Türk Doktorlar Yapay Damar Üretti!


0

Türkiye’de son yıllarda tıp alanında çok büyük gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde, İTÜ’de görevli olan Doktor Öğretim Üyesi İpek Yalçın Eniş, katmanlı biyobozunur yapay damar tasarladı. Tasarlanan yapay damar üretildi ve küçük hayvanlar üzerinde denendi. Yapay damarın kalp ve damar hastalıklarının tedavisi için kullanılacağı açıklandı.

Kalp ve damar cerrahisi alanında ciddi anlamda adımlar atan Türk doktorlar, bir gelişmeye daha imza attı. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doktor İpek Yalçın Eniş, kalp ve damar hastalıklarında kullanılmak üzere yapay damar geliştirdi. Danışmanlığını Öğretim Üyesi Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu’nun yaptığı doktora tezi, gerçek damarı çok iyi taklit eden bir katmanlı biyobozunur yapay damarın üretilmesi üzerine. Bulunan yapay damar, küçük hayvanlar üzerinde test edildi ve olumlu sonuç alındı. Şimdi ise büyük hayvanlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Damar Değişikliğine İhtiyaç Duyan Hastalar İçin Mucize!

Başta Baypas ameliyatı geçiren hastalar olmak üzere, bunun yapay damar tüm kalp ve damar hastalıkları için mucize niteliği taşıyor. Doktor İpek Yalçın Eniş’in 8 yıldır üzerinde çalıştığı bu çalışma, Türkiye’de yapılan ilk yapay damar çalışması. Eniş, Gerçek damar histolojisinin karmaşık yapısının, her katmanında farklı tasarım ölçütlerine sahip, katmanlı yapay damarlar ile sağlanabileceğini keşfetti. Yıllardır sabır ile üzerinde çalıştığı bu tez ile de birçok kalp ve damar hastası için umut kapısı oldu. Bir ilk ile adını dünyaya duyuran Eniş, Proje konusunda tekstil mühendisleri olarak yapay damar numunelerinin konstrüksiyon özelliklerinin tasarımı üzerine yoğunlaştık. Son yıllarda araştırma konusu, ulusal ve uluslararası araştırmacıların ilgi odağı haline geldi.” diyor. Eniş’in başlattığı ve İTÜ’de devam eden yapay damar çalışmalarına Uludağ Üniversitesi’nden akademisyenler de katkıda bulunuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı