Suudi Arabistan Gezilecek Yerler


2

Suudi Arabistan denince her müslümanın aklına ilk etapta sadece iki cihan sultanı, Allah habibi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) gelir hiç şüphesiz. Zira Mekke ve Medine’nin içinde bulunduğu bu topraklar insana sınırsız huzur vermeye yeter de artar bile… Ancak, 30 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Suudi Arabistan gezilecek yerler listemizi dilerseniz maddeler halinde şöyle bir sıralayalım…

Suudi Arabistan’da Tarihi ve Kutsal Sayılan Mekanları !

Arap Yarımadasının en büyük ve dünya çapında en çok ziyaret edilen ülkesi Suudi Arabistan tarihi mekanlarıyla olsun, kendine has örf ve adetleriyle olsun her yıl milyonlarca turist çeken bir ülkedir. Öyle ki, Suudi Arabistan gezilecek yerler arasında kutsal ve tarihi mekanları saymaya kalksak sayfalarca dolusu yazı yazmamız gerekecek…

Kabe

kabe suudi arabistan

Her yıl 1.5 milyon müslümanın hac görevini yerine getirmek üzere akın ettiği kutsal mabedimiz, diğer din mensuplarınca da gerek merak, gerekse de ticari amaçla ziyaret edilen Kabe, Suudi Arabistan gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Mescid-i Nebevi

Mescid-i Nebevi - Suudi Arabistan Gezilecek Yerler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ve dostları ile birlikte Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra inşaa ettikleri ibadethane olan mesciddir. Nebi kelimesi de zaten oradan gelmektedir. Her bir taşında O Mübarek Peygamberin ve dostlarının emeği bulunmaktadır. Sırf bu mescidin duvarlarına dokunmak için dahi binlerce müslüman Mescid-i Nebevi’yi görmek istemektedir. Dolayısıyla siz siz olun Suudi Arabistan’a yolunuz düşerse gezi rehberinize muhakkak Mescid-i Nebevi’yi gezilecek yerler listesine dahil etmesini söyleyin.

Kuba Mescidi

Kuba Mescidi

622 yılında inşaa edilen bu cami Medine sınırları içeresinde yer almakta ve müslümanlar tarafından inşa edilen ilk mescid olduğu bilinmektedir.

Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn - Suudi Arabistan Gezilecek Yerler

Türkçe anlamı Çift Kıbleli Cami’dir. Merdine şehri sınırları içinde bulunan Vebere Harresi ile anılan bölgede yer alan bu camiye her sene milyonlanca müslüman namaz kılmak için akın eder.

Mescid-i Haram

Mescid-i Haram

Mekke’de bulunur. Kabe’nin etrafını adeta bir zırh gibi saran olağan üstü güzellikte çok devasa bir camidir. Hatta Kuran-ı Kerim’de 16 defa zikredilen kutsal sayılan bir camidir. Bu özelliği itibariyle Suudi Arabistan gezilecek yerleri araştıran müslümanların muhakkak görmek isteyecekleri mekanların başında gelmektedir.

Masmak Kalesi

Masmak Kalesi

Bu kale 19. yüz yılda savunma amacıyla inşaa edilmiştir. Masmak Kalesi içerisinde görenleri kendine aşık edecek nitelikte tarihi eserler bulunmaktadır.  Suudi Arabistan gezilecek yerler arasında sadece müslümanlar tarafında değil her milletten insanlar tarafından oldukça fazla sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Baki Mezarlığı

Baki Mezarlığı

Baki mezarlığını nasıl anlatsak, hangi kelimelerle süslesek bilemiyoruz. Bu mezarlıkta Peygamberimiz, Allah’ın Habibim dediği O Mübareğin dostları olan sahabeler, akrabaları, zevceleri bulunuyor. Kızı Hz. Fatıma, Torunu Hz. Hüseyin bu mezarlıkta…  Suudi Arabistan gezilecek yerler dediğimiz anda “Baki Mezarlığına gitmeden dönmem” dediğinizi duyar gibiyiz…

Suudi Arabistan’ın gezilecek yerler bu kadarla kalmıyor elbette, dedik ya saymakla bitmez, yukarıda saydığımız yerlerden başka Suudi Arabistan Ulusal Müzesi, Arafat Dağı, Uhud Dağı, Nur Dağı, Mada’in Saleh, Tarihi çarşılar, pazarlar ve diğer tarihi camiler bulunmaktadır.

Değerli ziyaretçiler,  Suudi Arabistan gezilecek yerler başlıklı yazımızı burada noktalıyoruz ancak sizler için bu mübarek şehri araştırmaya ve yeni yerler hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı