Türkiye’den Avrupa’ya Arabayla Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey


0

Sevdikleriyle beraber Avrupa’yı gezmek ve görmediğiniz yerleri keşfetmek herkesin hayalidir, öyle değil mi? Ancak arabayla girmek istiyorsanız bunu bir kez daha düşünmelisiniz. Artılarını ve eksiklerini iyice tartmalı, karşılaşacağınız her durum için ayrı ayrı plan yapmalısınız. Arabayla seyahat ederken ki bu eğer bir yurt dışı seyahati ise yolları gönlünüzce seyretmek, istediğiniz yerde duraklamak, kimi zamanda rotanızı değiştirmek gibi güzel seçenekler kulağa çok hoş gelebilir. Ancak yine de Türkiye’den Avrupa’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler olabilir. İşte sizler için araştırdığımız hayat kurtaran o bilgiler…

Arabanın Kimin Üstüne Olduğu Önemli

Arabanın kimin üstüne olduğu önemli

Öncelikle yurtdışına çıkacağınız arabanın ya sizin üstünüze olması ya da araç sahibinden noter aracılığı ile vekâlet almanız gerektiğini bilmelisiniz. Aksi durumda Avrupa maceranız başlamadan bitecektir.

Arabanızın Bakımını Yaptırın!

Aracınızı bakıma sokun

Aracınızla bu kadar uzun bir yolculuğa çıkacakken ne siz onu üzün ne de o sizi! O halde yola çıkmadan aracınızın tüm bakımlarını serviste yaptırın. Yolda kalma ihtimaline karşın aracın yedek lastiği ve değiştirme aparatlarını mutlaka araçta bulundurun.

Yola Çıkmadan Önce Dinlenmiş ve Güzergâhı Belirlemiş Olun!

Güzergahı belirleyin

Haliyle binlerce kilometre yol gitmek dinlenmiş ve uykusunu almış bir şoför olmayı gerektirir. Ayrıca yolculuğunuz bir plan ve program dâhilinde olmalı ve önceden gideceğiniz güzergâhı belirlemelisiniz. Keyifli bir yolculuk için sık sık dinlenip doğanın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Hatta yolculuğunuzda size eşlik edecek ikinci bir şoför varsa seyahatiniz muhakkak daha rahat geçecektir.

Yeşil Sigorta (Uluslararası Sigorta) Yaptırın

Uluslararası sigorta yaptırın

Gelelim yeşil sigorta meselesine! Uluslararası yolculuklarda zorunlu olan bu sigorta öyle gözünüzde büyüteceğiniz bir şey değil. Sınır kapısındaki bir acenteden 15 günden az olmamak şartıyla yeşil sigorta yaptırıp yola devam edebilirsiniz.

Uluslararası Geçerliliği Olan Ehliyet Olmalı

Yurtdışında geçerli bir ehliyet olmalı

Eğer çipli ehliyetinizi aldıysanız o zaman sorun yok demektir. Çünkü Avrupa’da geçerli! Ama eski sürücü belgeniz var ise ya harici uluslararası ehliyet çıkarmanız ya da yenilemeniz gerekmektedir. Ehliyetin yanında pasaport ve gideceğiniz Avrupa ülkesine göre vize işlemlerinizi eksiksiz halletmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz.

Depoyu Muhakkak Doldurun

Deponuzu tamamen doldurun

Önceleri Avrupa’ya araçlarıyla seyahat edecekler boş depo ile sınırı geçtikten sonra depolarını dolduruyorlardı. Ancak o dönemler artık geride kaldı. Kurların değişmesiyle ve petrol fiyatlarındaki artış bu dengeleri tersine çevirdi. Örneğin Avrupa’ya giderken en çok kullanılan İpsala sınır kapısından çıkar çıkmaz Yunanistan’da benzinin litre fiyatı 1,66 Euro civarında. Buda yaklaşık 9,30 Türk lirası anlamına geliyor. Dolayısıyla deponuzun dolu olmasında yarar var.

Aracınızı Fazla Yüklemeyin

Bagajınızı düşürün

Gereksiz eşyalar hem size hem de arabanıza külfet olacaktır. Yakıt tüketimi artırıp araç güvenliğini azaltacaktır. Avrupa’da rahatlıkla bulacağınız eşyaları binlerce kilometre öteden götürmenin bir anlamı olmadığını unutmayın.

Navigasyon Cihazı

Yol için vazgeçilmez, navigasyon

Navigasyon cihazları, seyahetlerin olmazsa olmazları haline geldi. Ama öyle basit navigatörlerin size yüzlerce kilometre fazladan yol yaptırabileceğini unutmayın. Bu yüzden ucuza kaçmadan iyi bir navigasyon programı edinmeniz size yarar sağlayacaktır.

GSM Hattınızı Yurt Dışına Açtırın!

Hattınızı yurtdışına açtırın

Cebinizi yakmayan bir fatura için Avrupa’ya çıkmadan önce muhakkak operatörünüzden yurt dışı paketlerini almayı unutmayın. Zira GSM operatörlerinin en sevdiği şey Avrupa’ya gidip geldiğinizde moralinizi sıfır ile çarpmak. Bu oyuna gelmeyin!

Döviz İşlerini Türkiye’de Halledin

Dövizinizi alarak gidin

Türk Lirasını Avrupa’da bozdurmak tam bir kâbus! Çünkü çok az nokta var. Üstüne her bozdurmada komisyon ödemenizde cabası. Bu açıdan Avrupa’da Dolar ya da Euro cinsi dövizi Türkiye’de yeteceğini düşündüğünüz kadar temin etmenizde fayda var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı