Tarçının Bilinmeyen Faydaları


0

Mısır ve bazı ülkelerde yetişen cinnamomum adlı ağacın iç kabuğundan elde edilen tarçın, tarihte sadece krallar tarafından kullanılabilen lüks , çok değerli ve pahalı bir ürün ve hediyeydi. Tarçının elde edilmesi ağacın sapının kesilerek kabuğunun alınması ile gerçekleştirilir.

Günümüzde her marketten kolayca temin edebildiğimiz bu baharat karakteristik aromasını yağından almaktadır. Tarçının yağlı kısmı metabolizma ve sağlığa yönelik birçok faydası olan cinnamaldehynde adı verilen bir maddeden oluşmaktadır. Yapılan araştırma ve çalışmalar doğrultusunda tarçının kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır.

Kokusu ile sevilen, kışın vazgeçilmezi tarçının hiç bilmediğiniz faydalarına hep birlikte bakalım…

Her Yaştan İnsanın Kemik Gelişimini Destekler

Tarçın

Kalsiyumu bol içeren tarçın kemiklerin güçlenmesinde büyük önem taşır. Kalsiyum dışında manganez de içeren tarçın kalsiyumun vücuda işlenmesini de kolaylaştırır.

Diş Ağrısını Hafifletici Etkisi Vardır

ağız ve diş sağlığı

Eski zamanlarda diş ağrılarını geçirmek için kullanılan tarçının günümüzde bu özelliğinden pek haberdar değiliz. Ağrıyan dişinizin üzerine birazcık toz tarçın koyarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca tarçın çayını soğutarak gargara olarak kullanarak ağız ve diş sağlığınız için faydalanabilirsiniz.

Ağız Kokusunu Engeller

Ağız kokusunu gidermek için tıpkı karanfil çiğner gibi bir miktar toz tarçını çiğneyip daha sonrasında bol su ile çalkalayın.

Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalar sonucunda bir çay kaşığının ucu kadar tarçın tüketerek kolesterolün düştüğü gözlemlenmiştir. Kandaki kötü kolesterolün yanında trigliserid seviyesini de düşürmektedir.

Karın Ağrılarını ve Kasılmalarını Hafifletir

Tarçının içerisindeki bileşenler karın ağrısına da iyi gelmektedir. Biraz acı bir tat verse de karın ağrısı için çok etkili bir yöntemdir. Bir çay bardağı sıcak suyun içine bir çay kaşığı toz tarçın koyarak tüketmeniz karın ağrınızın yavaş yavaş azalmasını sağlayacaktır.

Kalp Hastalıklarını Önler

İçerisindeki vitamin ve minerallere bakıldığında yüksek oranda kalsiyum ve lif içeren tarçın kalp damar sistemini güçlendirerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe İyi Gelir

Antioksidan, antibakteriyel ve daha birçok şeye faydası olan bal bağışıklık sistemi için en sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Bal tarçın ile birlikte tüketildiğinde antimikrobiyal özellik elde ederek soğuk algınlığı gibi bakteriyel hastalıklara iyi gelir. Bir tatlı kaşığı bal üzerine çok az toz tarçın ekleyerek her gün tüketmeniz sağlığınız açısından fayda sağlar.

Dikkat ve Konsantrasyonu Arttırır

Yapılan bilimsel araştırmalarda tarçının sadece kokusunun bile zihni rahatlattığı ve odaklanmaya fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Kaynamış bir litre suyun içine iki tane tarçın çubuğu ekleyerek hem evinizin güzel kokmasını sağlayabilir hem de odaklanma sorununuz var ise bunu engelleyebilirsiniz.

Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Su kıkırdak yapıyı korur

Ağrıyan bölgelere tarçın yağı ile masaj yapıldığında eklem ağrıları hafifleyecektir.

İltihap Sökücü Özelliği Vardır

Vücuttaki ödemi atarak şişliği azalttığı gibi, iltihaplara karşı savaşan tarçın hasar almış dokuları da onararak eklem yangısı ya da gut hastalıklarının belirtilerine iyi gelmektedir.

Diyabeti Önleme Gücü Vardır

Tarçın kan şekeri seviyesini düşürdüğünden diyabet hastalarının tüketmesi gereken en önemli besinlerden biridir. Diyabet hastalarının günde bir gram tarçın tüketmeleri kan şekeri üzerinde etkili olduğu da gözlemlenmiştir. Yemek yedikten sonra kandaki glukoz seviyesini düşürdüğü, sindirim enzimlerine müdahale ettiği, sindirim yolundaki karbonhidratların bozulmasını azalttığı ve taşıma hücrelerine etki ettiği kanıtlanmış faydaları arasındadır.

Şekersiz tatlılar ile ya da öğle veya akşam yemeğinden sonra kahve ile birlikte tüketebilirsiniz. Yapılan çalışmalarda %30’a kadar şeker seviyesini düşürebildiği gözlenmiştir.

Dejeneratif Hastalıkları Azaltır

Nörodejeneratif hastalıklar beyin hücrelerinin yapısı ya da fonksiyonunda meydana gelen progresif bir kayıptır. Sık görülen dejeneratif hastalıklar arasında Alzheimer ve Parkinson vardır. Beyinde biriken proteinler Alzheimer hastalığını tetiklemektedir. Tarçında bulunan iki maddede protein birikimini engellemekte, nöronları korumakta ve motor işlevlerini iyileştirmektedir. Tarçın ayrıca parkinson hastalarında da nörotaşıyıcı seviyelerini normalleşmesini sağlamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey