Türkiye’de Sessizliği ve Huzuru Bulacağınız Şehirler

Bu yazımızda yaşamaktan keyif duyacağınız, zevk alacağınız en sakin 9 şehrimizi siz okurlarımıza tanıtmanın heyecanını yaşıyoruz.


2

Doğası, havası, suyu, organik üretim yoğunluğu, sakin ve geleneklerine bağlı Türkiye’nin sakin şehirleri merakınızı bu yazımızı bitirdiğinizde giderecek ve en kısa sürede gitme isteğiniz artacaktır.

 1. 1 Türkiye'nin Sakin Şehirleri - Akyaka – Muğla: Kargaşadan ve Gürültüden Uzak Bir Yaşam


  Huzuru arıyorsanız kesinlikle görmeniz gereken bir bölge. Tarihsel mimarileri, kendine özgü doğal güzellikleri ve denizin teninize dokunduğu ılık rüzgârlar. Sadece bu kadar mı? Tabi ki hayır.  Bahçeli, ahşap oymalarla süs verilmiş şirin evleri, taşlı sokakları ve daha fazlasını Akyaka’da bulabilirsiniz.

 2. 2 Gökçeada – Çanakkale: Yeryüzünün Belki de En Sakin Adası


  Ülkemizin en büyük adası olan ve en batısında bulunan Gökçeada, Rum evlerinin yanı sıra sportif etkinlikler yapabileceğiniz doğal ortamı, organik ürün yetiştiricileri ve tertemiz denizi ile sizleri bekliyor. Türkiye'nin sakin şehirleri listemizde maviyle buluşacağınız bir yer!

 3. 3 Taraklı – Sakarya: Osmanlı Tarihine Kadar Tüm Dönemlerin İzlerini Taşıyor


  Helenistik dönemden günümüze kadar uzanan binlerce yıllık medeniyet izler… İşte, harika bir gezi seçeneği olan Taraklı karşınızda duruyor. Evler, ihtişamlı konaklar, dar sokaklar ve mükemmel bir doğa. Hepsi ve daha fazlası kesinlikle görülmeye değer! Türkiye'nin sakin şehirleri arasında huzuru bulabileceğiniz bir yer!

 4. 4 Yenipazar – Aydın: Yıllar Öncesinin Ticaret Durağı Şimdilerin ise Sakin Kenti


  Bugüne kadar hiç bozulmadan ulaşma başarısını gösteren Karya yerleşmeleri ve Bizanslılar tarafından yapılan yapılar. Bir dönemin ticarete damga vuran merkezi Yenipazar, şimdilerse sakinlik, huzur ve mutluluk arayanları ağırlıyor. Kentin, Aydın’ın yüzölçümü ve nüfus bakımından en küçük bölgesi olduğunu da yeri gelmişken söylemek isteriz.

 5. 5 Seferihisar – İzmir: Yavaş Bir Hayatın Adeta Başkenti


  Organik pazarın kurulduğu ender bölgelerden birisi. Türkiye'nin sakin şehirleri seçiminin olmazsa olmazı Sığacık Kalesi başta olmak üzere mutlaka görmeniz gereken daha pek çok tarihi doku. Öylesine sakin ve dingin ki kendinizi adeta yeniden doğmul gibi hissedebilirsiniz.

 6. 6 Yalvaç – Isparta: Sakinlik, Lezzet ve Tabi ki Tarih


  Unutulmaya yüz tutan el sanatlarından demircilik, halıcılık, deri ve keçecilik mesleklerinin hala yaşadığı kentimiz, Sultan Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. 5 bin yıldan beri mahalle fırın ve geleneksel yemek lezzetlerini de yaşatan Yalvaç, gezi listenizin başını çekmelidir.

 7. 7 Vize – Kırklareli: Namı Büyük ve Şirin Trakyalı Kenti


  Göl, şelale, orman ve tarih. Üstelik tüm bunlar İstanbul’a sadece 90 dakika uzaklıkta. Bizans ve Osmanlı izleri de kentin harika bir deneyim fırsatını sunmaya hazır diğer özellikleri diyebiliriz.

 8. 8 Perşembe – Ordu: Karadeniz’in El Değmemiş Koyu


  Balık ve tarım çeşitliliğinin zirve yaptığı Perşembe, yeşil rengin her tonuyla adeta harika zaman geçirme hayalinizi fazlasıyla gerçeğe dönüştürüyor.

 9. 9 Halfeti – Şanlıurfa: Siyah Güllerin Gizemli Şehri


  Birecik barajının açılmasıyla 2000 senesinde sular altında kalan kent, saklı cennet olarak ifade ediliyor. Öylesine özel bir yer ki Türkiye'nin sakin şehirleri arasında gözde bir tercih olarak her daim sizleri mistik havasını görmeniz için kendisine çekmeyi başarıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey