Türkiye’nin ‘Gerçek mi?’ Diyeceğiniz 10 Doğa Harikası

Her yönüyle sizi hayretler içerisinde bırakacak Türkiye’nin ilk 10 doğa harikasını gelin hep birlikte inceleyelim.


3

Bu zamana kadar sadece filmlerde görebileceğiniz o suni doğa harikalarının gerçeğini, hem de ülkemizde olanlarını tanımaya ne dersiniz? Vakit kaybetmeyin ve Türkiye'nin doğa harikaları ile ilgili mükemmel bilgilere kolayca ulaşın.

 1. 1 Türkiye'nin Doğa Harikaları - Yaşayan Volkan – Nemrut


  2 bin 935 metre yüksekliğe sahip dağ, ülkemizin en büyük kalderasına sahip. Seneler önce patlayan dağ, en büyük gölümüz olan Van gölünün oluşmasına neden oldu. Kaldera içinde beş göl, lav ağzı ve krater bulunan dağ, verilere göre en son 1441 senesinde aktif patlama meydana getirmiştir.

 2. 2 Buzul Dağı – Cilo


  Hakkari’nin Ciloları ulaşılması güç dağlarıdır. Öylesine sarptır ki her yönüyle ürkütücüdür. Türkiye’nin Ağrı dağından sonra ikinci en yüksek tepesine ( Reşko ) sahip dağın zirvesini buzullar kuşatmaktadır. Ülkenin en büyük buzullarını görmek istiyorsanız sadece profesyonel dağcı olmanız yetmez. Şansınızın da yanınızda olması gerekecektir.

 3. 3 Mucizeler Deltası – Dalyan


  Deltada sazlık, göl, toprak ve deniz dörtlüsü bir araya geliyor. Göreceğiniz eşsiz güzellikler sadece bunlar değil elbette. Bir de tüm bunların ortaya çıkardığı benzersiz geometri çeşitliliği de sizleri fazlasıyla etkileyecek türden. Türkiye'nin doğa harikaları listesinde kesinlikle görmenizi tavsiye edeceğimiz bir yerdir.

 4. 4 Büyük Deniz Gölü – Kaçkar


  En zirvede göllerimizden olan bu alan tam 3 bin 368 metre yüksekte sizleri bekliyor Oldukça dik vadilere akan dereler, kara bürünmüş tepeleri ve daha fazlası 1-2 gün kış tatil kaçamağı yapmak isteyenlere ilham kaynağı oluyor.

 5. 5 Gala Gölü


  2005 senesinden beri Milli park olan Gala gölü, Türkiye'nin doğa harikaları araştırmasında her daim karşımıza çıkıyor. Meriç deltasının da en verimli noktası olan göl, nadir canlı türlerinin yaşam sürdüğü göl olma özelliğini de hala muhafaza ediyor.

 6. 6 Yer Köprü Şelalesi


  Yer üstünden ve yer altından akan iki akarsu. Karasu üstten, Göksu ise yeryüzüne çıkarken 20 metreyi bulan şelaleyi oluşturuyor. İki akarsu ve bir büyük havuz. İşte mutlaka görmeniz gereken harika bir doğa görüntüsü.

 7. 7 Ihlara Vadisi


  Dik kayalara oyulmuş mağaralar, mabetler ve Melendiz çayı. Doğa tutkunları için daha fazla ne olabilir ki? Ha bir de her ihtimale karşı sizi sıcak tutacak giysiler almayı unutmayın deriz.

 8. 8 İstanbul Boğazı


  Bakarak doyamazsınız. İki kıtanın bir arada görünümü. Masmavi deniz suları, rengarenk çiçekler ve ormanlar. Sadece ülkenin doğa harikası desek yetersiz kalır. İstanbul Boğazı dünyanın sayulı tarifsiz ihtişama sahip bölgesi olmaktadır.

 9. 9 Kapadokya


  Peri masalının gerçeğe dönüştüğü yer. Doğanın milyonlarca yıl sonunda ortaya çıkardığı anlatılmaz mucize… Uçan balonlarla tepeden gördüğünüzde, gözünüzü kırpmadan seyredeceğiniz bir bölge diyebiliriz.

 10. 10 İnsuyu Mağarası


  Sayısız yeni geçitlerin olduğu, labirent görünümlü bir mağara diyebiliriz. Turizm sektörü için açılan ilk mağara olan İnsuyu, irili ufaklı çok sayı da gölü de içerisinde bulunduruyor. Şu ana kadar ölçülen uzunluğu ise 2 bin metrenin biraz üzerinde. Türkiye'nin doğa harikaları listesinde en ilginç ve esrarengiz yeri diyebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey