Hala Şansınız Varken Türkiye’de Görebileceğiniz 11 Cenneti Andıran Bölge

Toprak, deniz, doğa ve daha fazlası… Eğer hepsi sizin ruhunuza dokunuyorsa o zaman mutlaka görmeniz gereken 10 bölge yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.


4

Türkiye’nin dört bir yanı cennet derler büyüklerimiz. Gerçekten de öyle. Öylesine gizemli ve büyüleyici bölgeler var ki aralarından seçim yapmak zor. Ama biz sizler için Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında 10 tanesini hazırladık. Keyifli okumalar diliyoruz.

 1. 1 İğneada Ormanları


  Kırklareli il sınırında bulunan orman, subasar longoz özelliği ile biliniyor. İrili ufaklı pek çok gölün bulunduğu ormanlar, sahile uzanan 10 kilometrelik yürüyüş alanı ile de biliniyor. Çok sayıda canlı türünün yaşadığı orman, tatlı ve tuzlu göllerin dışında, bataklık ve kıyı kumullarını da barındırıyor.

 2. 2 Kaz Dağları


  Balıkesir ve Çanakkale’nin il sınırlarında bulunan dağlar ‘İda’ ismiyle de biliniyor. Hem Avrupa’nın hem de Sibirya iklimin birleştiği dağlar, milli park statüsüyle de korunmaya devam ediyor. Doğal yapısını kaybetme riski olan dağlar, fırsat varken görülmeli. Çünkü bu bölgelerde yürütülen madencilik ve termik santral çalışmaları ciddi bir tehdit oluşturuyor.

 3. 3 Antalya Ovası ve Sorgun Ormanları


  Akdeniz kıyısında görebileceğiniz ikinci büyük kumullara sahip yerdir. Özellikle ovada üreyen, uzun bacaklı, kara boğazlı ötleğen, yalıçapkını gibi kuş türleri görülüyor. Deniz kaplumbağası ve Nil kaplumbağaları da bölgede yaşam sürüyor. Düzensiz ve plansız turizm yapılanması ise böylesine cennet alan için en büyük riski oluşturuyor.

 4. 4 Göksu Deltası


  Mersin’in Silifke ilçesinde olan delta, özel çevre koruma başta olmak üzere, kuş ve doğa alanı gibi statüler ile muhafaza ediliyor. Büyüklükleri farklılık gösteren göller, beslenme amacıyla deltayı kullanan Akdeniz Foku gibi pek çok hayranlık uyandıran özelliğiyle turistleri kendisine çekiyor. Çevresinde yapılan baraj ve Mavi Tünel Projesi bölgenin değerini her geçen gün azaltıyor.

 5. 5 Kızılırmak Deltası


  Tarım alanları başta olmak üzere tuzlu ve tatlı su gölleri, uzun ve geniş kumul bandı, çamurluk alanları, sazlık ve bataklıklar gibi pek çok detayı görebileceğiniz deltadır. Karadeniz’in en sulak ve büyük bölgesidir. Kuş gözlem kulelerinde bulunduğu alanda 320 çeşit kuş türünün hayat sürdüğü tespit edilmiştir.

 6. 6 Çoruh Vadisi


  Tahmini 150 kilometre uzunluğa sahip vadi, Bayburt, Artvin ve Erzurum il sınırlarının içinde bulunuyor. Aniden alçalıp yükselen bölgeleri, Yalnızçam ve Allahuekber dağları arasında kalmış olması gizemli bir statüye eriştiriyor. Vadi, hiç kuşkusuz Türkiye'de görülmesi gereken yerler arasında! Ancak civarında yapılan 26 baraj doğal yapısını bozma riskini de beraberinde getiriyor.

 7. 7 Tuz Gölü


  Asırlar önce Tetis Denizi’nden kopan büyük bir iç deniz kalıntısı olan göldür. Endemik bitki türlerinin sayısı 40 olduğu söyleniyor. Ülke tuz ihtiyacının yarısından daha fazlasını karşılaması da bölgeyi önemli bir ticaret merkezi haline getiriyor. Bu durum ise bölgenin güzelliğini tehlikeye sürüklüyor.

 8. 8 Macahel (Karçal Dağları)


  Tam 122 önemli bitki sayısı ile Unesco tarafından bu kategoride ülkemizde koruma altına alınmış tek yer. Ekolojik dengenin merkezi olarak gösterilen dağlar, elektrik rezervi olarak görülmesi ve santrallerin hızlı yapılmasıyla yok oluş sürecine dahil ediliyor.

 9. 9 Hotamış Sazlığı


  Ova ekosisteminin önemli bölgelerinden olan sazlıkta verimli tarım alanları ve pek çok canlı türü yaşıyordu. Ancak DSİ tarafından kurutulan sazlık, eski verimliliğinden son derece uzak.

 10. 10 Seyfe Gölü


  Tabiat koruma, Ramsar ve doğal sit alanı olan göl, Kırşehir il sınırlarında. 200 kuş türünün yaşadığı, bataklık ve bozkırların olduğu göl için yoğun bir koruma projesiyle çalışmalar yürütülüyor.

 11. 11 Sultansazlığı


  Yaban hayatın hakim olduğu sazlık, coğrafi konumu ile de görülmeye değer bir bölge. Aladağ ve Erciyes gibi ihtişamlı dağların etrafını sardığı sazlık, tatlı ve tuzlu su ekosisteminin ise adeta can damarı. Yok olma riskine sahip bu alan, Türkiye'de görülmesi gereken yerler arasındaki yerini sonuna kadar hakediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı