Bir Şehrin Tarihine Tanıklık Eden 7 Efsane Köprü

Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan 7 tarihi köprüsünü merak ediyorsanız, cevabını makalemizde bulabilirsiniz.


3

Şehirlerimizin adeta simgesi haline gelmiş ve pek çok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi köprüler listemizi keyifle okumanızı diliyoruz.

 1. 1 Çifte Köprü Arhavi – Artvin


  Arhavi ilçesinin Ortacalar bucağında bulunan köprünün ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ancak iki dik konumda birbirine bağlanan köprünün birleşimi sizi tahmin ettiğinizden daha fazla etkileyecektir.

 2. 2 Koyunbaba Köprüsü Osmancık – Çorum


  Fatih Sultan Mehmet, hayır duasını almak için Koyun Baba’yı ziyaret eder. Koyun baba kendisinden köprü yapmasını ister ama padişahın ömrü yetmez. Bu vasiyeti oğlu Sultan Bayezid yerine getirir ve Kızılırmak nehri üzerine bu tarihi köprüyü inşa ettirir. Yapım tarihinin 1484-85 yılları olduğu biliniyor.

 3. 3 Mikron Köprüsü Çamlıhemşin – Rize


  18. yüzyılda yapılan köprünün dönemin varlıklı kişileri tarafından yapıldığı söyleniyor. Fırtına vadisi üzerinde bulunan köprü 12 metre yükseklikte ve 30 metre uzunluğunda. Sel olma riskine karşı köprünün ayaklarının açıklıkları geniş tutulmuş denebilir. Kemeri kesme taştan olan köprü, moloz ayaklara ve briket korkuluklara sahip.

 4. 4 Talazan Köprüsü Niksar – Tokat


  Ne zaman yapıldığına dair tam tarih verilmeyen tarihi köprüler arasındadır. Erbaa ve Niksar karayolunun üzerinde bulunmaktadır. Uzun yıllar öncesinde sel felaketi nedeniyle zedelenen köprünün uzunluğu tam 134 metredir. Mimari olarak Selçuklu döneminin izlerini taşımaktadır. Defalarca kez tamir edilip, onarılmıştır.

 5. 5 Alçak Köprü – Amasya


  Köprü sayısının bir hayli fazla olduğu Amasya’da şehri adeta ikiye ayıran ve tam 10 asır öncesine uzanan bu köprüsüyle biliniyor. Oldukça değişik mimariye sahip Alçak köprü, zaman içerisinde alüvyon yataklarının suyla dolmasıyla nehir seviyesine gelmiştir. Irmak tabanında bulunan kemerlere oturtulan köprünün, ayak mimarisi ise dörtgen şeklindedir.

 6. 6 Taşköprü – Kastamonu


  İçinde bulunduğu ilçenin adını taşıyan köprü, kötürüm olan Celaleddin Beyazıd adına 1366 yılında yaptırılmıştır. Yedi kemeri bulunan köprünün günümüzde 6 kemeri açıktır. 68 metre uzunluğa sahiptir. İlk yaptırıldığı ile günümüzdeki hali arasında belki de en çok farklılık bulunan köprü olma durumundadır.

 7. 7 Kiremitli Köprü (Hapsiyaş Köprüsü) Of – Trabzon


  Tek gözlü kemerden yapılmış tarihi köprüler listesindedir. Eski yöntemlerle inşa edilmesine rağmen, görsel anlamda son derece etkileyicidir. 2002 senesinde aslına uygun restore edilen köprünün 1996 senesinde ‘Anıtsal Eser’ statüsü aldığını da söylemek isteriz. Kiremitli çatısı, ahşap malzemeden yapılmış gövdesi ve diğer özellikleri ile kesinlikle gördüğünüzde hayranlık uyandıran mimari olduğunu söyleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı