Teknolojiyi Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler


2

Teknoloji, insanoğlunun bilimi kullanarak insan hayatını kolaylaştırdığı kolaylaştırmasıyla bilinir. Hayatımızın merkezinde olan teknoloji, gün içerisinde ağzımızdan düşürmediğimiz bir kelime haline gelmiştir. Önceleri dönemlere teknolojinin bu kadar ön plana çıkacağını tahmin bile edemezdik. Teknolojinin geldiği noktayı anlatmak ve aklınız da yer edebilmesi adına sizler için güzel ve unutulmaz filmler seçtik.

2001:Bir Uzay Macerası (2001:A Space Odyssey)

2001:Bir Uzay Macerası

IMDb: 8,3

1968’ de gösterime giren filmde, insanlar tarafından pek de anlaşılamadı. Neden mi? O yıllarda rağbet görmeyen bilim kurguya benzer bir hikaye izlediler. Üzerinden çok zaman geçmesine rağmen hala teknolojik yolculuğu ele alan filme halen rast gelemedik.

Wikileaks: Beşinci Kuvvet (Wikileaks: Fifth Estate)

Wikileaks: Beşinci Kuvvet

IMDb: 6,2

Wikileaks’ın ilk kurulduğu dönemi ve kurucuları J.Assange ile Daniel Domscheit-Berg arasındaki bağı anlatan yapım, dönemin büyük yankı uyandıran olayını tekrar gündeme taşıyor.  Wikileaks’ın açığa çıkarttığı belgeler, ilerleyen zamanlarda ikili arasında gerginliğe yol açmış ve arkadaşlıklarını etkilemesi anlatılmıştır.

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of the Silicon Valley)

Silikon Vadisi Korsanları

IMDb: 7,3

Filim’ de beş arkadaş tarihin en büyük teknoloji şirketlerini kurmuştur. Belgesel tadındaki filmde, kendi aralarında yaşadıkları dostluklarıyla da sinemalarda yerini almıştır.

Enigma (The Imitation Game)

Enigma (The Imitation Game)

IMDb: 8,0

II.Dünya savaşı sırasında, İngilizler Almanların şifreleme yöntemi Enigma’yı  çözebilmek için çok uğraşmış fakat sonuca ulaşamamıştır.  İngilizler bu programı çözebilmek için Ülkenin en iyi beyinleri toplar ve bunlardan biride farklı çalışmalarıyla tanınan Ünlü İngiliz matematikçi Prf.Alan Tuning’dir.

Azınlık Raporu (Minority Report)

Azınlık Raporu

IMDb: 7,7

Philip K. Dick’in kısa öyküsünden alınan,  2054 yılında Washington DC’de geçen aksiyon filmidir. Azınlık Raporu, dedektif Anderton bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlemeden farkedip suçluları yakalayan polis biriminin başındadır. Beklenmedik bir şekilde her şey tersine döner ve avcı artık av olmuştur.

Wall-E

Wall-E

IMDb:8,4

Wall-E aslında insanlara hiç de çocuksu mesajlar vermiyor. 28. yüzyılda geçen olay aslında bir robotun tek başına kalması ve insanların bıraktığı kirli hayatı nasıl düzene soktuğunu ele alıyor.

Ulu Ortaca Yaşıyoruz (We Live in Public)

Ulu Ortaca Yaşıyoruz (We Live in Public)

IMDb: 7,2

2009 yılında yapılan bu belgesel türündeki film, insanların internet ortamında asıl kimliklerini gizleyerek kendilerini bambaşka biri olarak gösterdikleri ve gerçek dünyalarından bir o kadarda uzak kaldıkları anlatılmakta.

Çöküş (Collapsus)

çöküş

IMDb: 7,2

I. Dünya Savaşı sırasında yaşanılan öfkenin, şiddetin, çarpışan insanların öyküsünü anlatmıştır. Berlin zor günler geçiriyor, Hitler şehri terk etmek istemiyor ve teslim olmamak için intihar ediyor. Çöküş’te Hitlerin son günlerini özel sekteri Traud Junge’nin gözünden anlatılıyor.

Pi

pi

IMDb: 7,4

Max’ın matematik meraklısı ve Pi sayısına takıntılı olması gidişatının nasıl olduğunu aslın da gözler önüne seriyor. Max,  artık doğanın büyük sırrını çözüp insanlara aktarmak istiyordu fakat yaptığı çözüm yolu kendini de bir çıkmaza sokmuş ve karmaşık hal almıştı.

Gattaca

Gattaca

IMDb: 7,4

Önemli mevki ve amaçlar için, Teknolojiyi kullanarak yeni bir insan ırkı üretilmiş olup insanlığı soyutlayarak onların yerini almak isterler. Vincent sağlık sorunlarından dolayı uzaya gidemediğinden dolayı Gattaca adında şirket kurar ve burada sağlıklı bir insanın yerine geçmesi anlatılmaktadır. Özgün diliyle sürükleyici olan bu filmin başrollerinde E.HawkeJude Law ve Uma Thurman oynamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı