Teoman Kendi Hayatını Kaleme Aldı: Fasa Fiso


0

Şarkılarıyla bir döneme damga vuran ve rock müziğin efsaneleri arasında girmeyi başaran Teoman, bu sefer kendi hayatını kâğıda dökmek için eline gitar yerine kalem aldı. Çocuk Teoman’ın nasıl rock yıldızı Teoman’a dönüştüğünü anlatan, zaman zaman şarkı sözlerinin, yaşadığı hikâyelerin, verdiği röportajların da eşlik ettiği kitabı ‘’Fasa Fiso’’ geçtiğimiz 6 Nisan’da raflarda yerini aldı.

Fasa Fiso’un Hikâyesi

Fasa Fiso Hikayesi

Teoman, ‘’Fasa Fiso’’ kitabını öncelikle yirmi yılı aşkın süredir bekleyen röportaj arşivinden seçimler yaparak yayınlamayı tasarladığını anlatırken daha sonra aklına gelen gazetelerde ve dergilerde yazdığı yazıları da ekleyerek işi daha farklı boyutlara götürmüş. Sonunda kendi kitabının yazarı olmuş. Tabi iş ciddiye binince az da olsa tedirgin olduğunu söylüyor. Yaşadığı tüm hikâyelerin kronolojik sıraya koymasına rağmen araya röportajlar, eski yazıları girince otobiyografinin dışına çıktığını söylüyor.

Peki, Kitapta Neler mi Var?

Fasa Fiso'da neler anlatılıyor

Teoman kitabında birçok şeyi anlattığını söylüyor. Çocukluk bakış açıları, hayatı, müziği ve daha birçok şeyi anlamlandırma çabaları, büyüme sancıları, kafa karışıklıkları, hedefleri, değişimini ve sonunda geldiği noktadan geçmişinin nasıl gözüktüğünü anlatmış. Çocukluk döneminden gençliğe adım attığı ilk zamandaki olayları ve kişileri anlatmış kitabında! Hatta ayrı bir yeri olduğunu söylüyor geçmişinin ve çocukluk hikâyelerinin! Bu yüzden kitabında da o dönemlerin çocuk kişiliğini nasıl etkilediğini anlatmış.

Elbette müziğin ve yaptığı işin, şarkılarını ve kendisini nasıl etkilediğinden de söz etmiş. Çocuksu bir duyguyla etkilendiğini, bu yüzden müziği de bu bakış açısıyla yaptığını paylaşıyor. O günleri anlatırken tabi ki kendisini etkileyen, çocukluğundan bugüne birçok kişiye de yer vermiş kitabında.

Neden Bu Kitabı Çıkarmak İstemiş?

Teoman neden kitap çıkardı

Teoman bu sorunun birden fazla cevabı olduğunu söylüyor. Sevdiği bir sanatçı hakkında her şeyi bilmek istemesi, röportaj okumayı ve olaylara farklı gözlerle bakan birilerinin fikirlerini duymayı çok sevmesi bu kitabı yazmaya iten sebeplerden bir kaçı. Hatta bu röportajların sadece etkilenmek için değil kendi bakış açısını oluşturmasında yardımcı olduğunu söylüyor. En önemli nedenini ise yapacağı her işe farklı boyut katacağını düşündüğü sanatçı kişiliğinin olması olarak görüyor.

Son olarak Teoman’ın kendi ifadesiyle ‘’Kitaptaki hikâyeleri “light” bir perspektiften yazmaya çalıştım. Geçmişin dertlerini ve üzüntülerini de bu perspektiften yansıtmaya baktım. İnsanlar bu kitaptan çıktıklarında, hafif hissetsinler istedim. Çok önemli hikâyeler beklemeyin okurken.  Eninde sonunda çocuksu bir mesleğe hayatını vermiş bir kişinin hikâyelerini okuyacaksınız. Ne kadar önemli olabilir ki bu hikâyeler? Zaten o yüzden kitabımın adı da, Fasa Fiso.’’ diyerek bitiriyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı