Gelişen Teknolojinin Geleceğini Tehdit Ettiği 10 Meslek Kategorisi

İş hayatımıza kadar giren teknolojinin yakın zamanda tehdit unsuru oluşturabileceği 10 meslek grubunu siz değerli okurlarımız için hazırladık.


2

Çeyrek yüzyıl öncesine kadar teknolojinin sadece hayatımızı kolaylaştıracak yeniliklerini tahmin edebiliyorduk. Oysa sınırı bulunmayan ve sürekli yenilenen teknoloji artık iş ve istihdam alanında da bizlere savaş açmış durumda. Şimdi gelin ve yaptığınız işin teknolojik ürün ya da cihazlar altından tehdit altında olup olmadığına birlikte göz atalım.

 1. 1 Seyahat Acenteliği


  Eskiden seyahat, gezi amaçlı planlar için seyahat acentelerine başvurmak ve hem istenilen şekilde hem de beklenilen fiyat ücretleriyle hizmet almak revaçtaydı. Ancak artık bu uğraş, yerini bilgisayar ve cep telefonlarına bıraktı. Öyle ki kurumsal pek çok şirket, rekabetini dijital dünyaya taşıdı. Daha az personel maliyeti ile çok daha hızlı ulaşılabilir olan bu sistemler müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyebiliriz.

 2. 2 Vergi Memurluğu


  Ülkemizde halen oldukça aktif bir meslek olan vergi memurluğuna yine de çok güvenmeyin deriz. Çünkü dünyanın sayısız ülkesi vergi tahsilat ve diğer tüm işlerini dijital alana çoktan taşıdı bile. Dolayısı ile her geride bıraktığımız sene daha az vergi memuruna ihtiyaç olduğunu da şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.

 3. 3 Gazete Basım İşletmeciliği


  İnternetin ve dolayısı ile teknolojik cihazların olması gazete baskıcılığı mesleğinin hızla küçülmesi tehdidini doğuruyor. Konu ile ilgili uzmanlar, dijital dünya da haberlere tek tıkla ulaşılabilir olmasının bu mesleğin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulamaktadırlar. Kağıt israfı ve dolayısı ile çevreye sağlayacağı katkı da göz önünde bulundurulursa, mesleğin tarihin sayfalarında yer alacak olması sizleri şaşırtmamalıdır.

 4. 4 Tercümanlık / Çevirmenlik


  Geçmiş senelerde hukuki, akademik, bilimsel ve iş hayatımızda yabancı dilin yaygın olmaması nedeniyle çevirmenlik mesleğine olan rağbet fazlasıyla yoğundu. Ancak teknolojinin önlenemez gelişim ve değişimi bu mesleği tehdit altında tutuyor diyebiliriz. Çünkü artık herhangi bir yabancı dili istediğimiz herhangi bir dile çevirmek için akıllı telefonlar yeterli olabiliyor.

 5. 5 Sekreterlik


  Dosyalarımızı düzenleyen, programımız hakkında bilgiler veren, bize sürekli hatırlatmalarda bulunan çalışanlara sekreter deniyor. Ancak artık bu iş dalı da tarihin tozlu sayfalarına karışacak gibi. Çünkü gelişmiş fonksiyonellikleri ile kullandığımız dijital asistanlar, özenle yazılmış iş uygulamaları ve hatırlatıcı gibi seçenekler sekreter arayanların sayısını her geçen gün daha da azaltıyor.

 6. 6 Santral Operatörleri


  Belki de hemen hemen biten mesleklerden birisi de santral operatörlüğüdür. Eskiden bir kişiye bağlanmak için bizi yönlendiren bu kişilerin yerini dijital ve otomatik yönlendirmeler aldı. Tuşlara basarak erişim sağladığınız bölümler için telefonunuz üzerinden ilgili numaraları çevirmek yeterli olabiliyor.

 7. 7 Kitapçılık


  Günümüzde kütüphaneler tabi ki hala daha aktif. Ancak eskiden olduğu gibi aradığımız kitabı bulmak için illa ki kütüphanelere gitmek şart değil. Mobil telefonların uygulama indirme mağazalarında her kitabı ücretli ya da ücretsiz seçeneğiyle telefonlarınıza indirebiliyorsunuz. Hatta bu kitapların bazılarının artık okuma değil, dinleyerek bitirebildiğinizi de söyleyebiliriz. Son yılların fenomeni sesli kitap ve diğerleri, kitapçılık mesleğinin popülerliğini asgari düzeye indirmiş durumda.

 8. 8 Finans Uzmanlığı


  Yatırım, kar ve zar dengesi gibi konularda uzman kişilerden destek alınması olmazsa olmazdı. Ancak geliştirilen algoritmalar insanlardan çok daha hızlı düşünen yapay zekaya sahip finans uzmanlığı teknolojisini geliştirdi. Halen daha finans uzmanı olmak istiyorsanız, bu kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 9. 9 İnsan Kaynakları


  İş arama ve bulma sisteminin net dünyasına taşınması artık şirketlerin insan kaynakları departmanı için belirlediği çalışan sayısını azaltmış durumda. Dolayısı ile insan kaynakları alanında kariyer yapmak isteyenleri gelecekte riskin beklediğini söyleyebiliriz.

 10. 10 Emlakçılık


  Emlak bulmaya dair mobil uygulamalar ve emlak ilan siteleri o kadar yaygın hale geldi ki artık dükkan dükkan gezip bir emlakçı bulmaya gerek duyulmuyor. İş geleceğinizi emlak piyasasında yer almak üzerine inşa ediyorsanız yine de son bir kez düşünün önerisinde bulunabiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı