça fazla retweet edilebilir..Fakat retweet beğen-paylaş gibi birşey değildir 🙂

Twitter’ı Alternatif Yerlerden Nasıl Kullanabilirim?

Eringeçlikte sınır tanımaz bir millet olduğumuz için Twitter applicationları yani uygulamalarını cep telefonlarınızdan,ipad yada diğer internet sağlayıcılarınızdan kolaylıkla kullanabilirsiniz..

Cep telefonlarınız için Snaptu yada mobile.twitter.com‘u kullanabilirsiniz..Snaptu tercihimdir 🙂

Tweetdeck gibi masaüstü uygulamaları yada Echofon gibi Firefox eklentileriyle de kullanabilirsiniz..

Ayrıca WordPress sitelerinizde Twitter Tools Aracılığıyla da blog panellerinizden Twitter güncellemeleri yapabilir,yeni yazılarınızı twitter da paylaşayabilirsiniz..

Twitter için Ek Araçlar:

Twitter’ın tek kısıtlaması olan 140 karakter nedeniyle bir çok yardımcı uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır..

İlk olarak twitter’a resim yükleme özelliği olmadığı için buna ek olarak açılan Twitpic sitesi sayesinde fotoğraflarınızı kolaylıkla yükleyip twitleyebilirsiniz..

Paylaşmak istediğiniz ve bunu yorumlamak istediğiniz uzun linkler içinse link kısaltma sistemleri yani bit.ly,goo.gl gibi link kısaltma sitelerini kullanabilirsiniz.

—–

Twitter’ın her ne kadar sosyo-kültürel amacını Eski Sevgili muhabbetine çevirsek de bir çok şirketi,kurumu yada kişiyi kolaylıkla bulup takip edebilirsiniz.Örneğin yaklaşamadığınız yada “olm oha ya buna nasıl ulaşırım ben” dediğiniz herhangi bir ünlüye mention çakmanız yeterlidir 🙂

Eğer takip ettiğiniz kişileri gruplandırmak istiyorsanız da list özelliğinden listeler yapıp takip ettiğiniz kişiler yada takip etmeden de o kişileri kolaylıkla ulaşmak için listeler oluşturabilirsiniz 🙂

İyi twitlemeler 🙂 İyi cıvıldamalar (Tweet in türkçesi cıvıldamakmışta 😀 ) 🙂

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı