Tüm Zamanların En Büyük Dehaları


0

Dünyanın, bir toz bulutuyken başladığı macerasında şimdiye dek 100 milyarı aşkın insana ev sahipliği yaptığı biliniyor. İnsanlığa yol gösteren, icatları ile kendisinden sonraki nesillere hayatı kolaylaştıran tüm zamanların en büyük dehaları da bu 100 milyar insan arasındadır. Yaptıkları, düşündükleri, savundukları ile fark yaratmış, sahip oldukları bilgi, beceri ve zekayı doğru yönde kullanabilmiş olan bu dehaları listemizde bulabilirsiniz.

Platon

platon
Milattan Önce 428 ve 348 arasında yaşamış olan Yunan filozofu, görüşleri ile çağının çok ötesine ışık tuttu. İki binden fazla yıl önce yazdığı eseri, günümüzde bile akıcı bir şekilde okunabiliyor. Sıkıcı ve sıradan tezlerle uğraşmak yerine metafiziği, etiği, siyaset ve estetiği konu edindi. Atina’nın en zengin ailelerinden birisinde dünyaya gelen Platon, şehrin önde gelen filozoflarından aldığı eğitimle bilincini şekillendirdi. Son olarak, Platon’un dehasını takdir ederken, onun akıl hocası Sokrates’i de es geçmememiz gerekiyor.

Leonardo da Vinci

leanardo da vinci
Rönesans döneminin en çarpıcı isimlerinden olan Leonardo da Vinci, dönemin en aykırı sanatçısıydı. Zira Rönesans sanatçılarının pek çoğu gibi bilindik bir aileden gelmiyordu. Üstelik sanat camiasında sağlam bağlantıları da yoktu. Resmî anlamda bir eğitim almamış, evlilik dışı bir ilişkiyle dünyaya gelmişti. Geometri, botanik, anatomi, mimari, savaş silahları ve heykeller üzerine yaptığı çalışmalar onu bir Rönesans ressamından çok daha öteye taşıdı. Ölümünden 500 yıl sonra dâhi, onun hayata geçiremediği icatları gerçekleştirilebiliyorsa zaten daha fazla söze de gerek yok.

William Shakespeare

william shakespeare
William Shakespeare’in net doğum tarihi ve yaşamının gidişatı hakkında fazla bilgi sahibi olmamamızla birlikte tarihin en ünlü şairi ve oyun yazarı olduğundan hiç şüphe duymuyoruz. Bu büyük sanatçının yaşamında tarihsel kayıt bazında ciddi eksiklikler var. Nerede ve ne şartlarda yaşamını sürdürdüğü bilinmez. Öyle ki, günümüze dek ulaşan üç portresinden ikisi onun ölümünden sonra çizilmiştir. Komedi ve trajedi türlerinde aynı seviyede ustalığa sahip olmasının yanı sıra güçlü kadın karakterler üretmeyi başarması onu türdeşlerinden ayırdı. Dünya genelinde 4 milyardan fazla kopyası satılan çalışmaları onu tüm zamanların en çok satan kurgu yazarı hâline getirdi.

Benjamin Franklin

benjamin fraklin
Resmi bir eğitim almayan, ağabeyinin Boston’daki matbaasında çıraklık yaparak iş hayatına girişen Benjamin Franklin merakı ve zekâ seviyesi ile çok ileriye ulaştı. Hem yazar olarak hem de matbaa sektöründe ağabeyinin ötesine geçerek ilk atılımını yapan Benjamin Franklin, 17 yaşındayken evden kaçtı. Sahip olduğu yüksek işletme zekasına rağmen başarılı bir işletme ortaya koymak Benjamin Franklin’in gerçek hedefleri arasında değildi. Amerika’nın ilk kredi kurumu kütüphanesini kurdu. Ardından açacağı kolej sonradan Pennsylvania Üniversitesi adını aldı. Yazar, matematikçi, mucit ve bilim adamı olan Benjamin Franklin’in en büyük buluşu o döneme dek ilahi bir kudret olarak kabul edilen şimşeklerin doğa olayı olduğunu ortaya koymasıydı. Bu keşfi, yıldırımlardan korunmayı sağlayan yıldırım çubuğunu oluşturmasına yol açtı. Benjamin Franklin’in o dönemde çalışma ilkelerini hazırladığı yıldırım çubuğunun prensipleri hâlâ değişmedi.

Ludwig van Beethoven

ludwig van beethoven
Bir zanaat kazanmak için 10.000 saat çalışmak gerektiği söylenir. Beethoven, onu Mozart’ın tahtını sarsacak bir müzisyen hâline getirmek isteyen babası yüzünden bu çalışma saatini genç yaşında aştı. Öyle ki 11 yaşına geldiğinde müziğe konsantre olması için okuldan alındı. Bu çalışmalarının karşılığını fazlasıyla aldı. 26 yaşına geldiğinde kulaklarda yer edinen etkileyici besteler yaptı. 45 yaşına geldiği sırada ise işitmesi artık tamamen sağır olacak kadar bozuldu. Bu problem onun tarihin en büyük bestekarları arasına girmesine engel olmadı elbette…

Nikola Tesla

nikola tesla
Cebinde Thomas Edison’a hitaben yazdığı tanıtım mektubu, elektrikli motor tasarımı ve üzerindeki kıyafetleri hariç hiçbir şeyi olmadan Amerika’ya girdiğinde yaşı 30 bile değildi. Nikola Tesla’nın elektrik motoru, alternatif akımda daha iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştı. Fakat Edison Electric Light Company, Tesla’nın çalışmalarını sekteye uğratmak için bir dizi girişimde bulundu. Bütün bu kirli hileler bile Tesla’nın alternatif akım çalışmalarının önünü kesmedi. Mucidin çalışmaları uzaktan kumandalı araçlardan, hidroelektrik santrallere dek pek çok alanda modern çağı başlattı.

Albert Einstein

albert einstein
1902’de bir lise ve üniversitenin akademik çalışmalarını reddettiği Alman doğumlu fizikçi Albert Einstein, aynı yıl İsviçre’nin Bern şehrinde patent ofisinde çalışmaya başladı. Bir patent memurunun dünyadaki bilime yön vermesi çok olası değildi ancak söz konusu kişi Einstein’sa durum biraz değişir. Zira 1905 yılında evrenin geçmişine ışık tutacak dört makalesini 12 aylık bir çaba sonrası hazırladı. Sonraki bir yılda fotoelektrik etkiyi yaratan atomun varlığını kanıtladı. Bir cismin kütlesinin enerji miktarını ortaya koyan E=mc2 formülünü ve İzafiyet Teorisi kavramlarını bilim dünyasına ve dolayısıyla tüm insanlığa sundu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı