Topuklu Ayakkabının Sağlığa Zararları


0

Topuklu ayakkabı, bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir ayakkabı modelidir. Özellikle iş hayatının ve özel günlerin vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılar, şık ve modern bir görünüm sağlamaktadır. Fakat bu sağladığı görsel güzelliğin yanında maalesef kullanan kişiye bazı zararlar da verebilmektedir. Özellikle gün içinde uzun süre kullanılması, ayak sağlığı için çok doğru olmamaktadır.

Topuklu Ayakkabıların Zararları Nelerdir?

Topuklu Ayakkabı

Ayak yapısına uygun olmayan yüksek topuk ve sivri burun gibi ayakkabılar uzun süre kullanımda kişinin sağlığına büyük zararlar verebiliyor. Leğen kemiğinde bulunan kaslar başta olmak üzere alt ekstremitede bulunan kaslarda gerilmelere yol açtığından vücutta denge kaybı ve şekil bozukluğuna sebep olabilmektedir. Ayrıca ayaklar başta olmak üzere bacaklarda ağrı olmasına sebep olurken bel ve özellikle diz bölgesinde farklı sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yaşattığı denge problemi nedeniyle, düşme ve düşme esnasında kemik kırılması, bağ yırtılmaları ve eklem yapısının bozulması gibi daha ciddi yaralanmalara da sebep olma ihtimali vardır. İskelet sisteminde yarattığı bozukluk sonucunda ayak burkulmasına yatkın bir hale gelme riskini de artırmaktadır.

Sürekli ve uzun kullanımda ise ayakların şekil yapısının bozulmasına, topuk ve parmaklarda nasır oluşmasına sebep olurken tırnak ve tırnak bölgesi yapılarının bozulmasına yol açabiliyor. Bunun sonucunda da tırnak batmaları gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Giyildiğinde sürekli olarak eklemlerde zorlama yapacağı için ileri zamanlarda kireçlenmeye yol açması, topuklu ayakkabının zararları arasındadır.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Giyilen ayakkabının topuk boyu 4.5 cm’den yüksek olmamalıdır. Bu ölçüden yüksek topuk boyu giyen kişiler uzun mesafe adım yürümüş gibi ayakların yıpranmasına neden olur. Dar burunlu ve düz tabana sahip ayakkabıları seçmek de yanlış olacaktır. Ayak yapısına uygun ve hafif tabanlı olarak tabir edilen ayakkabı seçimi en doğrusu olacaktır. Ayakkabının terletici ve ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyecek maddeler içermediğinden de emin olmanız gerekmektedir.

Ayakkabı tabanının esnekliğinin iyi bir yük emme özelliği olmalı, fermuar ve bağcık gibi detaylara sahip bir ayakkabının sıkılığı ayağı rahat ettirecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu uyarılara rağmen topuklu ayakkabıdan vazgeçmeyenler ya da giymek zorunda olanlar için ayaklarınızı egzersiz ile rahatlatabilirsiniz. Ayakkabı kullanımından sonra ayaklarınızı ılık bir suda 15-20 dakika beklettikten sonra özellikle taban kısmına yönelik masaj yaparak ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca gün içinde fırsat bulundukça ayakkabının çıkarılarak ayakların dinlendirilmesi de etkili olacaktır. Hatta iş yerinde daha sağlıklı bir ayakkabı bulundurarak, topuklu ayakkabı giyimine ihtiyaç duyulmayan durumlarda ayakkabı değişimi de yapılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey