Türk Siyasetini Konu Alan 10 Film

Dönem dönem meydana gelen siyasi olayları konu alarak beyaz perdeye başarılı bir şekilde taşıyan yapımlar...


1

Ülkemizde zaman zaman etkileyici siyasi olaylar meydana gelebilmektedir. Toplum dinamiklerini derinen etkileyen hikâyelerin beyaz perde aracılığı ile gelecek nesillere taşınması için çekilmiş, özellikle de 1980 darbesi ve sonrası konulu tarihe ışık tutan o siyasi filmler.

 1. 1 Eylül Fırtınası


  Yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz’ın oturduğu ve 2000 yılında çekilen film, darbeyi konu almaktadır. Dönemin gerçeklerinin ustalıkla işlendiği filmde Tarık Akan, Kutay Özcan ve Zara başrollerde yer alıyor.

 2. 2 Kelebeğin Rüyası


  2013 yılında vizyona giren ve Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği bu filmde 2. Dünya savaşı esnasında hayatını sürdüren iki genç şair Rüştü ve Muzaffer’in yaşam hikâyesi konu alınıyor. Filmin başrollerinde ise Kıvanç Tatlıtuğ ile Mert Fırat yer alıyor.

 3. 3 Devrim Arabaları


  1960 darbesinden sonra göreve başlayan Cemal Gürsel’in gerçek hayat öyküsünden esinlenilerek çekilen bu filmde 23 mühendisin Türkiye’nin ilk arabası Devrim’i yapmak için verdikleri mücadele anlatılıyor.

 4. 4 Vizontele


  Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği bir diğer film olan Vizontele siyasi bir konusunun olmasından farklı olarak en iyi komedi filmleri arasında da yer almaktadır.  Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın başrollerinde olduğu bu yapımda 1980 yılında siyasetten hayli uzak olan bir köyün sakinleri ele alınmıştır.

 5. 5 Vali


  Belirli bir dönem Denizli’de valilik görevinde bulunmuş olan Recep Yazıcıoğlu’nun gerçek yaşamından esinlenilerek çekilmiş bu filmde valinin başından geçmekte olan bir takım esrarengiz olaylar incelenmiştir.

 6. 6 Zübük


  Siyasi filmler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de Kartal Tibet’in yönettiği Kemal Sunal’ın ise başrolü oynadığı Zübük filmi gelir. Adeta Türk siyasetine bir taşlama niteliğinde olan bu yapım bie siyasetçini yaşamını konu alır.

 7. 7 Duvar


  1983 yılı yapımlarından bir olan Duvar filmi siyasi filmler dendiğinde akla gelen bir başka yapımdır. Ankara Cezaevinde yaşanan isyanın işlendiği filmde gerçek yaşanmışlıklar ve politik gerçekler açıkça görülmektedir.

 8. 8 Beynelmilel


  1980 darbesi ve sonrasındaki yıllarda yaşanmış trajikomik olayları konu alan film, askeri yönetime ayak uydurmaya gayret gösteren müzik grubunu ve halkı konu alıyor. Yakın siyasi tarihimizin oldukça iyi bir şekilde mizahi olarak ele alındığı bu yapımın başrolünde de Özgü Namal ve Cezmi Baskın yer alıyor.

 9. 9 Yangın Var


  Osman Sonant ile Nesrin Cavadzade’nin başrollerini paylaştığı bu filmde itfaiye aracını Diyarbakır’a götürmekte olan Koşman ile Diyarbakır’da tanıştığı Asya’nın başına gelen haller çok güzel bir dil ile anlatılıyor.

 10. 10 Büyük Adam Küçük Aşk


  Ülkemizde uzun yıllardır yaşanmakta olan Kürt meselesini tüm yönleri ile ele alan, çok küçük bir yaşta ailesini kaybeden Hejar ile emekli bir yargıç olan Rıfat Bey’in kesişen hayatları konu alıyor. Bu yapım, birbirlerinin dilini dahi bilmeyen 2 kişinin tüm hayatlarının değiştiği bir dram filmi olarak dikkat çekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey