Türkiye’de En Çok Çıkarılan 10 Maden

Çoğu zaman tartışma konusu olan madenlerden hangileri ülkemizde çıkarılıyor. İşte Türkiye'de çıkarılan madenler


1

Ülkemiz maden kaynakları açısından zengin bir konuma sahip olduğunu biliyoruz. Yer kabuğunun farklı derinliklerinden çıkarılan bu madenlerin bir kısmı ham madde olarak ihraç edilirken bir kısmı da işleniyor. İşte Türkiye’de çıkarılan madenler…

 1. 1 Bor


  Bor dünyada en değerli metal olma yolunda hızla ilerliyor. Dünya rezervlerinin %80’i ülkemizde bulunan borun özellikle nükleer alanda jet yakıtı, sabun, deterjan, cam gibi birçok alanda kullanılıyor. Bor ülkemizde Bigadiç-Susurluk-Sultançayırı (Balıkesir) , Mustafakemalpaşa (Bursa), Emet ( Kütahya), Seyitgazi (Eskişehir)'de çıkarılmaktadır.

 2. 2 Demir


  Demir, modern ağır sanayi başta olmak üzere birçok alanda kullanılan yaygın bir metaldir. Kullanımı bu kadar yaygın olan metal ülkemizde Divriği –Gürün (Sivas), Hekimhan-Hasan çelebi (Malatya), Çam dağı (Sakarya) , Edremit-Havran-Eymir-Ayvalık-Ayazmant (Balıkesir), Torbalı(İzmir), Simav- (Kütahya), Kırıkhan-Payas(Hatay), Bingöl, Kahramanmaraş, Düzce, Kayseri gibi bölgelerde çıkartılıp olup Karabük, Ereğli ve İskenderun’da bulunan demir çelik fabrikalarında işlenmektedir.

 3. 3 Krom


  Krom daha çok madeni eşyalar ve zırhlı savaş uçaklarının imalatında kullanılıyor. Paslanmaz özelliği kullanımı artırmada etkili bu yüzden ihraç ürünleri arasında önemi yere sahip. Ülkemizde Guleman (Elazığ) , Fethiye – Milas – Marmaris – Dalaman Köyceğiz(Muğla) , Acıpayam (Denizli) , Orhaneli (Bursa) , Kayseri , Eskişehir-Kütahya, Kahramanmaraş ve Aladağ (Adana)' da çıkarılmakta, Antalya ve Elazığ’daki ferrokrom tesislerinde işleniyor.

 4. 4 Bakır


  Elektrik ve elektronik sanayinin vazgeçilmez metali bakır ülkemizde Murgul(Artvin), Küre(Kastamonu), Ergani –Maden (Elazığ) ve Çayeli (Rize)'de çıkarılan Bakır madeni, Maden Ergani bakır işletmeleri, Murgul bakır işletmeleri, Samsun Karadeniz bakır işletmeleri tesislerinde işlenmektedir.

 5. 5 Boksit


  Alüminyumun ham maddesi olan Boksit madeni hafif yapısından dolayı uçak, otomobil yapımında kullanılıyor.Ülkemizde Seydişehir ( Konya), Akseki (Antalya), Saimbeyli (Adana), Milas (Muğla)' da çıkarılmaktadır.

 6. 6 Kükürt


  Ziraat ilaçlarının yapımında kullanılmakla beraber oto lastiği, kâğıt ve patlayıcı maddelerin yapımında da kullanılıyor.Ülkemizde Keçiborlu (Isparta), Sarayköy (Denizli) ve Simav (Kütahya)' da çıkarılan Kükürt, Keçiborlu kükürt işlemelerinde işlenmektedir.

 7. 7 Cıva


  Doğada sıvı halde bulunan tek ağır metal olan Cıva termometre, tıp ve metalürji sanayisinde kullanılıyor. Ödemiş-Karaburun (İzmir), Sarayönü (Konya), Niğde, Banaz (Uşak), Gönen (Balıkesir)’de çıkarılıyor.

 8. 8 Fosfat


  Yapay gübre yapımında kullanılan fosfat tarım sektörünün en önemli madenidir. Ülkemizde Mazıdağı (Mardin) ve Kilis'te çıkarılmakta, Mazıdağı fosfat işletmelerinde işlenmektedir.

 9. 9 Kurşun ve Çinko


  Bu iki maden genelde beraber bulunur. Kurşun en çok akü imalatında kullanılırken çinko ise otomotiv, elektrik ve donanım endüstrisinde kullanılıyor. Çayeli (Rize), Tirebolu (Artvin), Balıkesir, İzmir, Emet (Kütahya), Kayseri ve Keban (Elazığ)' da çıkarılırlar.

 10. 10 Manganez


  Ereğli (Zonguldak), Borçka (Artvin), Tavas (Denizli) de çıkarılan manganez çelik üretiminde dayanıklılığı artırmak için alaşım maddesi olarak kullanılıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı