Türkiye’de Güzel İşlere İmza Atan Yönetmenler


6

Hem günümüzde hem de geçmişte Türk sinema tarihi için önemli sayısız yönetmen olmuştur. Fakat bazı yönetmenler vardır ki; seyircisine “bu yönetmen ne yapsa izlenir” düşüncesini oluşturur. Türk yönetmenler arasında yükselen yönetmenlerin hayatlarına biz de dokunalım istedik.

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan - Türk Yönetmenler

Günümüz Türk sinemasından söz ederken, Türk yönetmenler arasında Nuri Bilge Ceylan saygı duyulması gereken bir yönetmen olarak karşımıza çıkar. Yaptığı işlere saygı duymamak imkansızdır . 2003 yılına kadar yaptığı tüm çalışmalarda Ceylan ,hemen hemen her teknik rolü kendisi üstlenmiştir. Sinematografi, ses tasarımı, prodüksiyon, düzenleme, yazma ve yönlendirme branşlarında kendisi çalışarak hem maliyeti düşürmüş hem de filmlerinde tam hakimiyet sağlamıştır. Türk yönetmenler arasında azmi ve çalışkanlığının yanısıra sinemanın yeni dâhisi olarak da bilinir. En iyi filmlerinden biri olan Uzak filmi, 2003 yılında Cannes’da Grand Prix ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştır. Bu başarılar Nuri Bilge Ceylan’ı uluslararası platformda tanıtmıştır. 2015’te Kış Uykusu filmi ile Palme d’Or’u kazanan Ceylan, Türk yönetmenler arasında dikkate alınması gereken güçlü bir yönetmendir. Yeteneği ile birleştirdiği görüşü, filmlerindeki kurgusu ve derin anlatımları ile insanoğlunun derinlikleri ne inen yönetmen korkusuz bir tarza sahiptir.

Çağan Irmak

Çağan Irmak

Çağan Irmak’ın filmleri, karşılıksız aşk veya kaybedilen aile üyelerinin öykülerine değinen konularda yıldız gibi parlar. Duygusallığı çok iyi derecede işleyen yönetmen, Türk yönetmenler arasında en verimli işlere imza atmıştır. En popüler filmlerinden ikisi, Issız Adam, Babam ve Oğlum ’dur.

Fatih Akın

Fatih Akın

Özellikle kültürler arasındaki insan hayatı dramlarına dokunan bir başka yönetmen de Fatih Akın’dır. Hayatın gerçeklerini en ince ayrıntısına kadar ekrana taşımaktan korkmayan Akın’ın en son filmi In The Fade, ünlü aktris Diane Kruger oyunculuğu ile seyircisinden tam not almıştır.

Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek

İtalyan ve Türk yönetmen Ferzan Özpetek ‘in özellikle İtalyan karakterlerinin hayatı karmaşık aşk yaşamlarıyla çevrili olsa da Türk kökleriyle olan bağlantısı çok ince detaylar ile karakterlerine yansıyor. Hem İtalya hem de Türkiye’de pek çok başarıya imza atan yönetmen çektiği 6 filmin senaryosunu da kendisi yazmıştır. Özellikle Avrupa’da hatırı sayılır bir izleyici kitlesi olan Özpetek pek çok ödül kazanmıştır. 1999 yılında yönettiği Harem Suare çok ses getirmiştir. 2001 yılında Cahil Periler filmi Gay Parade Eşcinseller Şöleni’nde En İyi Gay Filmi Seçilmiştir. Bu film Avrupa’da tam 6 ödül aldı. Asıl başarısını ise Karşı Pencere filmi ile yakalamıştır. Bu filmi ona 40’a yakın ödül getirmiştir.

Semih Kaplanoğlu

Semih Kaplanoğlu - Türk yönetmenler

Türk yönetmenler arasında hem senaryo yazarı,  hem film yönetmeni ve yapımcı olan Semih Kaplanoğlu, Yusuf’un Karadeniz bölgesindeki çocukluğundan olgunluk dönemine kadar hikayesinin anlatıldığı Yusuf Üçlemesi ile ünlüdür . Üçlemenin son filmi Bal, 60. Altın Ayı ödülünü kazandı

Türk Yönetmenler Arasında ‘Usta’ Lakaplı Ertem Eğilmez

Ertem Eğilmez Türk Yönetmenler

Türkiye’deki herkes Ertem Eğilmez adını bilir çünkü günümüzde dahi izlemeye doyamadığımız 1970’li yılların Hababam Sınıfı ve Mavi Boncuk gibi en popüler filmlerinin arkasındaki dağ Ertem Eğilmez’dir. Ertem Eğilmez, Türk yönetmenler arasında Usta olarak bilinir. Ertem Eğilmez ayrıca , tüm kötülükleri ele geçiren kült kahraman Tarkan’ın kahramanlık hikayelerini de yönetmiştir.

Atıf Yılmaz

Atıf Yılmaz - Türk yönetmenler

Türk yönetmenler arasında en ünlü olan Atıf Yılmaz’dır. Yılmaz’ın filmleri, 50’li yıllardan 2000’li yıllara kadar açılan bir yelpazeye sahiptir. Bu geniş açılım Atıf Yılmaz’ı Türk yönetmenler arasında her dönemde bilinen bir yönetmen yapmıştır. Yılmaz’ın en ünlü filmlerinden en önemlisi ,Selvi Boylum Al Yazmalım’dır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
5
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey