Türkiye’de Ziyaret Edilmesi Gereken En İyi 7 Müze

Ülkemizde yer alan ve kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğimiz birbirinden değerli 7 müze


3

Türkiye müzeleri dediğimizde sizlere sayısız isim verebiliriz. Ancak bu müzelerden 7 tanesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kültürel gezileri seviyorsanız kesinlikle belirttiğimiz adresleri incelemelisiniz.

 1. 1 Topkapı Müzesi


  Türkiye müzeleri arasında bulunan Topkapı Sarayı, İstanbul’dadır. Günümüzün en eski mekânları arasında bulunan Topkapı Sarayı, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Günümüze kadar ulaşabilen nadir eserlerden biri olan bu saraya bayılacağınızı garanti ediyoruz! En iyi müzeler arasında yerini arayan Topkapı Sarayı’nın içerisinde birçok bölüm bulunmaktadır. Saraya giriş ücretleri, bölümlerine göre değişmektedir.

 2. 2 Ayasofya Müzesi


  Türkiye müzeleri içerisine mutlaka Ayasofya’yı da eklememiz gerekiyor. İstanbul’da bulunan bu tarihi müze, günümüzün en önemli eserleri arasında bulunmaktadır. Büyüklüğü, ihtişamı ve güzelliğiyle beraber binlerce kişiye kapılarını açan bu özel yerde görmeniz gereken yerler arasında II. Sultan Selim Türbesi, Padişah Türbesi, Sultan İbrahim Türbesi, III. Murad Türbesi ve III. Mehmed Türbesi geliyor.

 3. 3 Göreme Açık Hava Müzesi


  Nevşehir’in merkez bölgesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi’nin tarihi anlamda büyük bir önemi bulunmaktadır. En iyi müzeler arasında yerini alan bu bölge, neredeyse peribacalarıyla iç içedir. Eğer yaz aylarında ziyaret edecekseniz 8.00 ila 19.00 – kış aylarında ziyaret edecekseniz de 8.00 ila 17.00 saatleri arasında Göreme Açık Hava Müzesi’ne gidebilirsiniz.

 4. 4 Bursa Kent Müzesi


  Türkiye müzeleri arasında bulunan Bursa Kent Müzesi, Osmangazi bölgesinde bulunmaktadır. 2004 yılından itibaren eski adliye binasında ziyaretçilerine hizmet veren mekân, içerisinde pek çok değişimi kapsamaktadır. Müzeye Pazartesi hariç her gün saat 09:30 ila 17:30 arasında gidebilirsiniz. Kent Müze’sinin ücretleri öğrenciye 1 TL, vatandaşa 2 TL şeklinde düzenlenmiştir. Fiyatlar değişebilmektedir. Ayrıntılı bilgiyi müzeden alabilirsiniz.

 5. 5 Anadolu Medeniyetleri Müzesi


  Ankara’nın Altındağ bölgesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu’nun en önemli arkeolojik eserlerini sergilemektedir. Bu sebeple her gün çok sayıda ziyaretçisine kucak açmaktadır. Görünümü, sergiledikleri ve sunumuyla birlikte Türkiye müzeleri arasında özel bir yeri bulunan müze, içerisinde Paleolitik Çağ’dan başlamak üzere her döneme ait eser bulunmakta.

 6. 6 Zeugma Mozaik Müzesi


  Türkiye müzeleri arasında olan Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılında açılmıştır. Gaziantep’in en önemli müzeleri arasında yerini alan Zeugma’nın en önemli özelliği, dünyanın 2. en büyük mozaik müzesi olmasıdır. Gerek yapısı gerekse de içerisinde bulunan eserleri sebebiyle en iyi müzeler arasında yerini almaktadır.

 7. 7 Çorum Müzesi


  33 yıldır, ziyaretçilerine hizmet veren Çorum Müzesi, pek çok eseri içerisinde barındırmaktadır. Özellikle Kuşsaray, Pazarlı ve Alacahöyük gibi önemli kazı merkezlerinden çıkartılan eserleri sergilemektedir. Bu noktada Türkiye müzeleri içerisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Belirtilen dönemlere ait en önemli eserleri sergilemesi, çeşitli müzeler arasında yerini almaktadır. Çorum Müzesi, Çorum ilinin merkezinde bulunmaktadır. Bu sebeple kolay bulunabilir bir konumdadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı