Tarihte Yolculuk Yapmanızı Sağlayacak En İyi Yabancı Tarihi Diziler


0

Tarihi dizi izlemeyi seviyorsanız listemizdeki dizilere mutlaka göz atmalısınız. Sizleri tarihte yolculuğa çıkaracak  için en iyi tarihi dizileri listeledik…

Peaky Blinders

peaky blinders

IMDb Puanı: 8,8

En çok izlenen tarih dizilerinden biri olan Peakly Blienders dizinin izleyicide hissettirdiği nostaljik havası ile en iyi dizilerden bir tanesi. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki Birmingham, İngiltere’de var olan ‘Peakly Blienders’ çetesini konu alıyor. Suç-drama türündeki dizi Tommy Shelby rolünde yer alan Cillian Murphy etrafında dönüyor. Dizi 2013’te başladı ve şuan 4 sezonu bulunmakta… 5. Sezonunun 2019’da yayınlanması planlanıyor.

Rome

IMDb Puanı: 8,8

205 yılında başlayan dizi 2 sezon yayınlanarak son buldu. Altın Küre ve Emmy Ödülleri dahil birçok ödüle aday gösterilen dizinin ilk sezonu MÖ 49’larda Julius Ceaesar dönemini, yönetimi ve Roma İmparatorluğu’nun Galya ve Mısır’daki mücadelelerini ve ülke içindeki yaşananları konu alıyor. İkinci sezonda ise Sezar’ın varisi olan Oktavius ve Marcus Antonius arasındaki çekişme izleyicilere sunuluyor.

Vikings

IMDb Puanı: 8,6

Viking dizisi benim favori dizilerimden bir tanesi. Tarih ve geçmişte kurulan uygarlıklara götüren dizi Barbar olarak bilinen Vikinglerin yaşamlarından kesitler, savaşlarını gözler önüne seriyor. Efsanelere konu olan ve üzerine birçok kitap yazılan bu topluluğu dizi gözler önüne seriyor.  8-11.yy efsanelerinden olan Vikingler denizlerin hakimi olduğu kadar barbar ve savaşçı bir kavim olarak da bilinirdi. Vikings dizisi Norsların yani Vikinglerin en bilindik savaşçılarını konu alıyor. İskandinavların atalarının gerçekten Vikingler mi olduğu konusu da kafa kurcalayan bir taraf oluyor. Vikinglerin lideri Ragnar Lothbrok’un hayatını konu alarak başlayan dizi fethedilen yerleri, oğullarının yaşamlarını da işleyerek bu kavimin geleneklerini de gözler önüne sererek izleyicilerinde merak uyandırıyor. Sizlerde hem tarih hem de savaş dizisi arıyorsanız bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.

The Crown

IMDb Puanı: 8,7

Kraliçe II. Elizabeth’in 2. Dünya Savaşı sonrasında İngiltere’de yaşadığı zorlu dönemi konu alan dizinin senaryosu Peter Morgan tarafından yazıldı. Dönemin en dikkat çekici konuları olan siyaset, kültür ve aşkı iç içe seyirciye sunan dizide Kraliçe Elizabeth’i Claire Foy canlandırıyor. Çok fazla izleyici kitlesine ulaşmayı başaran dizi Netflix’te yayınlanıyor ve 2 sezonu bulunmakta.

Deadwood

IMDb Puanı: 8,7

3 sezon yayınlanan dizi 2004-2006 yılları arasında izleyicisi ile buluştu. 1870’li yıllarda Güney Dakota bölgesinde bulunan Deadwood isimli madenci kasabasının ABD ile yapılan anlaşma doğrultusunda sınırları dışında bulunan altın madenlerinden dolayı iflak edilmesini konu alır. Dizi küçük bir madenci kampı olarak kurulan bu yerleşim yerinin zamanla büyüyerek kasabaya dönüşmesini anlatıyor. Sekiz Emmy ödülü ve bir Altın Küre ödülü alan dizinin baş rollerinde Ian McSane oynuyor.

Downton Abbey

IMDb Puanı: 8,7

Downton Malikesi’nde yaşayan Crawley ailesinin hayatını konu alan dizide Grantham Kontu Robert Crawley malikesinde ki yaşam 1012 Titanic’in batması ile değişecektir. Crawley ailesi bu kazada iki varisini kaybeder.

John Adams

IMDb Puanı: 8,6

Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluşunu konu alan dizi 1770 yılının soğuk kışında Boston’da geçmektedir. Dizi Amerika’nın kuruluşunun ilk 50 yılını ve idealist avukat John Adams’ın ABD başkanlığına yükselmesine kadar olan zaman dilimini konu alıyor. Dizi 2008’de tek sezon olarak yayınlanmıştır.

Boardwalk Empire

IMDb Puanı: 8,6

1920 yılında yaşanan ABD buhranını anlatan dizi içkinin yasaklanmasından sonra Mafya olan Bay Thompson’un bunu fırsata çevirmesini ve karşısına çıkan zorlukları konu almaktadır. 2010 yılında yayınlanmaya başlayan dizi 5 sezon devam etmiştir.

Babylon Berlin

IMDb Puanı: 8,5

1929 yılının büyük bunalımı ve siyasi baskı ile dolu dönemine sizleri götürecek bu dizi Komiser Gereon Rath’ın bir davayı çözmek için Berlin’e gönderilmesi ile başlar. Basit olarak gördüğü davaların aslında karmakarışık ve hayatını büyük ölçüde etkileyeceğinden habersiz olan Komiser bir yandan uyuşturucu, bir yandan siyaset ve cinayetin ele geçirdiği Berlin şehrini gözlemlemeye başlamasını konu alan dizi de Komiser karakterini Volker Bruch canlandırmaktadır.

The Knick

IMDb Puanı: 8,5

Dizi 1900’lü yıllarda antibiyotiğin henüz keşfedilmediği ve hastalıkların artarak ölüm oranlarının yükseldiği zorlu bir dönemi gözler önüne seriyor. Dizi, New York’ta bulunan Knickerbocker Hastanesi’nde geçen olaylar ameliyatın eskiden bir bilim olmadığı teorisi ile ön plana çıktığı ve tıbbın gelişmesine adım adım tanık olunurken diğer yandan yaşanan acı gerçekleri izleyiciye sunuyor. 2014’te başlayan dizi 2 sezon yayınlamıştır.

Generation War

IMDb Puanı: 8,5

2.Dünya Savaşına konu alan dizi 1941 Berlin’inde geçiyor. Mini bir Alman yapımı dizisi olan Genration War savaştan sonra farklı yerlere savrulan 5 arkadaş etrafında dönüyor. Birlikte büyüyen, anı mahallede oynayan bu 5 arkadaşın Noel gecesi kazandıkları zaferi kutlamak için tekrar bulmak için sözleşirler.

Spartacus: Kan ve Kum

IMDb Puanı: 8,5

73-71 yıllarında yaşayan Trakyalı asker Spartacus’ün köle olarak yakalanması ve gladyatöre dönüşmesini konu alan dizi 3 sezon yayınlanmıştır. Dizi aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır ve başrolünde Andy Whitfield yer alıyordu.

Poldark

IMDb Puanı: 8,4

İngiliz yazar Winston Graham’ın 12 serilik “Poldark” adlı kitabından uyarlanan dizi 2015 yılında yayınlandı. Dizi Ross Poldark 3 yıl boyunca ordu için savaşan ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görerek sil baştan bir hayata başlamaya karar vermesini konu alıyor. Dizi 4 sezon devam etmiştir.

The Last Kingdom

IMDb Puanı: 8,3

Bernand Cornwell’in SAvaş Lordu Yıllıkları adlı kitap serisinden uyarlanan dizi İngiliz Kralı’nın oğlu olan Ulthred’in babasının ölümünden sonra Kont Ragnar tarafından köle olarak Paganların yaşadığı bölgeye götürülmesini konu alıyor. Büyüdükten sonra evine dönen Ulhtred amcasının tahta geçtiğini ve ölümle burun buruna olduğunu öğrenmesi ile gelişen dizi 9.yüzyılda geçmektedir.

Victoria

IMDb Puanı: 8,2

Kraliçe Victoria’nın 18 yaşında tahta geçmesiyle başlayan yeni dönemi anlatan dizi Netflix’te 3 sezon yayınlandı.  Genç kızın hayatı bir günde kökten değişiyor ve kendini ülke yönetirken buluyor.

Wolf Hall

IMDb Puanı: 8,1

Reform hareketinin kurucularından Thomas Cromwell ve o dönemin İngiltere Kralı VIII.Henry’nin merkezinde olduğu dizi tarihi bir döneme ışık tutuyor. “Bring Up The Bodies” kitabından uyarlanan mini dizi 6 bölümden oluşuyor ve 2015 yılında yayınlandı.

The Terror

IMDb Puanı: 8,1

1847 yılını konu alan dizi Kraliyet Donanması’nın Northwest Passage’ı bulmak için çıktığı yolu ve maceraları anlatıyor. Zorlu koşullarla mücadele ederek paronayaklaşan donanmanın zorlu hayatta kalma mücadelesini anlatan dizi 2018 yılında Dan Simmons’ın kitabından uyarlanmıştır.

Marca Polo

IMDb Puanı: 8,1

2014 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi 2 sezon devam etti. Kubilay Han’ın hükümdarlık yaptığı 13. Yüzyıl Çin’inde ünlü Venedik Gezgini olan Marco Polo’nun maceralarını konu alan dizi izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

The Tudors

IMDb Puanı: 8,1

İngiliz tarihinin en ünlü krallarından olan Henry’in hayatını konu alan dizi sizi 1500’lü yıllara götürüyor. Metresi ile birlikte olmak için yeni bir din akımı yaratarak karısından boşanan Henry’nin hayatını anlatan dizi 10 bölümlük 4 sezondan oluşuyor.

A Young Doctor’s Notebook & Other Stories

IMDb Puanı: 7,9

1917 yılında geçen dizi İngiliz kara komedisi olarak izleyicilerinin karşısına çıktı. Tıp fakültesinden mezun olan Dr. Vladmir Bomgard’ın gençliğini ve 16 yıl sonraki hayatını konu alan dizi 2012 yılında başlayıp 2013 yılında son buldu.

Alias Grace

IMDb Puanı: 7,9

Margaret Atwood’un 1996 yılında yayınlanan kitabından uyarlanan dizi yaşanmış bir hikayeyi izleyicilere sunmakta. 2017 yılında 6 bölümlük mini dizi olarak yayınlanan dizi 1800’li yıllarda ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etmek zorunda kalan Grace Marks’ın hizmetçi olarak çalıştığı ev sahibi Thomas Kinnear’ı öldürmekle suçlanmasını konu alıyor. Psikaytr Simon Jordan ise Grace’in akli dengesinin bozuk olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

The Borgias

IMDb Puanı: 7,9

İrlanda-Kanada ortak yapımı olan dizi 2011-2013 yılları arasında yayınlandı. Borgia ailesi reisi olan Rodrigo Borgia’nın papalık tahtına çıkışını konu alan dizi tarihi-dram tadında.

Trust

IMDb Puanı: 7,6

Zengin iş adamı John Paul Getty’nin torunun kaçırılmasını konu alan dizi 1970’li yıllarda geçmektedir. Torununa karşılık fidye isteyenlere fidye vermek istemeyen cimri John olaylara farklı bir yön veriyor ve torununun hayatını tehlikeye atıyor. Bu yıl hayatımıza giren dizinin her sezonu ayrı bir 10 yılı anlatacağından 5 yıla yakın devam etmesi bekleniyor.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı