Tarık Akan’ın Rol Aldığı En İyi Filmler


2

Türk sinemasına Hababam sınıfındaki Damat Ferit rolüyle özdeşleşen adını altın harfle yazdırmış efsane isim Tarık Akan, aldığı tüm rolleri altından başarıyla kalkmıştır. Yeşilçam’ın yakışıklı ve bir o kadar da çapkın oyucusu Tarık Akan birçok filmde rol almış, uslu durmayan yaramaz sevgili rollerinin aranan yüzü olmuştur. Özellikle 70’li yıllarda Yeşilçam’ın vazgeçilmez jönü haline gelmiş, fiziği, saçları ile genç kızların sevgilisi olmuştu. Peki, Tarık Akan kimdir ve Tarık Akan filmleri arasında en iyi filmler hangileridir?

Tarık Akan Kimdir?

tarık akan kimdir

Asıl adı Tahsin Tarık Üreğil olan Tarık Akan, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının mesleği sebebiyle öğrenimi farklı illerde görmek zorunda kalan oyuncu, babasının emekliliğinin ardından İstanbul Bakırköy’e yerleşmiştir. Makine yüksek mühendisliğini bitirmiş daha sonra Gazetecilik yüksekokulundan mezun olmuştur. 3 çocuğu olan Tarık Akan 16 Eylül 2016 yılında hayatını kaybetmiştir.

Tatlı Dillim-1972

Tatlı Dillim - Tarık akan Filmleri

Basketbol meraklısı ve aynı zamanda tıp öğrencisi olan Ferit, takımının ve çevresinin güzide çapkınıdır. Maçtan önce kamp yapmak için gittikleri bir köyde gördüğü öğretmen Emine’nin kalbini çalmak için yaptığı çaba ve sonrasını izlemeye değer.

Canım Kardeşim-1973

Canım Kardeşim

Çok ses getiren bir Tarık Akan filmi. Halit Akçatepe ile birlikte amansız hastalığı olan küçük kardeşlerinin son günlerini iyi geçirmeleri için yokluklar içindeki çabasını anlatıyor. Ağlayarak izleneceğiniz türden bir film.

Yalancı Yârim-1973

Yalancı Yarim

Yine çapkın ve haylaz bir delikanlı rolünde karşımıza çıkan Tarık Akan filmi. Zengin abisinin gönderdiği parayla geçinen Ferdi, nişanlı olduğunu düşünen abisinin ani ziyaretiyle kendisine acilen nişanlı bulmak zorunda…

Mavi Boncuk-1974

Mavi Boncuk

Ünlü şarkıcı Emel Sayın’ı kaçıran bir grup arkadaşın hikâyesi anlatılıyor. Dinlemeye gittikleri gazinoda gördükleri muameleden rahatsız olup, gazino sahibine bir ders vermek için bu çılgın planı yaparlar. Filmin sonunda aşk hikâyesine dönen bir Tarık Akan filmi.

Hababam Sınıfı-1975

Hababam Sınıfı - Tarık Akan Filmleri

Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz’ın Türk sinema tarihinin efsaneleri arasına girmiş Tarık Akan filmi. Damat Ferit rolüyle kadronun unutulmazları arasında yerini almıştır.

Bizim Aile-1975

Bizim Aile

Usta oyunculuların bir arada olduğu bir yapıt. Yaşar Usta’nın fabrikatör Saim Bey’e söyledikleri hala kulağımızda. Evin büyük oğlu Ferit rolündeki Tarık Akan unutulmayacak bu filmin başrolünde.

Ah Nerede-1975

Ah Nerede - Tarık Akan'ın En İyi Filmleri

Üç kardeşin İstanbul’a üniversite okumak için gönderildiği ancak birinin siyasi, birinin kumar diğerinin de çapkınlık peşinde koştuğundan habersiz olan babanın olanları öğrenmesiyle ortalık karışır. Tabi ki çapkın Ferit rolünün sahibi Tarık Akan.

Sürü-1978

Sürü

Senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı, yönetmen koltuğunda Zeki Ökten’inin oturduğu bir Tarık Akan filmi. Türk filmleri arasında şüphesiz önemli bir yeri olan Sürü, aşiretler arası hesaplaşma ve toplumsal ilişkileri konu almış.

Maden-1979

Maden - Tarık Akan Filmleri

Zorlu şartlar altında çalışmalarına karşılık daha insani koşullarda olmak için patronlarına karşı verdikleri mücadeleyi konu alan politik bir Tarık Akan filmi. Başrolünde Cüneyt Arkın, Halil Ergün ve Hale Soygazi vardı.

Yol-1981

Yol

Politik filmler içinde yerini almış Yol, tamamlanmasının ardından ülkemizde tam 17 yıl sonra gösterime girmiştir. Yılmaz Güney’in yazıp yönettiği filmin başrolünden Tarık Akan vardır ve Tarık Akan filmleri arasında öne çıkan bir filmdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı