Tarih Boyunca Kullanılan İşkence Yöntemleri

İtiraf ettirmek veya cezalandırmak amacıyla tarih boyunca kullanılan en akıl almaz işkence yöntemleri


2

Tarih boyunca insanoğlu çeşitli sebeplerden dolayı işkence yapma yöntemine başvurmuştur. İnsanların bu tarz akıl almaz ve insanlık dışı bir yöntemi birbirlerine nasıl yaptıkları ise ayrı bir muamma! Bir gün tüm bu yöntemlerin terkedilmesi dileğiyle en akıl almaz işkence yöntemleri

İçerik rahatsız edici olabilir!

 1. 1 Kafir Çatalı


  İki ucunda da sivri çatalların bulunduğu bu alet, bir kayış ile boyuna geçirilerek kurbanın tavana asılmasını sağlıyor. Kurban herhangi bir şekilde boynunu düşürürse iki tarafta da yer alan çatallar kurbanın çenesine ve göğsüne geçiyor. Kurbanın uyumasına müsade edilmeyen bu yöntemde eğer uyursa çatallar kurbana geçerek acılı bir şekilde öldürüyor.

 2. 2 Çivili Tabut


  Çoğunlukla kurbandan istenilen cevapları duymak için kullanılan bu yöntemde, içinde çelik çiviler yer alan bir kabin kullanılıyor. Kabinin içine yerleştirilen çiviler kurbanın hareket etmesi halinde kurbana acı vererek vücuduna giriyor.

 3. 3 Kurşun Püskürtücü


  İşkence için kullanılan en etkili yöntemlerden birisi olan bu yöntemde, aletin içine erimiş kurşun, kzıgın yağ, erimiş gümüş, kaynar su ve katran konularak kurbana püskürtülür. Kurbanın daha çok en çok acı çekeceği bölgeler tercih edilmiştir. Bunlar ise genelde gözler ve mide bölümü olmaktadır. Çok acılı ve ıstırap veren bir ölüme neden olmaktadır.

 4. 4 Askı


  Kurbanın kol ve bacaklarının çıkarılarak acı verilmesi üzerine tasarlanmış bu alette, kurban ellerinden ve kollarından alete bağlanır. Masanın her iki tarafında yer alan kollar kullanılarak germe işlemine başlanır. Kollar ve bacaklar yerinden çıkana kadar devam eden bu acılı ve ağrı verici işlem, bazen kolların ve bacakların vücuttan tamamen koparılmasına kadar devam etmiştir.

 5. 5 Sıçan İşkencesi


  Orta Çağ insanının bulduğu en acılı işkence yöntemlerinden birisi de bu yöntemdir. Bu yöntemde büyük sıçanlar altı açık bir kafesin içinde kurbanın karın bölgesine yerleştiriliyor. Buraya kadar her şey normal ama kafesin üzerinde yakılan ateş olayın seyrini değiştiriyor. Ateşten kaçmak isteyen sıçanların alt kısma yönelmesiyle işkence başlıyor ve sıçanlar kaçış için kurbanın karnını parçalıyor. Kurban yavaş yavaş acı çekerek can veriyor.

 6. 6 Asma, Hadım Etme, Koparma


  İngiltere'de Orta Çağ dönemlerinde kullanılan bu yöntem ile binlerce kişi öldürülmüştür. 1814 yılında yürürlükten kaldırılan bu yöntem, vatan hainlerini cezalandırmak için kullanılmıştır. Kurban, parmaklık adı verilen bir çerçeveye bağlanıp kısa süreli boğulmalar yaşatılarak asma adı verilen bölüm gerçekleştiriliyor. Daha sonra bağırsakları dışarı çıkartılarak genital bölgesi koparılıp gözleri önünde yakılıyor. Bu bölüm ise işkencenin hadım bölümünü oluşturuyor. Son olarak ise koparma bölümünde kurbna dört parçaya ayrılıp başı koparılıyor.

 7. 7 Kazığa Oturtmak


  Voyvoda III. Vlad Tepeş tarafından kullanılan bu yöntemde kurbanlar ucu sivri kazığa oturtularak kazık yükseltiliyor. Kurbanın kendi ağırlığıyla beraber iyice kazığa geçmiş oluyor. Ortalama olarak kurbanın ölmesinin 3 gün sürdüğü söyleniyor. 20 bin kişinin bu yöntemle öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 8. 8 Testereli İşkence


  Bu yöntemde kurban öncelikle bacakları açık olacak şekilde baş aşağıya asılıyor. Bu sayede kurbanın çeşitli yerlerinden gerçekleştirilen kesiklerin kanlarının yüzünden aşağı akması sağlanıyor. Birçok yerinden kesikler yapılması sonunda oldukça ıstırap çeken kurban, son olarak bacakları arasından ikiye bölünerek öldürülüyor.

 9. 9 Dil koparıcı


  Kurbanın dilini tek hamlede koparmaya yarayan bu yöntemde, kurbanın ağzının zorla açılması sağlanıyor. Daha sonra dil koparıcı yerleştirilerek kurbanın dili tek seferde koparılıyor.

 10. 10 Yahudi Kızağı


  Kurbanın ucu sivri bir piramite oturtulmasına dayanan bu yöntem, kazığa oturtma yöntemine benzemektedir. Halatlarla sabitlenen kurban, ucu sivri piramite oturtularak makatı genişler. Tamamen çıplak olması ve hijyene dikkat edilmemesi kurbanın zamanla enfeksiyon kapmasına da sebep olmaktadır. Aşağılayıcı bir yönü de bulunan yöntemden ölmeden kurtulanların, kapılan enfeksiyonlardan dolayı ölmesi kaçınılmazdır.

 11. 11 Küvet


  "Küvete oturtmak" olarak bilinen bu yöntem, suçlular için kullanılmaktadır. Sadece kurbanın başı küvetin dışında olacak şekilde oturtulan kurbanın başına bal ve süt karışımı sürülmektedir. Bu sayede sineklerin beslenmesi sağlanmaktadır. Bir yandan da kurban düzenli bir şekilde beslenerek hem ölmesi engellenmektedir hem de küvetin içinde kendi pisliğinde yaşamaya devam etmesi sağlanmaktadır. Gün geçtikçe birçok haşere kurbana dadanmaktadır ve canlı canlı çürümesi sağlanmaktadır.

 12. 12 Pirinç boğa


  Antik Yunan'da keşfedilmiş bir işkence yöntemidir. Yekpare pirinçten imal edilen döküm boğa, yan kısımda yer alan kapağı sayesinde kurbanın içine girmesini sağlamaktadır. Kurban içine yerleştirildikten sonra boğanın altında yakılan ateşle beraber çığlıklar yükselmeye başlar. Boğanın özel tasarımı sayesinde de çığlıklar daha güçlü bir şekilde duyulur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
2
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı